Kompleks świątynny Kek Lok Si jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej. Na jego terenie znajduje się 10 000 posążków Buddy sprowadzonych tutaj z całego świata. Świątynia jest na wyspie Penang w Malezja . Arcydzieło architektury uzupełnia pagodę i kilka posągów.

Wycieczka do świątyni

Budowa Keck Lok Si rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i została ukończona w 1913 roku. Inicjatorami budowy świątyni byli chińscy emigranci. Architektura łączy w sobie wiele orientalnych stylów, w tym birmański. Świątynia jest miejscem obchodów chińskiej społeczności. Szczególnie interesująco jest odwiedzić Kek Lok Si podczas obchodów chińskiego Nowego Roku - jest to bardzo piękne święto.

Ścieżka do świątyni leży przez długi targ dla turystów. Tutaj sprzedajesz pamiątki, ubrania i jedzenie. Przy okazji, jeśli chcesz mieć przekąskę, lepiej to zrobić tutaj, ponieważ restauracje, które działają na terenie kompleksu mogą wydawać się drogie.

Храм Кек Лок Си - рынок

Po przejściu przez rzędy handlowe znajdziesz się na schodach prowadzących do stawu z żółwiami. Mieszkają tu od założenia świątyni i od dawna są przyzwyczajeni do turystów. W pobliżu stawu można kupić zieleniny i karmić zwierzęta. Uważa się, że karmienie żółwi jest długotrwałe.

Черепахи в пруду

Za stawem znajduje się dziedziniec, zaczyna się od niego wycieczka w świątyni Kek Lok Si. To miejsce będzie pierwszym z tych, z którymi będziesz musiał się spotkać: faktem jest, że kompleks świątynny składa się z wielu dziedzińców i łuków, które są ozdobione posągami lub rysunkami Buddy.

Внутренний двор Кек Лок Си

W świątyni znajduje się kilka interesujących obiektów, które warto odwiedzić:

  1. Pagoda Dwieście tysięcy Buddów. Jej budowa rozpoczęła się natychmiast po otwarciu świątyni, a ona jest z nim w sąsiedztwie. Pierwszy kamień konstrukcji został położony przez króla Tajlandii Rama VI. Na pagodzie znajdują się balkony, z których roztacza się piękny widok na okolicę.
  2. Statua i świątynia Kuan Yin. Są one poświęcone Bogini Miłosierdzia Guan Yin i ma wysokość 37 m. Świątynia znajduje się obok pomnika, na szczycie wzgórza. Jej zwieńczeniem jest popiersie Guan Yin na dachu. Z tego miejsca otwiera się także doskonały widok. Na dachu można wspiąć się na płatną windę (bilet kosztuje 0,4 USD).
  3. Статуя Гуань ИньХрам Гуань Инь
  4. Posągi Czterech Niebiańskich Królów. Uważa się, że każdy z nich chroni jedną stronę świata. Ta świątynia jest ważnym elementem kompleksu.
  5. Statua Laughing Buddha. Znajduje się w centrum i jest największym posągiem Buddy w świątyni. Dosłownie emituje pozytyw, a w pobliżu zawsze jest wielu turystów.

Godziny pracy świątyni Kek Lok Si są w godzinach od 8:00 do 18:00, więc można dość często obejrzeć kompleks. Jeśli chcesz, odwiedź jedną z restauracji, w których reprezentowana jest kuchnia europejska.

Jak się tam dostać?

Kek Lok Si znajduje się w małym miasteczku Air Itam w północno-wschodniej części Penang. Można tam dojechać autobusami №№201, 203, 204 i 502. Wyjeżdżają z dworca autobusowego Weld Quay w Georgetown , która jest tylko 6 km od atrakcje .