Z takim zjawiskiem jak depresja poporodowa , pojawia się co piąta nowa mama. Opracował naruszenie z powodu zmian w pracy układu hormonalnego, restrukturyzacji ciała. Rozważ ten stan bardziej szczegółowo, ustal dokładne przyczyny, przejawy, dowiedz się jak wyjść z depresji poporodowej tak szybko, jak to możliwe.

Depresja poporodowa - przyczyny

Według obserwacji statycznych depresja po porodzie rozwija się w 15-20% wszystkich połogów. W tym samym czasie nie pojawia się natychmiast. Zjawisko to związane jest ze stopniową restrukturyzacją organizmu. Tak więc poziom progesteronu we krwi matki zaczyna powoli spadać. W tym samym czasie wzrasta stężenie prolaktyny. Natychmiast ten hormon stymuluje początek procesu laktacji - syntezę mleka przez gruczoły sutkowe.

Oprócz powyższych zmian hormonalnych w organizmie, czynniki prowokujące do rozwoju depresji poporodowej mogą być:

 • obecność chorób przewlekłych;
 • pogorszenie sytuacji w rodzinie;
 • niezrozumienie przez krewnych i przyjaciół;
 • ciągłe doświadczenie dla dziecka, które obniża pracę układu nerwowego.

Jak manifestuje się depresja poporodowa?

Na początkowych etapach rozwoju naruszenie często nie daje o sobie znać. Ponadto, wiele matek odpisuje pierwsze oznaki zmęczenia po porodzie, przystosowanie ciała do nowych warunków i obowiązków. Z tego powodu zaburzenie jest diagnozowane, gdy matka zaczyna rozkładać się na innych, ciągle wyraża swoje niezadowolenie. Rozwija się depresja poporodowa, której objawy są następujące:

 • rozwój uczuć depresji;
 • stały lęk ;
 • zmniejszone zainteresowanie życiem;
 • drażliwość;
 • pojawienie się poczucia wyobcowania z własnego dziecka;
 • płaczliwość;
 • obniżona samoocena;
 • brak zainteresowania życiem intymnym.

Warto zauważyć, że nie zawsze możliwe jest zarejestrowanie przez kobiety wszystkich wymienionych objawów charakterystycznych dla takiego naruszenia, jak depresja poporodowa. Jednak nawet obecność kilku - powód pójścia do lekarza. Brak właściwej terapii, pomoc krewnych i przyjaciół może zaostrzyć sytuację, co będzie wymagało leczenia w szpitalu, nadzoru lekarskiego.

депрессия после родов как справиться

Kiedy zaczyna się depresja poporodowa?

Po ustaleniu, co jest depresją poporodową, o oznakach tego zaburzenia, należy stwierdzić, że często rozwija się po pewnym czasie od pojawienia się dziecka. W związku z zakończeniem ciąży progesteron zaczyna być syntetyzowany w mniejszej objętości. Jednocześnie zmniejsza się stężenie endorfin - substancji odpowiedzialnych za uczucie radości, podwyższony nastrój. Wszystko to wpływa na pracę układu nerwowego.

Jeśli chodzi o czas, w którym rozwija się depresja poporodowa, lekarze nie określają konkretnego okresu. Według obserwacji i danych statycznych większość matek spotyka się z tym w 3-6 tygodni po urodzeniu dziecka. W tym przypadku objawy rosną stopniowo. Z tego powodu, odnosząc się do lekarza, wielu pacjentom trudno jest zapamiętać dzień, w którym pojawiły się pierwsze objawy depresji.

Jak długo trwa depresja poporodowa?

Zmęczony nieustannym brakiem nastroju, uczuciem depresji, matki często interesują się lekarzami, jak długo trwa depresja po porodzie. Lekarze nie udzielają konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, że każdy organizm jest indywidualny. Przepływ zakłóceń ma również swoje osobliwości. W przypadku braku koniecznej terapii, stan depresyjny może trwać do 3-4 miesięcy i nabrać przewlekłego przebiegu. Sytuację pogarsza fakt, że po zaobserwowaniu jakiejś poprawy, tymczasowej naturze moja matka zwraca się do lekarza.

