Po zakończeniu porodu, gdy ten opuszcza macicę, rozpoczyna się intensywne kurczenie i zmniejszenie wielkości. Macica po porodzie przyjmuje postać kuli i waży około 1 kg, a pod koniec okresu rekonwalescencji - 50 gramów.

Po porodzie występuje pewne zniekształcenie szyjki macicy, które może być zauważone tylko przez osobistego ginekologa, który rodzi. Okrągły kształt zewnętrznego gardła nie może odzyskać i przybiera postać szczeliny. A szyjka macicy stanie się cylindryczna, a nie w kształcie stożka.

Jednak cały proces przywracania narządu płciowego może być skomplikowany przez towarzyszące mu patologie, z których niektóre opisano w tym artykule.

Czyszczenie macicy po porodzie

Ta procedura będzie musiała przejść w przypadku, gdy pozostałości łożyska lub skrzepy krwi zostaną znalezione w macicy. Można go znaleźć na następnym USG macicy po porodzie. Przyczyną braku samooczyszczających się mięśni staje się niewystarczająca aktywność ruchowa, w której lekarz osobiście oddzielił łożysko od macicy, lub jeśli ten był zbyt mocno przywiązany. Czyszczenie można wykonać zarówno medycznie, jak i operacyjnie, ale konieczne jest, aby zrobić to bezbłędnie. Ignorowanie procedury jest obarczone stanem zapalnym i endometritis .

Zgięcie macicy po porodzie

Słabe mięśnie miednicy i zredukowany tonus więzadeł, z powodu łożyska dziecka, przyczyniają się do przemieszczenia macicy lub zgięcia. Pod wpływem tych czynników, a także z trudną dostawą, bardzo często charakteryzuje się odchyleniem macicy z powrotem, wraz z jej zginaniem. Może to prowadzić do ograniczonej aktywności narządów, bólu i zaburzeń czynnościowych. Istnieją specjalne ćwiczenia dla macicy po porodzie, które można wykonywać w domu.

Mięśniaki macicy po porodzie

Jest to dość powszechna choroba macicy, w której guzy o łagodnej naturze pojawiają się w jej mięśniowej błonie. Nieterminowe usuwanie tej patologii jest obarczone wczesnymi i późnymi komplikacjami po porodzie, a mianowicie:

  • przyrost łożyska;
  • zbyt ścisłe przyleganie narządu łożyskowego i jego częściowe oddzielenie;
  • obfite krwawienie poporodowe;
  • niski ton macicy;
  • infekcja jamy macicy;
  • niezdolność do powrotu macicy do pierwotnych parametrów.

Polipy w macicy po porodzie

Z czasem zauważenie obecności tej patologii jest bardzo trudne, ponieważ jej początkowy etap rozwija się wraz z krwawieniem, charakterystycznym dla okresu poporodowego. Przyczyną polipów może być wcześniejsza aborcja lub łyżeczkowanie. Wykryj polip łożyska tylko za pomocą ultradźwięków, po czym wymaga natychmiastowej hospitalizacji i wyłyżeczkowania macicy po porodzie. Kolejnym etapem będzie okres rehabilitacji, któremu towarzyszyć będą leki przeciwbakteryjne i przeciwwąskie.

Usunięcie macicy po urodzeniu

zapalenie macicy po porodzie

Istnieje kilka powodów, które wpływają na operację usunięcia macicy, a mianowicie usunięcie macicy. Należą do nich:

  • enometrioza i niemożność zatrzymania krwawienia z macicy;
  • wypadnięcie macicy w wyniku pęknięcia dna miednicy;
  • wpływ wypartego narządu rozrodczego na funkcję pęcherzyka żółciowego i inne komplikacje poporodowe.

Zapalenie macicy po porodzie

Przyczyną może być: cięcie cesarskie, przedłużona porcja, brak lub nieprzestrzeganie norm higienicznych i sanitarnych, łożysko przodujące i tak dalej. Objawy zapalenia macicy po porodzie charakteryzują się wysoką gorączką, objawy zapalenia macicy po porodzie charakteryzują się szybkim pulsem, gorączką, bolesną i powiększoną macicą, gorączką, ropnym wydzielinem i tak dalej.

Jeśli masz macicę po urodzeniu, nie musisz opóźniać wizyty lub apelacji do ginekologa.