Zapalenie śluzówki macicy po porodzie odnosi się do chorób ginekologicznych, które są konsekwencją przeszłych porodów. Wraz z nim, zapalenie wpływa na błonę śluzową macicy, która może również przekroczyć warstwę mięśniową. Zastanówmy się nad naruszeniem bardziej szczegółowo, nazwijmy jego przyczyny, znaki i metody terapii.

Poporodowe zapalenie endometrium - przyczyny

Zapalenie błony śluzowej macicy po porodzie powstaje w miejscu, w którym wcześniej znajdowało się łożysko. W chwili oddzielenia popiołu naczynia krwionośne są zranione. Powstaje powierzchnia rany, która jest podatna na działanie patogennych mikroorganizmów. Jednak nie zawsze jest zainfekowany. Rozwój patologii ułatwiają czynniki prowokujące, wśród których:

 • zmniejszenie lokalnej odporności (obecność przewlekłych procesów zapalnych i zakaźnych w układzie rozrodczym);
 • przedłużająca się praca;
 • nieprzestrzeganie zasad higieny intymnej w okresie poporodowym.

Często warunkiem rozwoju poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy jest spowolnienie procesu inwolucji (wyzdrowienia) macicy, opóźnienia uniesienia łopatek. W tym przypadku mikroorganizmy oportunistyczne działają jak patogeny, które powodują zaburzenia, które są obecne w niewielkiej ilości w układzie moczowo-płciowym. Wśród nich:

Zapalenie błony śluzowej macicy po cięciu cesarskim

Rozwój zapalenia błony śluzowej macicy po cięciu cesarskim jest często spowodowany operacją nagłą. Tak więc przy planowym cięciu cesarskim częstość występowania endometrium nie przekracza 5%, aw przypadku nagłego cesarskiego cięcia 22-80%. Zapalenie błony śluzowej macicy poporodowej, w wyniku cesarskiego cięcia, często występuje w ciężkiej postaci. Jest to spowodowane infekcją nacięcia na macicę i szybkim rozprzestrzenianiem się zapalenia poza błonę śluzową. W wyniku tego rozwijają się inne choroby:

 • myometrium - uszkodzenie warstwy mięśniowej;
 • metrotromboflebit.

Ze względu na proces zapalny w wyciętej ścianie macicy dochodzi do naruszenia procesów regeneracyjnych. Może to być spowodowane przez materiał szwu. Zmniejszona aktywność skurczowa macicy, z powodu której odpływ lochii jest trudny i pogarsza sytuację. Choroba występuje 4-5 dnia i towarzyszą jej:

 • temperatura ciała 38-39 stopni;
 • dreszcze;
 • wzrost liczby skurczów mięśnia sercowego - tachykardia.
послеродовой эндометрит у женщин

Endometrium po aborcji

Zapalenie śluzówki macicy po porodzie u kobiet może być wywołane przez wykonanie aborcje w przeszłości. Instrumentalne interwencje wpływające na jamę macicy zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju tego zaburzenia. Jest to spowodowane ciężkim urazem warstwy endometrium. W rezultacie cała błona śluzowa staje się powierzchnią rany, która jest podatna na działanie patogennych mikroorganizmów. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących higieny i zaleceń lekarskich prowadzi do rozwoju endometrium.

Zapalenie błony śluzowej macicy po porodzie - objawy

W celu wykrycia poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy w czasie każda matka powinna znać objawy tej choroby. W zależności od obrazu klinicznego rozróżnia się trzy rodzaje zakłóceń, z których każda ma swoją własną charakterystykę:

 1. Lekka forma. Rozwija się przez 5-12 dni. Jednocześnie, w kontekście ogólnego samopoczucia, temperatura ciała wzrasta do 38-39 stopni. Stan zdrowia niewiele cierpi. Pacjenci zgłaszają ból w macicy, który trwa 3-7 dni. Podczas badania palpacyjnego lekarze zauważają niewielki wzrost wielkości macicy. Lochi są z natury krwawe, nawet tydzień po starcie.
 2. Ciężka forma. Choroba powstaje w 2-4 dni po urodzeniu dziecka. W 25% przypadków zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej powstaje na tle zapalenia błon płodowych po skomplikowanym porodzie, interwencji chirurgicznej. Przy długotrwałej dynamicznej obserwacji nie obserwuje się właściwej poprawy i po kilku dniach można zauważyć ujemną dynamikę. Kobiety są zaniepokojone:
 • bóle głowy;
 • słabość;
 • ból w dolnej części brzucha;
 • zaburzenia snu;
 • temperatura wynosi 39 stopni.
 1. Shabby formie. Zaczyna się 3-4 dni. Temperatura ciała nie przekracza 38 stopni. U większości pacjentów lochia jest najpierw brązowa, ale potem przechodzi do saccharum. Bolesność macicy utrzymuje się przez 3-5 dni. Na tle terapii temperatura zostaje znormalizowana po 5-10 dniach.

Ekstrakcje w endometrium

Nazywając główne objawy poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy, należy stwierdzić, że wymazane i lekkie formy mogą pojawić się niemal niezauważalnie dla samej kobiety. Jednak poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy zawsze objawia się zmianą wydzieliny z pochwy. Po urodzeniu dziecka jama macicy zostaje oczyszczona, matka naprawia Lochia . Zwykle mają czerwony odcień, są jednolite, bez skrzepów i nieprzyjemnego zapachu. Wraz z rozwojem procesu zapalnego obraz zmienia się całkowicie.

