Okresy pracy i czas ich trwania zależą od wielu czynników, w tym: stanu organizmu kobiety w ciąży, wieku, wielkości płodu, charakteru prezentacji itp. Ogólna aktywność jest podzielona na kilka etapów, które następują jeden po drugim. Kiedy kobieta po porodzie wchodzi do szpitala położniczego, położnicy określają jej stan podczas badania w celu sporządzenia planu zarządzania pracą według okresu.

Okresy urodzenia

Etap przygotowawczy przed ogólną działalnością nazywany jest okresem. Trwa jeden dzień. Co się dzieje w tym czasie? Cervix stopniowo zaczyna się otwierać, zmiękcza i rozciąga. W normalnym okresie porodu okres nominacji przechodzi do działalności klanu. Jednak w niektórych przypadkach może być opóźniony, taki proces jest uważany za patologiczny.Objawy narodzin podzielone są na trzy okresy pracy:

  1. Okres ujawnienia.
  2. Okres wygnania.
  3. Sekwencyjny okres.

Pierwszy etap porodu

Ten etap jest uważany za początek aktywności zawodowej. Głowa dziecka jest zainstalowana przy wejściu do miednicy, płyn owodniowy na tym etapie poruszają się do dolnego bieguna pęcherza płodowego. Szyjka macicy jest wygładzona, a zewnętrzna część gardła zaczyna się rozwijać, do wielkości niezbędnej do przejścia płodu. Otwarciu szyi towarzyszą regularne i bolesne skurcze. Na każdą godzinę objawia się około 1,5 cm. Pierwszy okres porodu u pierworodnego trwa około 8-12 godzin, a dla drugich - 6-7 godzin. Pod koniec pierwszego okresu proces ten jest przyspieszany, aż szyjka macicy otworzy się na 10 cm.

Po otwarciu szyi na 4-5 cm, z reguły wypływa płyn owodniowy. Jeśli proces uwalniania płynu owodniowego jest opóźniony, położnik sam otwiera pęcherz płodowy, co przyspieszy proces porodu. Czasami wody rozchodzą się wcześniej, na samym początku pierwszego etapu lub nawet przed nim. Bezwodny okres podczas porodu nie powinien przekraczać 6 godzin. W niektórych przypadkach ten okres trwa dłużej niż jeden dzień, co jest bardzo niebezpieczne, a kobieta powinna być stale pod nadzorem lekarza.

Drugi okres pracy

Drugi okres dla większości kobiet jest mniej bolesny niż pierwszy. Jednak to okres wydalenia płodu uważany jest za najtrudniejszy i czasochłonny proces dla całej aktywności zawodowej. Na tym etapie głowa dziecka zanurza się w małej miednicy matki i naciska na zakończenia nerwowe w okolicy kości krzyżowej. W tym momencie istnieje silne pragnienie popychania. Próby z reguły pojawiają się, gdy szyjka macicy jest poszerzona o 8 cm. Jeśli mocno dociśniesz z powodu poszerzenia szyjki macicy, istnieje duże ryzyko zranienia. Dlatego położnik zabrania wysiłku w celu wywarcia nacisku i zaleca oddychanie do momentu całkowitego otwarcia szyjki macicy.

Podczas próba uczucie bólu zostaje zastąpione uczuciem silnej presji. Przy każdej nowej próbie głowa dziecka skręca i zaczyna erupować przez przewód pokarmowy kobiety podczas porodu. W momencie erupcji głowy matka odczuwa ostry ból w kroczu. Najpierw rodzi się głowa, potem twarz, a potem głowa dziecka. Dziecko odwraca się w stronę biodra matki, po czym, po kolei, widać ramiona, a następnie wysuwa całe ciało noworodka.

Okres pracy trwa około 20-40 minut. On jest najbardziej odpowiedzialny i wymaga najwyższej uwagi dla zaleceń położników. Okres ten uważany jest za najbardziej ryzykowny dla zdrowia dziecka, dlatego nie należy lekceważyć słów personelu medycznego i stosować się do wszystkich jego zaleceń. Pod koniec drugiego okresu położnicy umieszczą dziecko na brzuchu, drugi etap pracy i możesz po raz pierwszy dołączyć do klatki piersiowej.

Trzeci etap porodu

Okres obserwacji trwa 15-20 minut i jest bezbolesny. Na tym etapie rodzi się łożysko. Zwykle dzieje się to w 1-2 skurczach. W niektórych przypadkach wymagane jest ścisłe przywiązanie lub przyrost łożyska, opieka położnicza. Aktywne postępowanie w 3 okresie porodu ma na celu stymulowanie skurczów macicy i badanie macicy w przypadku krwawienia. Ostatecznemu etapowi porodu towarzyszy kontrola porodu, ocena stanu dziecka, a także badanie łożyska.