Po porodzie prawie co czwarta kobieta w pracy skarży się na obrzęk. Mogą jednak pozostać po ciąży lub wystąpić dopiero po porodzie. Obrzęk nóg po porodzie jest znacznie częstszy niż obrzęk innych kończyn lub obrzęk pochwy.

Dlaczego nogi puchną po porodzie?

Jaki jest powód obrzęku nóg po porodzie? - Może być kilka odpowiedzi:

  • Przede wszystkim, ciało kobiety zgromadziło wystarczającą ilość płynu przez cały okres ciąży - po porodzie organizm zaczyna się odbudowywać, co pociąga za sobą obrzęk kończyn;
  • inną przyczyną mogą być żylaki - ta choroba zwykle pogarsza się w czasie ciąży, a także pozostaje po porodzie;
  • zaostrzenie kamicy lub zapalenia pęcherza powoduje również obrzęk;
  • zmiany hormonalne;
  • sole sodowe nagromadzone podczas ciąży;
  • w czasie ciąży macica wywiera nacisk na żyłę żylną i na narządy wewnętrzne, co zapobiega odpływowi krwi i płynów;
  • choroby sercowo-naczyniowe.

Nawet jeśli nie cierpisz na przewlekłe choroby, może pojawić się obrzęk.

Jak usunąć obrzęk po porodzie?

Przywróć resztę

W miarę możliwości odpoczywaj i zajmuj w ciągu dnia pozycję pionową, z lepszymi stopami na poduszce. Prawdopodobnie zauważyłeś, że obrzęk zwiększa się wieczorem, co sugeruje, że twoje ciało potrzebuje odpoczynku.

Dostosuj żywienie

Popraw swoją dietę, jeśli karmisz piersią, to najprawdopodobniej przyjmujesz właściwe pokarmy i jednocześnie wykluczasz te szkodliwe. Smażone, wędzone i słone potrawy mogą zatrzymywać nadmiar płynów w organizmie.

Co lepiej pić?

Ugasić pragnienie czystą wodą, jednocześnie minimalizując użycie czarnej herbaty, karmienie piersią po porodzie. Możesz wziąć niesłodzone napoje owocowe, szczególnie dobre żurawiny, może również pomóc biodra bulionu, ma dużo witamin, a także ma właściwości moczopędne.

Wanny

Każdego wieczoru rób fajne kąpiele ziołowe do rąk i stóp.

Kombinezon

Noś specjalną bielizna wyszczuplająca po porodzie , które pomogą złagodzić zmęczenie nóg i zapewnić prawidłowe krążenie krwi.

Leki leczenie obrzęków po porodzie

Leczenie obrzęków po porodzie leków najlepiej zaufać lekarzowi. W niektórych przypadkach nie da się obejść bez narkotyków, ale w większości przypadków powyższe wskazówki pomogą.

Kiedy pojawia się obrzęk po porodzie?

Obrzęk po porodzie z reguły znika w ciągu 2-3 tygodni. W niektórych okres ten może być znacznie mniejszy, podczas gdy inni będą musieli cierpieć z powodu obrzęku do 1,5-2 miesięcy.

W każdym razie nie powinieneś się martwić, czy obrzęk zniknie po porodzie) - wszystkie te nieprzyjemne obrzęki (nawet ciężki obrzęk po porodzie) znikną, a szybko o nich zapomnisz.