Rzeki Malezja nie można porównać z ich wielkością z głównymi rzekami Tajlandii, Myanmar , Indonezji i Wietnamie - pojawienie się tutaj było po prostu niemożliwe ze względu na charakterystykę terenu. Jednak w kraju wciąż nie występuje brak wody w zbiornikach: jest ich tu dużo ze względu na dużą ilość opadów i są one zazwyczaj głębokie przez cały rok.

W porze deszczowej ich poziom staje się jeszcze większy, więc powodzie na rzekach Malezji - zjawisko dość częste. Na obszarach górskich rzeki mają szybki prąd, spotykają się z progami i wodospadami. Na równinach prąd jest znacznie wolniejszy, a często w ujściach rzeki z piasku i mułu powstają ławice, które uniemożliwiają normalną żeglugę.

Rzeki półwyspu Malezji

Całkowity potencjał rzek Malezji wynosi około 30 milionów kW; podczas gdy półwysep Malezja stanowi jedynie około 13%. Największe rzeki zachodniej Malezji to:

 1. Pahang to najdłuższa rzeka w tej części kraju. Jego długość wynosi 459 km. Rzeka przepływa przez stan Pahang i wpada do Morza Południowochińskiego. Wygląda bardzo imponująco ze względu na dużą szerokość. Na jego brzegach znajdują się takie duże miasta, jak Pekan i Gerantut. Podróżując wzdłuż rzeki Pahang, można zobaczyć wiele historycznych atrakcje plantacje kauczuku i palm kokosowych, rozległe obszary dżungli.
 2. Паханг
 3. Rzeka Perak przepływa przez terytorium tego samego stanu. Słowo "perak" jest tłumaczone jako "srebrny". Nazwę tę nadano rzece ze względu na to, że na jej brzegach przez długi czas wydobywano cynę, która w kolorze przypomina srebro. Jest to druga co do wielkości rzeka Malezji półwyspu, jej długość wynosi 400 km. Na jego brzegach, ponieważ powinna to być stosunkowo duża droga wodna, znajdują się również miasta, w tym "królewskie miasto" Kuala Kangsar, w którym znajduje się rezydencja sułtana państwa.
 4. Перак
 5. Rzeka Johor płynie z północy na południe; pochodzi z góry Gemurukh, ale wpływa do cieśniny Johor. Długość rzeki wynosi 122,7 km.
 6. Река Джохор
 7. Kelantan (Sungaim Kelantan, Sunga-Kelate) - główna rzeka sułtanatu Kelantan. Jego długość wynosi 154 km, odżywia północno-wschodnią część kraju, w tym Taman-Negara National Park . Rzeka wpływa do Morza Południowochińskiego.
 8. Келантан
 9. Malacca przepływa przez terytorium o tej samej nazwie . W okresie największego rozkwitu sułtanatu w Malakce w XV wieku rzeka była głównym szlakiem handlowym. Europejscy marynarze odwiedzili jej wody. Nazwali to "Wenecją Wschodu". Dziś wzdłuż rzeki można odbyć 45-minutowy rejs i podziwiać jego liczne mosty.
Малакка Rzeki Borneo

Rzeki Borneo (Kalimantan) jest dłuższy i pełniejszy. Dość powiedzieć, że na rzekach Północnego Kalimantanu przypada 87% potencjału elektrycznego. Tylko rzeki Gubernatora Sarawak mogą wytworzyć około 21,3 milionów kilowatów (jednak według innych szacunków ich zasoby wynoszą 70 milionów kW).

Największe rzeki na Malezji to:

 1. Kinabatangan. Jest to najdłuższa z malezyjskich rzek na Borneo. Jego długość wynosi 564 km (według innych źródeł jego długość wynosi 560 km, a co daje wyższość rzeki Rajang). Rzeka wpływa do Morza Sulu i ma wspólną deltę z kilkoma innymi rzekami. W górnym biegu rzeka jest bardzo kręta, ma wiele progów. W dolnym biegu płynie gładko, ale formuje zakręty.
 2. Кинабатанган
 3. Rajang. Jego długość wynosi 563 km, a powierzchnia basenu to 60 tysięcy metrów kwadratowych. km. Rajang jest pełen wody przez cały rok i żeglowny od ujścia do miasta Sibu.
 4. Раджанг
 5. Baram. Rzeka pochodzi z płaskowyżu Kelabit, a po przejściu 500 km wzdłuż lasu deszczowego wpada do Morza Południowochińskiego.
 6. Барам
 7. Lupar. Przepływa przez stan Sarawak. Rzeka znana jest z tego, że podczas przypływu woda morska wypełnia usta przez 10 minut, obracając je do tyłu.
 8. Лупар
 9. Padas. Ta rzeka, płynąca w południowo-zachodniej części miasta Kota Kinabalu, słynie z próg czwartej klasy, co czyni ją bardzo popularną wśród krokwi.
 10. Падас
 11. Labuk (Sungai Labuk). Rzeka przepływa przez terytorium stanu Sabah i wpływa do zatoki Labuk na Morzu Sulu. Długość rzeki wynosi 260 km.
Сунгаи-Лабук