Ruch płodu już po 22 tygodniach jest już tak aktywny, że istnieje możliwość nie tylko wyraźnego odczucia go, ale nawet odgadnięcia, do czego dziecko zostało zepchnięte i jakie stanowisko zajmuje teraz. Jednak ryzyko aborcji nadal pozostaje, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak dziecko rośnie i co jest potrzebne do jego pełnej ciąży.

Rozwój płodu w 22. tygodniu ciąży

Wzrost mózgu dziecka ulega spowolnieniu i rozpoczyna się rozwój wrażeń dotykowych. Dziecko lubi dotykać siebie i wszystkiego, co go otacza, lubi ssać palec i obsługiwać uchwyty. Waga płodu w 22 tygodniu wynosi 420-450 gramów, a jeśli jest poród przed terminem, istnieją realne szanse na przeżycie. Dziecko jest bardzo aktywne, może zmieniać pozycję kilka razy dziennie.

Rozmiar płodu w 22 tygodniu ciąży waha się od 27-28 cm i stale wzrasta. Dziecko bardzo mocno śpi, a jego aktywność z reguły spada w godzinach nocnych. Dlatego mamusia może mieć problemy ze snem i potrzebuje więcej odpoczynku w ciągu dnia.

Płód w 22 tygodniu ciąży ma już zdolność rozróżniania głośnych i ostrych dźwięków, a oczy są tak rozwinięte, że dziecko może zwrócić się do źródła światła, na przykład podczas USG. Jest również w stanie wyrazić swoje emocje dotyczące stanu psychicznego kobiety.

Anatomia płodu w 22 tygodniu ciąży oznacza układanie przyszłych zębów, prawie całkowicie uformowane usta i trzustkę na etapie rozwoju. Bicie serca płodu po 22 tygodniach jest wyraźnie słyszalne, co można wykryć za pomocą ultradźwięków. Jest w pełni ukształtowany kręgosłup, a ciało niemowlęcia pokryte jest pierworodnym puchem. Rosnące rozmiary płodu w ciągu 22 tygodni prowadzą do zwiększenia obciążenia kręgosłupa i kręgosłupa. Kobietom zaleca się noszenie specjalnej bielizny i więcej czasu na relaks.

USG płodu w 22 tygodniu

To w tym czasie podczas badania stan i ilość Płód w 22. tygodniu ciąży płyn owodniowy, ustala się obecność lub brak wad rozwojowych, określa się dojrzałość łożyska i pępowiny. Również lekarze są zainteresowani fetometrią płodu w 22 tygodniu, co dostarczy niezbędnych informacji o prawidłowym rozwoju dziecka w łonie matki.

Nie bój się, jeśli dziecko jest w niewygodnej pozycji do porodu. Bardzo często zmienia się poprzeczna prezentacja płodu w 22. tygodniu ze względu na jego aktywność. Prawdopodobnie konieczne jest opracowanie gimnastyki dla kobiety w ciąży. To ona często pomaga zmienić miedniczną prezentację płodu w 22. tygodniu.