Orzechy sosny - tak zwane nasiona sosny cedrowej, czasami błędnie nazywane "cedrem". W przeciwieństwie do prawdziwych drzew cedrowych, które preferują ciepły południowy klimat (Azja Środkowa, wybrzeże Morza Śródziemnego, Afryka Północna i Himalaje), drzewo, które daje nam tę pyszną przysmak, rośnie w trudnych warunkach klimatycznych Syberii i Dalekiego Wschodu. Wyjątkiem jest europejska sosna cedrowa lub pinya rosnąca na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz w Azji Mniejszej.

Orzechy sosny - korzystne właściwości

Ziarna orzechów cedrowych są podobne do małych jasnożółtych ziaren z ciemną kropką na tępym końcu. Mają jasny smak i przyjemny aromat, a unikalna kompozycja orzechów sosnowych, która łączy w sobie dużą ilość białka roślinnego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, mikro i makroelementów, pozwala nazwać je "perłą syberyjskich lasów".

Przyjrzyjmy się, jak przydatne są orzeszki piniowe:

  • Orzechy cedrowe zawierają 19 niezastąpionych i warunkowo niezbędnych składników aminokwasy ("Bloki budowlane", z których zbudowane są wszystkie białka naszego ciała), dlatego są szczególnie przydatne dla wegetarian jako źródła białka;
  • Wysoka zawartość tłuszczu (60% masy), z czego 94% jest niezbędnym kwasem tłuszczowym (witamina F), sprawia, że ​​orzeszki piniowe są wspaniałym produktem do zapobiegania miażdżycy, ponieważ jest to witamina F, która usuwa cholesterol z organizmu i nie pozwala mu "zatykać" naczyń;
  • Orzechy sosny - zawierają dużo witaminy E (do 55%), witaminy B1 i B2, a także 5 makro- i 14 mikroelementów - kompleks multiwitaminowy stworzony przez samą naturę;
  • zawierają rekordową liczbę fosfolipidów - substancji zaangażowanych w tworzenie odporności, odpowiedzialnych za wzrost i rozwój komórek.

Bez wątpienia orzechy piniowe są hojnym darem natury, w którym skoncentrowanych jest wiele substancji leczniczych. Ale, jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby nie przesadzać z ich dawką. Zalecana dzienna porcja tych orzechów wynosi 20-40 g.

Orzechy sosnowe mogą, a nawet muszą być spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, pod warunkiem, że nie są uczulone na ten produkt. Nie zaleca się nadużywania tego produktu Orzechy sosny użyteczne właściwości ludzie z nadwaga , ponieważ orzechy sosny są bardzo bogate w kalorie (670 kalorii).

Jak wybrać orzeszki sosnowe?

Obrane orzechy sosnowe są przechowywane nie dłużej niż 2 tygodnie. Dlatego należy zwrócić uwagę na datę ważności, wygląd - jądra powinny być jasnożółte i lekko zaolejone. Zbyt ciemne i całkowicie suche orzechy wskazują, że są już stare. Spożywanie takich orzeszków piniowych przyniesie więcej szkód niż pożytku: mogą powodować oparzenia śluzowe i zatrucia Lepiej kupić nieobrane orzechy piniowe - już się nie psują.