Płyn owodniowy to aktywne środowisko biologiczne, w którym przyszłe dziecko rozwija się w ciele matki. Podłoże to nazywa się również płynem owodniowym, ponieważ wypełnia ono pęcherz owodniowy - błonę otaczającą płód. Istnieje przekonanie, że zapach płynu owodniowego przypomina zapach mleka matki, a to pomaga nowo narodzonemu dziecku w łatwym odnalezieniu piersi matki.

Skład i objętość płynu owodniowego

Objętość płynu owodniowego zależy bezpośrednio od okresu ciąży matki dziecka. Na przykład, w dziesiątym tygodniu ciąży, objętość średnia 30 ml, w trzynastym do czternastego tygodnia objętość wynosi 100 ml, w osiemnastym tygodniu - 400 ml. Maksymalną ilość płynu owodniowego odnotowuje się w 37-38 tygodniu ciąży: od 1000 ml do 1500 ml. Oznacza to, że należy oceniać normę płynu owodniowego, biorąc pod uwagę czas trwania ciąży. Pod koniec ciąży objętość płynu owodniowego może spaść do około 800 ml.

Teraz zobaczmy, jak odświeżamy płyn owodniowy. Podczas normalnej ciąży około 500 ml płynu owodniowego wymieniane jest w ciągu 1 godziny. Całkowite odnowienie płynu owodniowego następuje co trzy godziny.

Skład płynu owodniowego obejmuje wiele składników. Każdy składnik jest ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Głównym składnikiem jest oczywiście woda, która zawiera substancje zawierające węglowodany, białka, sole mineralne, tłuszcze, hormony, enzymy, immunoglobuliny.

Ale wraz ze wzrostem dziecka w płynie owodniowym, oprócz tych składników, pojawiają się mocz płodu, komórki nabłonkowe skóry, wydzieliny gruczołów łojowych, komórki rzęsate. Stężenie składników zależy od okresu ciąży. Ale ilość i jakość płynu owodniowego z różnych powodów może się różnić, co może prowadzić do niskiej wody lub wielowodzie.

W celu określenia ilości płynu owodniowego należy wykonać specjalne obliczenia. Obliczanie wskaźnika płynu owodniowego wykonuje się na ultradźwiękach. Według wskaźników płynu owodniowego można ocenić ilość płynu owodniowego.

Kolor płynu owodniowego

Możesz uzyskać wiele informacji na temat stanu okruchów na odłogowanym płynie owodniowym. Spróbujmy dowiedzieć się, o czym informuje kolor płynu owodniowego.

Żółty kolor płynu owodniowego. Jeśli kobieta ma lekko matowy płyn owodniowy lub żółtą barwę, nie ma powodu do niepokoju. To jest kolor, jaki powinny być.

Żółty płyn owodniowy z czerwonymi żyłkami. Jeśli zauważysz czerwone smugi na oddzielonych wodach, ale czujesz się dobrze i zaczynasz czuć skurcze, wtedy nie musisz się bać. Zasadniczo, te żyły wskazują na otwarcie szyjki macicy.

Ciemnobrązowy kolor płynu owodniowego. Niestety, prawie zawsze, ten kolor wskazuje, że niemowlę płodu zmarło w okresie prenatalnym. W takim przypadku powinieneś już zadbać o uratowanie życia matki.

Czerwony kolor płynu owodniowego. Kolor ten wskazuje na poważne niebezpieczeństwo, zarówno dla dziecka, jak i matki. Kolor ten wskazuje, że matka lub dziecko zaczęły krwawić, a krew płynęła bezpośrednio do płynu owodniowego. Jest to dość rzadki przypadek, ale jeśli tak się stanie, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia, a następnie zająć pozycję poziomą i nie ruszać się.

Płyn owodniowy zielony. W tym przypadku prognozy są rozczarowujące, ponieważ ten kolor oznacza poważne problemy dla dziecka. Dlaczego płyn owodniowy jest łatwy do wyjaśnienia. Zielony kolor pojawia się, gdy objętość płynu owodniowego była zbyt mała lub wystąpiła defektacja wewnątrzmaciczna. Dlatego jeśli zauważysz, że wody mają zielony odcień, spróbuj jak najszybciej dotrzeć do szpitala.

błotnisty płyn owodniowy

Aspiracja mętnicy płynu owodniowego

Aspiracja płynu owodniowego występuje, gdy smółka wchodzi do płynu owodniowego. Mechon w płynie owodniowym jest pierwszym fotelem dziecka, gdy dziecko wypróżnia się jeszcze w macicy. Zdarza się, że podczas porodu dziecko połknęło płyn owodniowy, którym smół dostał się do dróg oddechowych. Takie przypadki są dość powszechne, więc nie powinieneś się zbytnio martwić, ponieważ noworodek otrzymuje szybką pomoc i zazwyczaj wszystko kończy się bezpiecznie.

Łatwy poród i zdrowe dzieci!