Prawdopodobnie słyszałeś o istnieniu przepisów na robienie tajemniczego dżemu dmuchawce , ale najprawdopodobniej nie odważył się eksperymentować tego rodzaju. Przyznaj, absolutnie na próżno. W końcu delikatność jest naprawdę smaczna. Ale jego urok jest nie tylko w tym. Jeśli zbadamy bardziej szczegółowo cały arsenał użytecznych właściwości tego produktu, to ten dżem nie jest gorszy naturalny miód , ale w pewnym sensie to nawet przewyższa. Najważniejsze, aby zadbać o wysokiej jakości podstawę obrabianego przedmiotu. W tym celu wskazane jest, aby nie myć kwiatów w celu zachowania cennego pyłku na nich, ale znaleźć miejsce do zbierania, gdzie będą one tak czyste, jak to możliwe.

Następnie wyjaśnimy, jak zrobić dżem mleczny z cytryną i bez niego.

Jak zrobić dżem mniszka lekarskiego?

Składniki:

  • kwiaty mlecze - 420 szt .;
  • cukier granulowany - 1,2-1,5 kg;
  • woda oczyszczona - 1 l;
  • duża cytryna - 1 szt.

Gotowanie

Kwiaty mniszka na dżem należy zbierać z dala od autostrad w ekologicznie czystych obszarach. W momencie odbioru pogoda powinna być sucha i słoneczna, a kwiaty powinny być jak najbardziej otwarte. Umieść główki kwiatów bez łodyg i liści w dużym rondlu lub innym odpowiednim pojemniku, wlej oczyszczoną wodę i odstaw na dwadzieścia cztery godziny w lodówce.

Po chwili woda zostaje opróżniona, główki kwiatów dokładnie spłukane i wrócone do rondla. Dodajemy tam także cytrynę, uprzednio umytą i oparzoną wrzącą wodą, pokrojoną w średniej wielkości plasterki wraz ze skórką. Napełnij zbiornik litrem oczyszczonej wody, podgrzej zawartość do wrzenia, pozostaw ją w ogniu przez kilka minut, następnie wyłącz kuchenkę i pozostaw ją do zaparzenia na dwie godziny.

Teraz filtrujemy masę przez sito, oddzielając wywary od kwiatów i plasterków cytryny i dodając cukier do składnika płynnego. Podajemy syrop do wrzenia, mieszania i gotowania przez czterdzieści lub pięćdziesiąt minut lub do czasu, aż zgęstnieje.

Ilość cukru i cytryny można regulować w zależności od preferencji smakowych, zmniejszając lub zwiększając ich liczbę.

Dżem mleczny przygotowany według tego przepisu nazywany jest również miodem mlecznym ze względu na brak kwiatów i podobną konsystencję.

Jak zrobić dżem mleczny bez cytryny?

Składniki:

  • kwiaty mniszka lekarskiego - 420;
  • cukier granulowany - 1,4 kg;
  • woda oczyszczona - 0,7 l.

Gotowanie

Aby zrobić dżem z mniszek bez dodawania cytryny, zbieraj i przygotuj kwiaty zgodnie z zaleceniami podanymi w poprzednim przepisie. Najbardziej otwarte i świeże głowy umieszcza się w odpowiednim naczyniu, wlewamy na nie trochę wody, gotujemy przez kilka minut po ugotowaniu, a następnie trochę schłodzimy i zsuwamy na durszlak, przykryty dodatkową gazą. Po maksymalnym spuszczeniu gotowanych dmuchaw ściska się je dodatkowo, zbierając i dociskając gazy tak mocno, jak to możliwe.

jak gotować konfitury mleczarskie

Teraz połączymy uzyskany płynny składnik z granulowanym cukrem w rondlu, podgrzamy go do wrzenia, mieszamy, a następnie rozprowadzamy tam te same kwiaty mniszka lekarskiego. Trzymamy masę w ogniu przez siedem minut, a następnie wlewamy gotowy dżem do przygotowanych wcześniej sterylnych słoików, korka i pozostawimy puste miejsce pod kocem.

Co zrobić, aby dżem mleczny był pogrubiony?

Wiele gospodyń domowych boryka się z problemem płynnej konsystencji kęsa. Aby uzyskać grubszą teksturę, można zwiększyć ilość użytego cukru lub po prostu gotować dłużej, a pożądany wynik nie będzie długo czekać.