Wszyscy znają środek leczniczy właściwości głogu , który od dawna jest używany przez firmy farmaceutyczne, produkując z owoców popularne i skuteczne leki. Ogromna wartość ma również domowe przetwory z atrakcyjnych jaskrawoczerwonych jagód.

Co można przygotować z głogu na zimę i jak zrobić to dobrze, zachowując jednocześnie maksymalne użyteczne i lecznicze właściwości jagód? O tym będziemy dyskutować dalej, a my zaproponujemy jedne z najlepszych prostych receptur.

Kompot z głogu na zimę - prosty przepis na gotowanie

Składniki:

Obliczenie dla jednej puszki o pojemności 3 litrów:

  • głóg świeży - 400 g;
  • woda oczyszczona - 2 litry;
  • cukier z piasku - 240 g;
  • kwas cytrynowy - 1 średnie szczypanie.

Przygotowanie

Kompot z głogu jest niezwykle prosty. Najważniejsze to wybrać dojrzałe, bogate czerwone owoce, bez żadnych wad i uszkodzeń. Płuczemy je pod bieżącą wodą, usuwamy łodygi i trochę wysychamy. Teraz rozprowadzamy głóg w suchych i wysterylizowanych słoikach i napełniamy przegotowaną wodę oczyszczoną wodą. Pokrywamy naczynia sterylnymi nakrętkami i zostawiamy je na dwadzieścia pięć minut.

Pod koniec wyznaczonego czasu spuszczamy wodę, dodajemy szczyptę kwasu cytrynowego i pozwalamy jej ponownie gotować. W słoiku wlej potrzebną ilość granulowanego cukru. Wypełnij puste miejsca wrzącą zakwaszoną wodą, uszczelnij szczelnie, przekręć dolną część do góry i dokładnie zawiń ją ciepłym kocem lub kocem, aby umożliwić powolne chłodzenie i naturalną samosterylizację.

W razie potrzeby owoce głogu można uzupełnić jabłkami, aronią czarną lub innymi przydatnymi jagodami, tym samym różnicując smak kęsów.

Jak przygotować dżem z głogu na zimę?

Składniki:

  • głóg (obrany) - 995 g;
  • cukier piaskowy - 995 g;
  • kwas cytrynowy - 1 średni szczypta.

Przygotowanie

Podobnie jak w przypadku kompotu, do przygotowania dżemu należy wybrać dojrzały i wysokiej jakości owoc głogu, umyć go i wysuszyć. Teraz zbieramy każdą jagodę z łodyg i ogonów, kroimy na dwie części i zdrapujemy kości. Pulp leżał w misce, nadającej się do gotowania dżemu i wlał cukier. Masa ostatniego i już obranego owocu głogu powinna być w przybliżeniu taka sama. Dajemy preformom czas do parzenia w warunkach pokojowych i połówki głogu, aby wyizolować sok.

Naczynie umieszczamy na piecu i podgrzamy zawartość z częstym mieszaniem, aż wszystkie kryształy cukru rozpuściły się, a smakołyki wrzącą. Po pięciu minutach wyłącz ogień i zostaw głóg w syropie, aby ostygł.

Ponownie podgrzej podstawę dżemu do wrzenia, gotuj przez pięć minut i ostudź, pozostawiając na kuchence. Następnie ugotuj przysmak po raz ostatni, uzupełnij go kwasem cytrynowym na tym etapie, zamieszaj, tak aby wszystkie kryształy zostały całkowicie rozpuszczone i wylano je na suche i sterylne szklane słoiki. Po powolnym schłodzeniu naczyń w odwróconym widoku pod ciepłym kocem, wysyłamy je do przechowywania do innych preparatów w spiżarni.

Jak wysuszyć głóg na zimę?

Jeśli nie ma czasu na zbiory z kompotu głogu lub dżemu, zachowaj cenne owoce na zimę przez zamrożenie lub wysuszenie. Pytania nie powinny pojawiać się przy zamrożeniu. Ale aby właściwie wysuszyć głóg, trzeba znać pewne subtelności.

Przemyty i suszone owoce głogu, jeśli to możliwe, i korzystne warunki pogodowe, można suszyć w bezpośrednim świetle słonecznym, rozprowadzać na tkance pociętej w jedną warstwę. A w mieszkaniu lub przy nudnej i zimnej pogodzie lepiej jest użyć do tego celu piekarnika lub elektrycznej suszarki. Temperatura podczas suszenia powinna być na poziomie sześćdziesięciu stopni.

Od czasu do czasu sprawdzamy gotowość suszonego głogu, wyciskając kilka owoców w dłoni. Jeśli się sklejają, to dalej suszymy. Pozostałe kopie na dłoni osobno wskażą prawidłowy stopień gotowości. Teraz konieczne jest umieszczenie przedmiotu obrabianego w chusteczce lub papierowej torbie i umieszczenie go w suchym i chronionym przed nieprzyjemnym zapachu miejscu.