Rodzynki z winogron gotowanych w domu jest pyszna, słodka i może być przechowywana przez długi czas. Użyj suszonych jagód do gotowania niesłodzonych potraw, jak również do pieczenie i desery.

Jak wysuszyć winogrona na rodzynkach?

Jednym z najprostszych i najczęstszych jest metoda suszenia winogron, w której jagody są umieszczane na słońcu. Nieumyte winogrona są sortowane przed i usuwane zepsute lub uszkodzone jagody. Następnie jagody układa się na papierze lub siatce, umieszcza na słońcu i pozostawia do całkowitego wyschnięcia, obracając winogrona raz na trzy dni.

Ta metoda nadaje się zarówno do przygotowania rodzynek z białych winogron, jak i rodzynek z ciemnych jagód.

Średnio suszenie na słońcu trwa około miesiąca, ale można przyspieszyć proces, obniżając jagody w gorącej sodzie przed suszeniem. Cienkie winogrona powinny być przechowywane w niezbyt mocnym roztworze sody (1/2 łyżeczki sody na lodzie wody), dla gęstej treści, stężenie jest wyższe (1 łyżka stołowa na litr). W wyniku blanszowania roztworu sody na powierzchni jagód, woskowa powłoka, która zapobiega uwalnianiu wilgoci, zostaje zniszczona i powstają mikrokosmosy.

Jak powstają rodzynki z winogron?

Najlepszym sposobem na suszenie winogron na rodzynkach jest to, że jagody nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego kolor i więcej składników odżywczych pozostają.

Po ułożeniu całych, nieuszkodzonych jagód na siatce lub siatce, winogrona pozostawia się do wyschnięcia pod okapem lub w dobrze wentylowanym, suchym pomieszczeniu. Po około 20-30 dniach rodzynki będą gotowe. Podczas suszenia nie zapomnij o tym, aby jagody były równomiernie suche.

Przygotowanie rodzynek od winogron w domu

W warunkach mieszkania w pochmurną pogodę winogrona są dogodnie suszone w piecu. W wyniku tej metody suszenia nie zachowało się tak wiele składników odżywczych, ale proces zajmuje dużo mniej czasu.

Przed zrobieniem rodzynek z winogron, blachy do pieczenia są przykryte pergaminem. Jagody są równomiernie rozmieszczone na tacach do pieczenia i umieszczane w nagrzanym piekarniku pod kątem 90 stopni, najlepszym sposobem jest otwarcie drzwi w celu odparowania wilgoci. Po zmarszczkach winogron ustaw temperaturę na 70 stopni i kontynuuj suszenie, aż będzie gotowe. W ramach tej metody suszenie zajmie nie więcej niż 30 godzin.