Sapporo - jedno z największych miast Japonia (zajmuje 4. miejsce, drugie miejsce Tokio , Yokohama i Osaka ). Jest dużym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym, a także jednym z najważniejszych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych Japonii.

Sapporo jest miejscem słynnego Festiwalu Śniegu. Ponadto miasto słynie z tego kurorty : jest wielu wokół źródła termalne .

Informacje ogólne

Dla osób, które nie są zbyt zainteresowane historią i kulturą Japonii, miasto znane jest przede wszystkim z tego, że w Zimowe Igrzyska Azjatyckie 2017 odbyły się w Sapporo. A gdzie właściwie jest miasto Sapporo na jakiej wyspie?

Miasto znajduje się na wyspie Hokkaido, a Sapporo jest stolicą regionu. Łatwo jest znaleźć Sapporo na mapie świata: znajduje się na zachód od Hokkaido, niedaleko od wybrzeża, prawie na tej samej szerokości geograficznej co Władywostok. Miasto stoi nad brzegiem rzeki Ishikari, która wpada do Morza Japońskiego.

Саппоро на карте

Sapporo zostało założone w 1868 roku - natychmiast jako administracyjne centrum wyspy. Miasto rozwijało się w szybkim tempie, już w 1907 r. Założono tutaj kolegium, które stało się częścią Uniwersytetu Tohoku.

Miasto Sapporo w Japonii ma specjalny status: jest to "miasto określone przez specjalny dekret rządowy". W kraju tylko 13 osad ma taki sam status jak Sapporo, a na Hokkaido jest to jedyny taki.

Populacja Sapporo to prawie 2 miliony ludzi. Wielu z nich zajmuje się turystyką, ale przemysł jest dobrze rozwinięty w mieście: ciężki (inżynieria, obróbka drewna, papier, obróbka metali) i żywność. Miasto znajduje się Hokkaido University - jeden z 7 krajowych uniwersytetów w Japonii.

Warunki klimatyczne

Klimat w Sapporo jest wilgotny kontynentalny. Lato jest zwykle gorące i raczej suche. Temperatura wzrasta do + 22 ... + 26 ° С, maksymalna zarejestrowana temperatura wynosi + 36,2 ° С. Wrzesień jest zwykle nieco cieplejszy niż czerwiec. Wciąż pada latem, czerwiec jest najsuchszym miesiącem w roku, spada tylko około 47 mm deszczu, aw lipcu i sierpniu to odpowiednio 83 i 124 mm. Najbardziej suchymi miesiącami w roku, oprócz czerwca, są kwiecień i maj.

W Sapporo jest dość zimno zimą: zazwyczaj w grudniu temperatura powietrza wynosi około -3 ... -4 ° С, styczeń i luty są zimniejsze, termometr spada do -6 ... -8 ° С. Ale jest też o wiele więcej mroźnych zim, kiedy temperatura spada do -17 ... -20 ° C. Zimy są śnieżne: całkowita głębokość pokrywy śnieżnej wynosi około 590-600 mm.

Трамвай-снегоуборщик в Саппоро

Ośrodki

W Sapporo znajdują się ośrodki narciarskie Sapporo Tane (znajdujące się w granicach miasta) i Sapporo Kokusai (w pobliżu miasta); z tego ostatniego można szybko dostać się do ośrodka Śnieżnego Świata w Kirowie, a oprócz tego na nartach są termalne spa w mieście. Wiele z nich znajduje się w strefie rekreacyjnej Zedzankey.

Саппоро Тэйне

Co zobaczyć w Sapporo?

Symbolem miasta jest wieża zegarowa; jest ona najczęściej przedstawiana na zdjęciu Sapporo, co jest dość nietypowe dla Japonii - "wizytówki" innych miast to świątynie. Warto wspiąć się na wieżę telewizyjną, z której roztacza się piękny widok na miasto, a także wieża pamięci Hyakunen Kinentou.

Часовая башня-символ города

Inne atrakcje Sapporo, które nie są typowe dla Japonii to Muzeum Piwa i Fabryka Czekoladek Ishiya, gdzie można spróbować Shiroi KoiBito - białej czekolady, która jest produkowana tylko w tym kraju.

Warto również zauważyć:

 • Parki sztuki, Odori, Nakajima, Macomanai;
 • Muzeum łososia;
 • Ogród botaniczny;
 • Muzeum Sztuki Współczesnej;
 • pionierska wioska.
Деревня первопроходцев Хоккайдо

Niektóre biura podróży oferują rosyjskojęzyczny. wycieczki w Sapporo, podczas którego można zapoznać się z miastem punkty orientacyjne , poznaj historię miasta, jego świątynie i inne budynki.

