Alternatywą dla zakupionych witamin jest produkt naturalny w postaci rokitnika zwyczajnego z cukrem. Podobny preparat można zamknąć w bankach i przechowywać przez całą jesień i zimę, wzbogacając organizm witaminami A, C, grupami B, PP, P, K, E, A i całą gamą kwasów organicznych, a dzięki flawonoidom miłośnicy rokitnika będą mogli zachować zdrowie przez cały rok. .

Rokitnik tarty z cukrem

Ten przepis jest uważany za najbardziej przydatny, ponieważ to tutaj owoce rokitnika zwyczajnego nie są poddawane żadnej obróbce cieplnej, zachowując w ten sposób wszystkie składniki odżywcze.

Składniki:

 • rokitnik zwyczajny - 1 kg;
 • cukier - 1,5 kg.

Gotowanie

Rokitnik z cukrem do jednorodności. Można to zrobić w staroświecki sposób, przy pomocy moździerza i tłuczka, a można zmiażdżyć owoce blenderem lub przeskoczyć przez maszynę do mięsa.

Otrzymany puree wlewa się do puszek, zasypia za pomocą kilku łyżek cukru na wierzchu i przykrywa pokrywką.

Rokitnik, mielony z cukrem, może być przechowywany w lodówce do 3 miesięcy, dlatego zaleca się ugotować 2 porcje tego dania: jedną ze świeżych jagód tuż przed upadkiem, a drugą z zamrożonych jagód na początku zimy.

Rokitnik z cukrem na zimę

Jeśli jesteś rozdrażniony przez wiele kości kruszyny morskiej w zmielonej mieszaninie, to następujący przepis jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Tutaj rokitnik z cukrem zachowuje maksimum korzyści, ponieważ nie jest również poddawany obróbce cieplnej, a konsystencja takiego półwyrobu będzie znacznie przyjemniejsza niż zwykle.

Składniki:

 • cukier - 1, 5 kg;
 • Przecier z rokitnika - 1 kg.

Gotowanie

W celu uzyskania puree z rokitnika, owoce muszą być oczyszczone z liści i łodyg, dobrze umyte i wysuszone. Owoce rokitnika z blenderem i mielimy przez sito. Pozostały placek należy nałożyć na podwójną warstwę gazy i wcisnąć prosto w otrzymane puree ziemniaczane. Teraz zważyć tłuczone ziemniaki i obliczyć wymaganą ilość granulowanego cukru. Rozpuścić cukier w puree z rokitnika, przelać powstałą masę do sterylnych słoików i zwinąć. Przechowuj rokitnika z cukrem w chłodnym miejscu.

Przepis na rokitnika z cukrem

Ponieważ większość witamin A i E jest zawarta w plastydach, soki z papką mają przewagę nad zwykłymi tłoczonymi sokami. Łatwo też je przygotować i do tego nie jest potrzebne żadne specjalne urządzenie, tylko jagody i sito ze stali nierdzewnej.

Składniki:

 • rokitnik zwyczajny - 1 kg;
 • syrop cukrowy do smaku.

Gotowanie

Mój rokitnik i wstawić do wrzącej wody na 2-3 minuty. Oparzone jagody miażdżyć przez sito i mieszać z syropem cukrowym do smaku. Przywróć masę do ognia i osiągnij temperaturę 60 stopni. Spill sok z rokitnika na sterylizowanych słoikach, przykryj pokrywkami i włóż do kąpieli wodnej wysterylizowanej pod kątem 90 stopni przez 20-25 minut (w przypadku półlitrowych słoików). Teraz możesz zwinąć sok.

Rokitnik z cukrem i jabłkami

Owoce z jabłkiem można uznać za smaczniejsze, ale nieco mniej użyteczne odmiany kęsek rokitnika na zimę. Połączenie rokitnika zwyczajnego i owoców nie jest niczym niezwykłym, a jabłko jest ogólnie klasyczne.

Składniki:

 • owoce rokitnika - 300 g;
 • jabłka - 2 sztuki;
 • woda - 1 1/2 łyżki stołowej;
 • rokitnik z cukrem
 • cukier - 1 łyżka.
 • syrop z agawy (opcjonalnie) - 2 łyżki. łyżki.

Gotowanie

Umyj jabłka, skórkę i rdzeń nasionami, a następnie pokrój w kostkę. Kawałki jabłek umieścić na patelni z rokitnikiem, zalać całą wodą i gotować, po ugotowaniu płynu, 5 minut. Po upływie czasu, wymyj zawartość miski za pomocą blendera zanurzeniowego, dodaj cukier i syrop z agawy. Włóż mieszaninę do ognia i gotuj na małym ogniu przez 20-25 minut. Wkładanie dżemu sterylne banki i zwinąć pokrywy.