Język wołowy to produkt delikatesowy dla różnych tradycji kulinarnych, należy do podrobów pierwszej kategorii, zawiera wiele użytecznych substancji, a także język świń . Struktura - solidny mięsień, pokryty dość sztywną sierścią. Zazwyczaj język wołowy waży od około 800 g do 2,5 kg. Jego mięso jest delikatne, smaczne i pożywne. Dobrze przygotowany język jest przyjemny w smaku, a ponieważ produkt ten praktycznie nie zawiera tkanki łącznej, jest dobrze wchłaniany. Z tego języka można ugotować wiele różnych, dość wykwintnych potraw, które wspaniale ozdobią świąteczny stół. Zwykle przed gotowaniem język moczy się w zimnej wodzie, a następnie gotuje z dodatkiem cebuli, marchwi, korzeni, soli i suchych przypraw. Dodanie różnych przypraw nadaje mięsu i rosołowi pikantnego smaku i przyjemnego aromatu.

Ile czasu na gotowanie języka wołowiny?

Zazwyczaj język gotuje się przez kilka godzin. Język cielęciny gotuje się przez 2 godziny. Jeśli język od dorosłego zwierzęcia - gotuj przez godziny 3, a czasem dłużej. Jeśli nie potrafisz określić przybliżonego wieku zwierzęcia i nie wiesz, ile godzin ugotuje język wołowiny, spróbuj określić jego gotowość poprzez przekłucie widelcem. Jeśli przebije się łatwo, jest gotowy. Ważne jest, aby nie strawić, w przeciwnym razie smak mięsa jest natychmiast gorszy. Gdy język staje się miękki, zostaje przeniesiony do pojemnika z zimną wodą, schłodzony i oderwany. Następnie możesz postępować zgodnie z instrukcjami konkretnej receptury. Na przykład język można pociąć na cienkie plasterki i wykorzystać do przyrządzenia przekąsek lub galaretek. Z gotowanego języka można marzyć o różnych sałatkach, zastępując kiełbasę lub mięso kawałkami gotowanego języka.

Kilka wskazówek

Kiedy kupujesz język, powinieneś upewnić się, że jest on wolny od tkanki mięśniowej podskórnej i łącznej, krtani, kości gnykowej, węzłów chłonnych, śluzu, krwi i tłuszczu. Jeśli zakupiony produkt nie spełnia dokładnie tych wymagań, należy usunąć cały nadmiar, a następnie ostrożnie zeskrobać nóż i przepłukać język zimną wodą (najlepiej działającą). Teraz możesz go zanurzyć. Najlepiej zrobić to wieczorem i gotować następnego dnia.

Często języki są sprzedawane w postaci świeżo mrożonej i zamrożonej - są one oczywiście wygodniejsze w transporcie i przechowywaniu. Oczywiście taki produkt powinien być tańszy niż świeży.

Jak ugotować mrożoną wołowinę?

Najpierw rozmrażamy produkt - proces ten można łączyć z namaczaniem: wieczorem włóż zamrożony język do pojemnika z zimną wodą. Rano możesz je wyczyścić, spłukać i zacząć gotować. Należy zauważyć, że miska powinna mieć wystarczającą wielkość, ponieważ ten produkt zwiększa się podczas gotowania.

Tak więc, wstępne manipulacje językiem wołowiny są już gotowe, teraz przygotowujemy się.

Składniki:

  • język wołowy moczony, oczyszczany i myte (bez względu na to, czy produkt źródłowy jest świeży, czy mrożony) - 1 szt .;
  • cebula - 1 szt .;
  • 1-2 korzeń pietruszki;
  • papryka i groszek różnych odmian - 5-8 szt .;
  • goździk - 3 kwiatostany;
  • liść laurowy - 5 szt .;
  • sól

Możesz dodać dowolne inne przyprawy i zioła (pietruszka, koperek i inne) do swojego gustu.

Gotowanie

Język wołowy umieszczany jest w garnku z wrzącą wodą, dodajemy korzenie, marchewkę i cebulę (wszystko odbywa się jak podczas gotowania wołowiny). Przyprawy i sól dodaje się przez 15-20 minut do gotowości, liść laurowy - przez 10 minut. Jak ugotować mrożoną wołowinę? Możesz 5 minut przed końcem procesu, dodać czosnek i różne warzywa. Gotowy język umieszcza się w zimnej wodzie, chłodzi, delikatnie usuwa skórę, zaczynając od cienkiego końca. Jeśli nie przystąpisz natychmiast do przygotowania potraw z tego języka, lepiej pozostawić go w bulionie, w którym jest gotowany (oczywiście filtrowany).

Jednym z najpopularniejszych przepisów jest wypełniacz z języka, ale ponieważ to danie nie jest codziennością, wiele osób ma pytanie o to, ile gotować dla wypełniacza. W rzeczywistości nic trudnego - dla wylewania języka tak samo jak dla innych potraw. Możesz także gotować sałatka z wołowiny .