Jak każdego dnia na plaży odpocząć Borneo staje się coraz popularniejsze, wielu zastanawia się, gdzie jest wyspa i jak dostać się na Borneo. Niesamowity charakter wyspy, jej plaże i atrakcje przyciąga tu corocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Geografia

Znajdź wyspę Borneo na mapie świata jest prosta: znajduje się na granicy mórz: Południowych Chin, Sulu i Jawajczyków, na wschód od wyspy Sumatra i półwyspu Malakka, na północ od wyspy Jawa.

Борнео на карте мира

Informacje ogólne

Borneo - trzecia pod względem wielkości wyspa na świecie: druga pod względem wielkości Grenlandia i Nowa Gwinea. Borneo ma inną nazwę - Kalimantan, który jest używany tak często, jak pierwszy. Wynika to z faktu, że państwo na Borneo to nie tylko jedno: ta wyspa jest jedyną na świecie, której terytorium dzieli się na trzy kraje: Malezja , Indonezja i Brunei.

Północno-wschodnia część wyspy należy do Malezji (w języku malajskim wyspa nazywa się Borneo - jako członkowie ekspedycji Magellana, która nazywa kotwice w Sułtanacie Brunei), północno-zachodnia część jest zajęta przez Brunei, a południowa część należy do Indonezji, gdzie i nazywa się Kalimantan.

Malezja ma tylko 26% wyspy, ale większość turystów odpoczywa. Stolica jako taka, malezyjska część Borneo nie ma: tutaj są państwa Sabah i Sarawak, z których każda ma główne miasto - Kota Kinabalu i Kuching odpowiednio.

Klimat

Ogólnie rzecz biorąc, klimat Borneo jest tropikalny, ale w różnych miejscach na wyspie jest nieco inny. W Saravak temperatura w ciągu roku zmienia się niezbyt wyraźnie i wynosi + 27 ° ... + 32 ° C, w Sabah temperatura jest prawie taka sama. Ale górskie regiony - płaskowyże Kelabit w Sabah i góry Kinabalu w Sarawak - znane są z chłodniejszej pogody. Ci, którzy chcą wynurzyć się, powinni mieć zapasy ciepłych ubrań.

Na Borneo pora deszczowa rozpoczyna się w listopadzie. W Sarawaku kończy się w lutym, a w Sabah trwa do połowy wiosny. Opady spadają tutaj od 2 do 3 tys. Mm rocznie, w obszarach górskich - do 5 tys. Deszcze nadchodzą przez cały rok, pora deszczowa różni się tylko ich długością i obfitością.

Dzikość

Fotografia wyspy Borneo często przedstawia śnieżnobiałe plaże i błękitne morze. Jednak naturalne piękno wyspy nie ogranicza się do tego. Są tu lasy deszczowe - jedne z najstarszych na świecie (ich wiek to około 130 milionów lat). Na wyspie znajduje się wiele endemicznych roślin.

Zwierzęta z Borneo uderzają także w swoją różnorodność. Tutaj można zobaczyć najmniejsze niedźwiedzie na świecie - biruangi, słonie karłowate, nosorożce sumatrzańskie, zadymione lamparty, orangutany, małpki, bipurongi.

Солнечный медведь - самый маленький в мире

Resorts Borneo

Plaże w Borneo są uważane za jedne z najlepszych w Malezji - długi, prawie niekończący się pas nadmorski. Piasek tutaj jest biały i płytki. Fale w pobliżu wybrzeża praktycznie się nie zdarzają, ponieważ wyspa jest niezawodnie chroniona przez wyspy koralowe. Złowrogie "czerwona fala" (aktywne kwitnienie wody) jest tutaj rzadkością - zwykle ma fale i prądy w kierunku Chin i Tajlandii - ale gdy dzieje się coś podobnego (może się to wydarzyć pod koniec kwietnia-maja), możesz udać się do dowolnego z wyspy znajdują się w pobliżu: łodzie nieustannie kursują między nimi.

Hotele 4 * i 5 * mają własne plaże. Najlepsze z nich znajdują się w pobliżu Kota Kinabalu, a najbardziej popularna na wyspie może być nazywane Tanjung-Aru. Bardzo ładne plaże w park morski Tunka Abdul Rahman , który znajduje się na wyspach kilka kilometrów od Kota Kinabalu.

