Krótko przed porodem następuje rozładowanie zatyczki śluzowej. Uważa się, że od tego momentu lepiej kobiecie powstrzymać się od podróżowania i sprawdzić, czy wszystkie rzeczy, których mogła potrzebować w szpitalu położniczym, są rzeczywiście gromadzone. O ile te ostrzeżenia są uzasadnione i czy wyładowanie śluzu jest rzeczywiście oznaką nadchodzących narodzin, omówimy z tobą teraz.

Wtyk śluzowy: prekursor porodu

Co to jest śluzowata wtyczka? Jest to skrzep śluzu, który w czasie ciąży wypełnia praktycznie cały kanał szyjki macicy. Tworzenie się śluzu rozpoczyna się w momencie poczęcia. Śluz wypełnia kanał szyjki bardzo ściśle, będąc zasadniczo niezawodną ochroną płodu przed przenikaniem różnych infekcji.

Kiedy korek wychodzi przed porodem, jasne jest, że jest to dość gęsty śluz, prawdopodobnie w postaci grudki. Nawiasem mówiąc, rozładowanie zatyczki śluzowej przed porodem nie jest konieczne. Czasami śluz wydaje się tylko podczas porodu.

W ten sam sposób błędne jest założenie, że korek śluzu odchodzi, gdy poród ma się rozpocząć. W rzeczywistości może upłynąć kilka dni lub tygodni między wyładowaniem korka a porodem. W takim przypadku kobieta powinna powstrzymać się od wizyty w basenie, biorąc kąpiel, ponieważ ryzyko infekcji znacznie wzrasta. Pożądane jest również porzucenie seksu.

Barwa błony śluzowej rany, która poprzedza poród, może być beżowa, jasnoróżowa, żółto-biała. Śluzówka może być całkowicie przezroczysta i czysta, a także może zawierać niewielką domieszkę krwi. Krew w śluzie pojawia się w wyniku poszerzenia szyjki macicy - małe naczynia włosowate nie wytrzymują obciążenia i pęknięcia.

Najczęściej wtyczka wychodzi przed porodem, gdy matka przyszła rano do wanny lub toalety. Kobieta, w tym przypadku, poczuje korek, ale nie może go zobaczyć. Zdarza się, że korek przed porodem pojawia się w gabinecie ginekologicznym lub podczas wypływu płynu owodniowego.

Wyjściu z rurki może towarzyszyć niewielki ból w dolnej części brzucha. Kobieta może odczuwać presję. Jeśli korek wychodzi w częściach, proces przypomina wydzielinę śluzową na początku i na końcu miesiączki. Tylko ich struktura będzie gęstsza. Jeśli korek wyszedł jednocześnie, jego cała objętość wyniesie około dwóch łyżek stołowych.

Przy normalnej ciąży wyładowaniu rurek nie towarzyszy krwawienie. Jeśli wyładowanie przypomina o krwawieniu z macicy lub już po wyjęciu korka z krwi, należy wezwać karetkę pogotowia.

Jak wyjście wtyczki przed dostawą?

Od momentu zapłodnienia komórki jajowej do 38 tygodnia kobieta aktywnie wydziela progesteron, hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Podczas gdy jego poziom w ciele jest wysoki, szyjka macicy jest szczelnie zamknięta.

Как отходит пробка при родах

Zaprzestanie produkcji progesteronu prowadzi do zmiany poziomu hormonów. W rezultacie szyjka zmiękcza się, a kanał otwiera się nieznacznie. Ponieważ przejście przed dostawą pozostaje otwarte, zatyczka śluzu odchodzi.

Jeśli kobieta ma to drugie urodzenie, liczba urodzeń nie wpłynie na rozładowanie śluzu. Podobnie jak podczas pierwszego porodu korek może się wycofać tuż przed porodem, razem z płynem owodniowym, godzinę przed porodem lub tydzień. Prawdziwymi zwiastunami początku porodu są skurcze i wydzielina płynu owodniowego. Jeśli wszystkie objawy zbiegły się, wtedy nadszedł czas, aby natychmiast udać się do szpitala położniczego.