W czasie ciąży i porodu wiele układów i narządów kobiety ulega znacznym zmianom. A powrót do zdrowia zajmuje trochę czasu - od 6 do 8 tygodni. Nie odnosi się to jednak w pełni do piersi i układu rozrodczego. Zajmuje to znacznie więcej czasu, aby w pełni powrócić do pierwotnego stanu i normalizować cykl menstruacyjny.

Po porodzie układ hormonalny kobiety aktywnie produkuje hormon prolaktyny, który stymuluje produkcję mleka. Jednocześnie hamuje cykliczny proces produkcji jaj.

Przywrócenie cyklu miesiączkowego po porodzie jest procesem hormonalnym, a jego szybkość wiąże się z szybkością odzyskiwania hormonów po urodzeniu dziecka. A to z kolei zależy bezpośrednio od tego, jak to się dzieje. karmienie piersią noworodka .

Cykl menstruacyjny po porodzie, w zależności od rodzaju karmienia dziecka:

  • jeśli kobieta karmi piersią wyłącznie swoje dziecko i robi to na żądanie o każdej porze dnia i nocy, miesięczny cykl po porodzie zostaje przywrócony dopiero pod koniec pierwszego roku życia dziecka - pod koniec okresu laktacji;
  • wraz z wprowadzeniem żywności uzupełniającej, gdy dziecko nie będzie już aktywnie karmić piersią, cykl menstruacyjny można przywrócić wcześniej - aż do pełnego zakończenia laktacji;
  • w przypadku, gdy od samego początku karmienie dziecka jest mieszane, cykl menstruacyjny po urodzeniu zostanie przywrócony do 3-4 miesięcy;
  • jeśli kobieta nie karmi piersią, owulacja powraca do 10-12 tygodni po urodzeniu dziecka.

Jak widać, okres powrotu do cyklu miesiączkowego zależy nie tyle od porodu, co naturalnie, czy cesarskiego, ale od sposobu karmienia dziecka.

Mówienie o przywróceniu cyklu miesiączkowego jest możliwe dopiero po nadejściu pierwszej prawdziwej miesiączki (nie mylić z wypuszczeniem soczewki). Ale nawet tutaj nie warto czekać na to, że miesięczne staną się regularne - po porodzie cykl zwykle się myli. Naruszenie cyklu miesiączkowego po porodzie i nieregularny cykl w pierwszych kilku miesiącach po rozpoczęciu miesiączki jest normalne.

Niepowodzenie cyklu miesiączkowego po porodzie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Miesięcznie można przejść 2 razy w miesiącu lub pozostać przez kilka dni. Jednak cykl po urodzeniu się zmienia. Jest to w dużej mierze spowodowane ciągłym karmieniem.

Ale odzyskuje po pewnym czasie. Tym razem indywidualnie dla każdej kobiety ktoś ma proces pełnego powrotu do zdrowia trwa 1-2 miesiące, ktoś ma cykl przez kolejne sześć miesięcy. Ale w końcu wszystko "uspokoi się" i wróci do normy.

U kobiet, które rodziły, charakter przepływu menstruacyjnego może się zmieniać - czasami po porodzie kobieta zauważa, że ​​wcześniej jej nieprzyjemne odczucia zmieniły się w zupełnie bezbolesne. Może to wynikać z faktu, że przed ciążą kobieta miała zgięcie macicy co utrudniło odpływ krwi. Po ciąży i porodzie, ta wada zmieniła się lub całkowicie zniknęła, więc ból podczas miesiączki odzyskanie cyklu miesiączkowego po porodzie już nie kłopocz się.

Czasami po porodzie miesiączki stają się bardziej obfite. Wynika to ze stresu i stresu, w tym układu nerwowego i hormonalnego. I to jest powód zmiany ilości zrzutu. Rozwiązanie problemu może być spowodowane pełnym odpoczynkiem i odżywianiem.

I pamiętaj, że przywrócenie cyklu miesiączkowego jest nie tylko procesem fizjologicznym, ale także psychologicznym. Dlatego mniej martwić się o to, ponieważ każdy organizm jest indywidualny. Jeśli nie sprowokujesz załamania w okresie poporodowym, cykl miesięczny zostanie odzyskany wcześniej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, skonsultuj się z ginekologiem.