Tradycja odrabiania lekcji na zimę, przy zachowaniu owoców i warzyw, pozostaje popularna w wielu rodzinach. Pozwala nie tylko na ucztowanie z darów letnich w zimie, ale także na oszczędzanie budżetu rodzinnego. Aby uratować lato w banku, ważne jest właściwe przeprowadzenie dwóch procesów: sterylizacji szklanych słoików i pasteryzacji ślepych prób.

Jak sterylizować słoiki na blanki?

Sterylizacja - obróbka cieplna puszek, w których giną mikroby. Można to zrobić na kilka sposobów.

Tradycyjne - przetwarzanie puszek pary . Spróbujmy dowiedzieć się, jak sterylizować puszki dla pary. Na patelni z wrzącą wodą ustawić kratkę. Czyszczone przy użyciu sody pitnej lub w roztworze musztardy, słoiki są umieszczane z butelkami na ruszcie. Patelnie są przykryte szpachelką podczas smażenia. Na patelni znajdują się specjalne podkładki do sterylizacji jednej lub więcej puszek. Para, wnikając w brzeg, zabija wszystkie szkodliwe drobnoustroje. Półlitrowe i litrowe puszki są sterylizowane przez 5-8 minut, 3 litry przez maksymalnie 15 minut.

Zamiast doniczki, jeśli zamierzasz zamknąć 3-6 sztuk. półlitrowe lub litrowe puszki, lepiej jest użyć czajnika. Banki, możesz po prostu założyć czubek czajnika lub postawić na czajniku.

Dobrze wysterylizowany słoik staje się przezroczysty i suchy. Są one wyjmowane z grilla i nakładane na ręcznik. Umyj warzywa lub owoce w ciepłych puszkach, zalej receptę marynatą, syropem. Pokryte są pokrywkami gotującymi się przez 10 minut Główną wadą tej metody jest to, że para w kuchni jest wilgotna i gorąca, przygotowanie puszek zajmuje dużo czasu.

Następnym sposobem jest sterylizacja szklanych słoików w piekarniku. Jest to prostsze i wygodniejsze. Umyte słoiki są ustawione na ruszcie piekarnika. Włącz piekarnik na 140 stopni iw tej temperaturze trzymaj je przez 5-7 minut. Następnie piekarnik jest wyłączony, ale brzegi nie są usuwane, ale można je schłodzić do 60-80 stopni za pomocą piekarnika. Banki nie powinny być ze sobą ściśle powiązane, nie można zakładać arkusza, w przeciwnym razie pękną. Sterylizacja następuje z powodu wilgoci w bankach i nagrzewania.

Suchy sposób. Jedna z najstarszych, ale bardzo niewielu ludzi wie o tym. Kwestia, w jaki sposób przygotować banki na puste miejsca, oszczędzając gaz lub elektryczność, z jego pomocą jest łatwa i prosta. Banki są prane z góry w dogodnym czasie. Włącz czystą hb. szmatką, a gdy woda z nich spłynie, i to dość szybko, połóż czysty ręcznik w najbardziej słonecznej loggii lub parapecie z opuszczoną szyją. Promienie ultrafioletowe słońca rozgrzeją powietrze w puszce i zabiją wszystkie bakterie. Przed włożeniem ich do puszek konserwujących są one po prostu spłukiwane wrzątkiem z czajnika w celu ogrzania szklanki.

Jak sterylizować słoiki w kuchence mikrofalowej? Jest to bardzo skuteczny sposób na sterylizację puszek, jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Ale bądź gotów zapłacić za prąd bardziej niż zwykle. Banki trzeba nie tylko dokładnie umyć, ale także стерилизация стеклянных банок sprawdź, czy nie ma wiórów i pęknięć. To oczywiście zawsze musi być zrobione, ale ze szczególną uwagą tutaj. Pustych banków nie można umieścić, pozostawiają 1-2 cm wody. Jeśli potrzebujesz suchych puszek, a następnie połóż szklankę wody. Czas ogrzewania - 2 minuty. Jeśli umieścisz kilka puszek, zwiększ czas do 3 minut. Duże puszki układa się po jednej stronie z niewielką ilością wody, w kuchence mikrofalowej można pasteryzować preformy. Aby to zrobić, umieść słoiki w warzywach, zalej połowę solanki, przykryj plastikową pokrywką i ustaw na 2-3 minuty. Następnie dodaj wrzącego wypełnienia i przykryj metalowymi pokrywami. Odwróć słoiki do góry dnem i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Lato przypomni ci o sobie, gdy położysz jego prezenty na stole, otwierając słoik z konserwacją w zimie.