Kiedy rozwija się poporodowe wczesne zapalenie błony śluzowej macicy, lochia często nabiera brązowawego odcienia. Po ich zbadaniu można wykryć zanieczyszczenia ropy. Pojawiają się skrzepy krwi, które powstają w wyniku skomplikowanego odpływu. Stopniowo wyładowanie zaczyna przybierać nieprzyjemny zapach. Sytuacja wymaga interwencji medycznej. Podczas badania kobiety w fotelu ginekologicznym lekarz diagnozuje spowolnienie odzyskiwania macicy.

эндометрит после кесарева

Diagnoza poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy

Aby zdiagnozować ostre poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy, doświadczony ginekolog musi być badany tylko za pomocą lusterek. W większości przypadków zmiany dotyczą szyjki macicy. Ponadto możliwe jest podejrzenie naruszenia w bimanualnym badaniu narządów płciowych przez przednią ścianę jamy brzusznej. Rozpoznanie "poporodowego zapalenia endometrium" dokonuje się na podstawie wyników badań laboratoryjnych:

 • badanie krwi;
 • analiza moczu;
 • kultura bakteryjna wyładowania z macicy (ustala rodzaj patogenu);
 • USG drobnej miednicy;
 • histeroskopia.

Endometitis - konsekwencje

W przypadku braku właściwej terapii, nieprzestrzegania zaleceń lekarskich, istnieje ryzyko powikłań. W takich przypadkach proces zapalny staje się rozpowszechniony i przechodzi do sąsiednich narządów. W takim przypadku lekarze odnotowują następujące powikłania poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy:

 • zapalenie zatok podnosowych - zapalenie błony surowiczej otrzewnej jamy miednicy;
 • zapalenie otrzewnej - zapalenie otrzewnej;
 • zakrzepowe zapalenie żył - proces zapalny wpływający na naczynia krwionośne w małej miednicy;
 • ropień miednicy - ropny ognisko, posiadanie własnych ścian;
 • sepsa.

Zapalenie śluzówki macicy po porodzie - leczenie

Leczenie poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy zaczyna się od ustalenia rodzaju patogenu i przyczyny, która spowodowała chorobę. Podstawą terapii są leki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jednocześnie przepisuj leki, aby zwiększyć obronę organizmu. Aby poprawić odpływ lochii, należy zastosować środki przeciwskurczowe. Kurs jest dobierany indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień naruszenia i nasilenie jego objawów.

эндометрит после родов

Zapalenie błony śluzowej macicy - leczenie, leki

Antybiotyki stosowane w endometrium są przepisywane z uwzględnieniem stałego karmienia piersią. Semisyntetyczne penicyliny i cefalosporyny . Wśród takich leków konieczne jest przydzielenie:

 • Cefuroksym;
 • Ceftriakson;
 • Ofloksacyna;
 • Cefotaksym .

Często powołuje się schemat złożony, z równoczesnym podawaniem metronidazolu i antybiotyków z grupy linkomycyny. Te ostatnie nie są stosowane w karmieniu piersią, ponieważ przenikają do mleka. Jeśli to konieczne, kobieta zatrzymuje się na czas karmienia piersią. Leczenie lekami przeciwbakteryjnymi zatrzymuje się 24-48 godzin po poprawie stanu kliniki.

Gdy zapalenie błony śluzowej macicy jest spowodowane obecnością tkanek w jamie macicy po skrobaniu, przeprowadza się leczenie chirurgiczne. Obejmuje:

 • aspiracja próżniowa;
 • histeroskopia;
 • przemywanie jamy macicy za pomocą schłodzonych środków antyseptycznych (furacylina, dioksyna 1%).

Zalecane jest mycie w celu zmniejszenia wchłaniania produktów rozkładu i toksycznych związków. Ponadto ta procedura znacznie zmniejsza ilość ropnego wydzieliny, poprawia proces lochia. Manipulację przeprowadza się po 4-5 dniach, z naturalnym porodem i po 6-7 dniach z cesarskim cięciem. Kobieta w tym czasie jest w szpitalu.

Fizjoterapia z endometrium

Kiedy choroba jest endometriozą, procedury o charakterze fizjoterapeutycznym pomagają złagodzić przebieg. Wśród najczęstszych:

 • Terapia prądem zakłócającym Nemuk - polega na wykorzystaniu prądów o niskiej i średniej częstotliwości prowadzonych przez 4 elektrody;
 • pulsacyjne prądy o niskiej częstotliwości - używane do wczesnej rehabilitacji;
 • akupunktura - ma korzystny efekt immunostymulujący.

Profilaktyka poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy

Aby wykluczyć chorobę, zapalenie błony śluzowej macicy, zapobieganie powinno rozpocząć się na etapie planowania ciąży. Lekarze powinni przygotować się z wyprzedzeniem na ten odpowiedzialny proces. Zapobieganie endometrium obejmuje przestrzeganie takich środków, jak:

 • wykrywanie i terapia chorób przewlekłych układu rozrodczego przed zapłodnieniem;
 • terminowa rejestracja na ciążę;
 • regularna wizyta u lekarza;
 • racjonalne gospodarowanie pracą - przeciwwskazania do porodu poprzez naturalne znamiona, badanie oddzielnych porodów, podawanie antybiotyków po cięciu cesarskim w celu zapobiegania zakażeniom.