obrzęk po cesarskim cięciu Czasami noworodki matek po cięciu cesarskim borykają się z problemem obrzęku. Takie zjawisko z reguły wskazuje na obecność naruszenia w ciele. Aby kobieta mogła sama ustalić, czy jest to obrzęk, czy nie, wystarczy umieścić kciuk na skórze nogi w okolicy piszczeli. Jeśli po tym nastąpi fossa, która nie zniknie w ciągu 5 sekund, pojawi się obrzęk.

Co powoduje obrzęk?

Kobiety często pytają dlaczego, po cięciu cesarskim, pęcznieją nogi i jakie są przyczyny tego zjawiska? Do tych w większości przypadków należą:

  • żylaki;
  • niedobór białka;
  • choroby serca i systemy wydalnicze;
  • zaburzenie endokrynologiczne

Co zrobić, gdy występuje obrzęk po cięciu cesarskim?

Jedyną właściwą decyzją w takich sytuacjach byłoby zasięgnięcie porady lekarskiej. W końcu bardzo ważne jest prawidłowe ustalenie przyczyny tego naruszenia.

Po diagnostyce rozpoczynają leczenie obrzęku nóg, który występuje po cięciu cesarskim.

Leczenie farmakologiczne w takich przypadkach obejmuje wizytę diuretyki i kontrolować ilość płynu spożywanego codziennie mama. Konieczne jest także przestrzeganie pewnych zasad, które w pierwszej kolejności dotyczą diety solnej. Innymi słowy - matka powinna spożywać jak najmniej soli stołowej i, jeśli to możliwe, całkowicie ją porzucić.

Pomaga również w walce z obrzękiem kończyn podniesionych pozycji nóg. Aby to zrobić, kobieta musi trzymać nogi codziennie przez 15 minut, tak aby jej stopy były powyżej całego ciała - leżeć na plecach i umieścić pod nimi kilka dużych poduszek.

Często lekarze zalecają noszenie w takich sytuacjach specjalnych, ciągnąc bieliznę lub owijając nogi elastycznymi bandażami. Kiedy to nastąpi, zwiększenie tonu naczyń krwionośnych, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia obrzęku.