Wielu woli zbierać trawę w zamrażarce. Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące sposobu zamrażania bazylia na zimę na różne sposoby i możesz wybrać spośród nich najbardziej odpowiedni.

Jak zamrozić bazylię na zimę?

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest zamrożenie świeżej bazylii na zimę, odpowiedź jest kategoryczna - zdecydowanie tak. Najważniejsze, aby wybrać odpowiednią metodę, która pozwoli zaoszczędzić nie tylko smak i aromat liści, ale także ich kolor. Wśród najpopularniejszych metod zbierania bazylii jest jej całkowite zamrożenie. Przed umieszczeniem w zamrażarce liście są blanszowane we wrzącej wodzie, szybko wylewane na sito i zanurzone w lodowatej wodzie. Schłodzone liście są dokładnie suszone, rozprowadzane na blasze do pieczenia, starając się nie rozlewać ich, a następnie przesłać do zamrażarki.

Dzięki wstępnemu oparzeniu bazylia zachowuje swój kolor lepiej i nie jest przykryta brązowymi plamami podczas przechowywania.

Bazylia może zachować swój kolor i bez wstępnego blanszowania, jeśli zamrozisz go w specjalnych opakowaniach. Pakiety do zamrażania produktów z zamkiem można znaleźć w prawie każdym supermarkecie. Wystarczy umieścić w nich umyte i wysuszone liście, wycisnąć z paczki jak najwięcej powietrza i dobrze zamknąć zamek.

Jak zamrozić bazylię w domu w zamrażarce?

Ze względu na to, że olej nie twardnieje w zamrażarce, preparat z liści może być bardzo przydatny do dodawania zup, sosów i makaronów. Jeśli to konieczne, po prostu wybierz małą mieszankę za pomocą łyżki i odłóż pojemnik, po prawidłowym zamknięciu, prosto do zamrażarki.

Drobno posiekaj liście nożem lub blenderem, a następnie wymieszaj z oliwą z oliwek i wlej do szczelnego słoika lub pojemnika.

Jak zamrozić bazylię na zimę?

Do zup, sosy i ragout kostki lodu z liśćmi bazylii są doskonałe. Świeża bazylia jest dobrze umyta, zwinięta w rurkę i drobno posiekana. Paski świeżych warzyw są rozprowadzane do postaci lodowych i wypełniane wodą lub bulionem. Po całkowitym zamrożeniu lód można wlewać do zapieczętowanej torby i przechowywać tak długo, jak to konieczne.