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Wiele matek słyszało o takim zjawisku jak depresja poporodowa, jak sobie z tym radzić - nie wiedzą. Z tego powodu długa nieobecność terapii pogarsza stan i może powodować poważne zaburzenia w pracy układu nerwowego, zaburzeń psychicznych. Aby temu zapobiec, musisz:

 • zadbaj o swoje uczucia;
 • monitorować stan emocjonalny;
 • spróbuj spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu.
как выйти из послеродовой депрессии

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Wiele matek rozwija depresję po porodzie, jak sobie z nią radzić - nie wszyscy wiedzą. Trudno to zrobić samemu. Mama potrzebuje stałego wsparcia ukochanej osoby, rodziny i przyjaciół, dziewczyn. Udowodniono, że zwiększanie komunikacji ze znajomymi i znajomymi, robienie ulubionych rzeczy, hobby pozytywnie wpływa na stan emocjonalny. Mówiąc o tym, jak pozbyć się depresji poporodowej, lekarze nazywają następujące zasady, których należy przestrzegać:

 1. Rozdzielaj obowiązki. Młoda matka nie powinna brać tego na siebie. Konieczne jest ustanowienie nowych zasad, racjonalne planowanie codziennej rutyny. Jeśli to możliwe, niektóre sprawy należy powierzyć mężowi, dziadkowi lub dziadkowi.
 2. Obserwuj reżim dnia. Mama powinna ustalić dla siebie czas, który będzie przeznaczony na odpoczynek i sen.
 3. Zrób dietę. Mama potrzebuje bogatych witamin i składników odżywczych. Kobiety karmiące piersią powinny stale monitorować przyjmowanie pokarmów, pić więcej płynu (herbaty, mleka), aby nie zmniejszać laktacja .
 4. Komunikuj się z przyjaciółmi, krewnymi, z którymi utrzymywali kontakt przed porodem. Wśród codziennych spraw i troska o dziecko, musisz znaleźć czas, aby porozmawiać z ukochanym przyjacielem, podzielić się z nią swoimi doświadczeniami i emocjami.

Leki przeciwdepresyjne w depresji poporodowej

Jeśli dochodzi do gwałtownego naruszenia, gdy nie jest możliwe samodzielne radzenie sobie z podnieceniem, strachem i emocjami, matka powinna zwrócić się o pomoc do lekarza. Depresja poporodowa, której leczenie przeprowadza się indywidualnie, czasami wymaga wyznaczenia leków. Lekarze używają leki przeciwdepresyjne , wśród których:

 • Zoloft;
 • Fluwoksamina;
 • Luvox.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że część substancji czynnej leku wchodzi do mleka matki. Z tego powodu, kiedy karmisz piersią, nie stosuj samoleczenia, stosuj leki bez recepty. Lek należy przyjmować wyłącznie w dawce wskazanej przez lekarza. Zgodność z częstotliwością i czasem trwania odbioru pozytywnie wpływa na skuteczność terapii.

Długotrwała depresja poporodowa

Jeśli kobieta nie zauważy poprawy w ciągu 3 miesięcy, jest ciągle w depresji, oznacza to, że depresja poporodowa się zaciągnęła. Takie przypadki nie są rzadkie, ponieważ większość matek uważa, że ​​nie trzeba szukać pomocy u lekarza. Każdego dnia następuje pogorszenie sytuacji: ciągłe niepowodzenia, płacz, płaczliwość odbijają się nie tylko na stanie dziecka, ale mogą również stanowić zagrożenie dla rodziny. Wyjściem z tej sytuacji może być wyznaczenie właściwej terapii.

Jak uniknąć depresji poporodowej?

Zapobieganie depresji poporodowej jest skutecznym sposobem walki z takim naruszeniem. Proces ten obejmuje:

 • regularny odpoczynek;
 • chodzić na świeżym powietrzu;
 • stała komunikacja z przyjaciółmi i krewnymi;
 • okresowa zmiana sytuacji;
 • zajęcie twojego ulubionego hobby.