Wydarzenia w mieście

Festiwal Śniegu w Sapporo jest jednym z najpopularniejszych w Japonii państw niepaństwowych wakacje . Jego inna nazwa to święto postaci ze śniegu. Odbywa się co roku, począwszy od roku 1950, od momentu, gdy miejscowe dzieci w wieku szkolnym postawiły kilka postaci śniegu w centralnym parku. Festiwal trwa tydzień, obecnie około 2 miliony ludzi przyjeżdża do Sapporo.

Снежный фестиваль в Саппоро

Gdzie się zatrzymać?

Miasto oferuje szeroki wybór opcji zakwaterowania - od najtańszych do najbardziej elitarnych i drogich, a 5 * hotele Sapporo uważane jest za jedno z najlepszych w Japonii, a nocleg w Sapporo jest nieco inny: nawet 2 * lokale zazwyczaj zapewniają swoim gościom więcej usług. Z niedrogich opcji najlepsze można nazwać:

 • 3 * JR Inn Sapporo-eki Minami-guchi;
 • 2 * Hotel Relief Sapporo Susukino;
 • 3 * JR Inn Sapporo-eki Minami-guchi;
 • 3 * APA Hotel TKP Sapporo Eki-Kitaguchi Doskonały.

A z droższych opcji najlepsze są:

 • Premier Hotel -Tsubaki - Sapporo;
 • Sapporo Grand Hotel;
 • Hotel Okura Sapporo;
 • Cross Hotel Sapporo.
Premier Hotel Tsubaki Sapporo - один из лучших отелей в городе

Restauracje

W mieście jest wiele restauracji i kawiarni, w których można spróbować potraw. narodowe japońskie jedzenie . Nawet knajpki "budżetowe" wyglądają bardzo atrakcyjnie i oferują najlepszą jakość żywności. Wśród najpopularniejszych tanich obiektów można wymienić:

 • Cafe Aji No Tokeidai, gdzie specjalnością są makarony ramen;
 • Bar Sapporo Beer Garden, położony w pobliżu Muzeum Piwa. Tutaj goście płacą pewną kwotę wstępu, po czym 100 minut może delektować się drinkami i przekąskami w barze;
 • Restauracja rybna Hiraku.
Ресторан Hiraku - одно из лучших недорогих заведений в СаппороПивной сад в Саппоро

Zakupy

Miasto jest czasami nazywane stolicą zakupów w Japonii. Na zakupy w Sapporo przyjeżdżają mieszkańcy innych miast, nawet dużych. Główne miejsce zakupów można nazwać ulicą handlową Tanuki Koji; jest całkowicie pokryty i składa się wyłącznie ze sklepów i kawiarni. Są podziemia nawet pod ziemią.

Тануко Кодзи

Jak dostać się do Sapporo?

Najszybszym sposobem jest dostać się do miasta drogą lotniczą. Lotnisko służąc Sapporo (to się nazywa Chitose i znajduje się 5 km od miast Chitose i Tomakomai), akceptuje zarówno loty międzynarodowe (z Azji Wschodniej - Chiny, Korea, Tajwan, Hongkong, a także z Rosji - z Sachalinu), a krajowe: z prawie wszystkich miast w Japonii.

Аэропорт Титоси, обслуживающий Саппоро

Jak się dostać z Tokio do Sapporo? Najszybszym sposobem jest lot; bezpośredni lot trwa półtorej godziny, lot z przesiadką - 2 godziny 20 minut. Można się tam dostać szybkim pociągiem, podróż trwa około 9 godzin. Jeśli jedziesz samochodem, w zależności od wybranej trasy, potrwa to od 16 do 19 godzin.

Transport

Miasto jest dobrze rozwinięte transport publiczny . Subway w Sapporo został otwarty w przeddzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się tutaj w 1972 roku. W 1976 r. Druga linia zaczęła działać, aw 1988 r. - trzecia. Teraz całkowita długość linii wynosi 48 km.

Метро в Саппоро

Ponadto w mieście kursują tramwaje. Pierwszy trafił do Sapporo na linii w 1910 roku. A najbardziej popularną formą transportu w mieście jest pociąg JR, który bez przesady można dosięgnąć w dowolnym miejscu w mieście.