Танджунг-Ару - лучший пляж острова

Atrakcje w Borneo

Borneo to wyspa z wystarczającą liczbą zabytków, więc jest coś do zrobienia, gdy odpoczynek na plaży jest nudny. Turyści zastanawiają się: Borneo lub Langkawi - co wybrać? - Po pierwsze, powinni się kierować tym, jaki rodzaj rekreacji ich przyciąga.

Jeśli tylko plaża + morze, nadal możesz się zastanowić, ponieważ zarówno pierwsza, jak i druga wersja ma swoje wady i zalety. Ale ci, którzy chcą robić przerwy, "nie robią nic" i chcą poznać kulturę, sztukę i tradycje Malezji powinieneś wybrać Borneo, większość zabytków znajduje się z dala od miast, a żeby poznać piękno wyspy Borneo, powinieneś zamówić wycieczki i odwiedź:

Форт Маргарита

Co zobaczyć na Borneo w miastach? Bardzo interesujące w Kota Kinabalu:

  • Państwowe Muzeum Stanu Sabah;
  • Akwarium morskie i muzeum.

W Kuching są:

Dla tych, którzy przychodzą odpocząć z dziećmi, na Borneo warto odwiedzić park przyrody Lok Kawi, 20 km od Kota Kinabalu.

Зоопарк Lok Kawi wildlife park

Gdzie mieszkać?

Hotele w Borneo - jeden z najlepszych w Malezji. Są luksusowe 5 * hotele i bardzo proste 1 * i 2 *, łącznie około tysiąca opcji. Dobre hotele można znaleźć w stolicach państw oraz w innych dużych miastach i na całym wybrzeżu.

Jedną z najlepszych opcji zakwaterowania na wyspie można nazwać:

  • 5 * Apartament Luxury Condominium w Loft Imago w Kota Kinabalu;
  • Bike and Tours Pensjonaty w Lahad Datu;
  • Homestay Sunset w Kuching;
  • hostel Cube Bed Station w Sempomie;
  • 5 * hotel Mulu Marriott Resort w Mulu.
Mulu Marriott Resort - лучший отель в Мулу

Zasilanie

Kuchnia malezyjskiej części Borneo stanowi mieszankę kuchni malajskiej, indonezyjskiej, chińskiej i tajskiej. Tutaj można zjeść obfity i smaczny lunch prawie w każdej kawiarni i restauracji. W niektórych hotelach znajdują się restauracje z kuchnią europejską i północnoamerykańską, ale nie ma ich wystarczająco dużo.

Lokalna kuchnia zawiera wiele potraw z ryb i owoców morza, są zawsze bardzo smaczne i świeże, ponieważ populacja wyspy żyje głównie po łowieniu. Również wiele różnych dań z makaronu i mięsa (głównie z kurczaka).

Здесь много мест, где можно вкусно и недорого поесть

Zakupy na Borneo

W dużych miastach, zwłaszcza w stolicach stanów, jest wystarczająco dużo centrów handlowych, w których amatorzy zakupy znajdzie wszystko, czego pragnie twoje serce. Na wyspie znajduje się wiele rynków, na których można kupić świeże owoce, ryby, a także produkty lokalnych rzemieślników. I sklepy z pamiątkami są włączone wszystkie ośrodki na wyspie .

Рынок к Кота-КинабалуТорговый центр в Кота-Кинабалу

Jak dostać się na Borneo?

Jak dostać się na Borneo z Kuala Lumpur ? Samolotem. W stolicy państwa - Kuching i Kota Kinabalu - znajdują się lotniska , w którym można latać z stolicy, odpowiednio, przez 1 godzinę 25 minut. i przez 2 godziny 30 minut. Lotniska w Borneo akceptują loty ze stolicy Malezji, innych dużych miast, a także loty międzynarodowe.

Аэропорт Кота-КинабалуАэропорт Кучинг

Sieć transportowa

Z Kota Kinabalu do Kuching iz powrotem możesz latać samolotem: te lotniska obsługują loty krajowe linii lotniczych Malaysia Airlines i Air Asia. Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się kolej, która łączy Kota Kinabalu z Beaufort. Długość linii wynosi 134 km. Ponadto na wyspie działa wiele autobusów. Pomiędzy stolicami stanów i stolicami a innymi dużymi miastami znajdują się pociągi ekspresowe, które są dość wygodne i wyposażone w klimatyzację. Istnieje również wiele zwykłych lotów z przystankami we wszystkich miejscowościach.

Центральный автовокзал в КучингеКруизный порт в Кота-Кинабалу