Każda kobieta wie doskonale, jak ważne jest karmienie piersią dla noworodków. Jest to powiedziane we wszystkich programach telewizyjnych dotyczących macierzyństwa, napisanych w specjalistycznych czasopismach, a aktywna propaganda jest prowadzona w szpitalach położniczych i klinikach dziecięcych. Ale w praktyce, gdy młoda matka pozostaje z dzieckiem bez pomocy personelu medycznego, ma wiele pytań. W tej sytuacji rozumie, jak mało wie o karmiących piersią niemowlętach. Często szuka źródeł informacji w Internecie, czyta, jak prawidłowo organizować karmienie piersią noworodka, harmonogram karmienia, co może jeść sama, a co nie.

Spróbujmy pomóc mamom w tej trudnej sprawie i rozważmy główne problemy związane z karmieniem piersią noworodka w jednym artykule. Ze wszystkich wielu pytań, jakie pojawiają się w nowo powstałej matce, można wyróżnić dwa główne.

Pierwszym z nich jest rodzaj diety dla mamy towarzyszący karmieniu piersią dla noworodków? Warto powiedzieć, że ilu lekarzy - tyle opinii. Z pewnością wciąż spotkała cię podobna sytuacja, kiedy przychodzi ginekolog i zaleca jedzenie czekolady, twierdząc, że musisz odzyskać siły po urodzeniu dziecka, a następnie przez neonatologa, i pilnie musisz ukryć czekoladę i zapomnieć o niej w przyszłym roku, ponieważ dziecko może mieć alergię. Które z nich ma rację? I dlaczego niemowlętom karmiącym piersią zawsze towarzyszy duża liczba ograniczeń dla samej matki? Po przestudiowaniu specjalistycznej literatury staje się jasne, jak z biegiem czasu zmienia się postrzeganie przez matkę diety przez lekarza w okresie karmienia piersią. A jeśli naszym matkom zalecano ograniczanie się we wszystkim, to zalecenia współczesnych specjalistów są bardziej lojalne wobec diety matki.

A jeśli uczysz się obcego doświadczenia, możesz wywnioskować, że im bardziej różnorodna kobieta je podczas ciąży i laktacji, tym lepiej dla niej i dla jej dziecka. Według wiodących zagranicznych naukowców, dziecko, będąc w macicy, przyzwyczaja się do określonego pokarmu i dostosowuje się do niego, tak że po urodzeniu może ono samodzielnie trawić jego składniki otrzymane z mleka matki. Takie zalecenia dotyczące karmienia piersią noworodków nie są nam znane. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że ​​noworodki karmiące piersią to wyczyn, i aby podkreślić siłę tego procesu, musimy postawić się na najsurowszej diecie. Tak, a babka dziecka nie męczy się powtarzaniem, że nie można niczego jeść. Ale to daleko od sprawy. Jeśli karmiąca matka je na wiele sposobów, ułatwia sobie życie (nie musi przygotowywać własnego jedzenia osobno od całej rodziny) i dostarcza pełnej ilości składników odżywczych dla dziecka.

Drugie pytanie dotyczy harmonogramu karmienia noworodka. Co do zasady, wszystkie trudności w tej dziedzinie ponownie mają źródło w doświadczeniach naszych matek i babć. Mocno wierzą, że dziecko powinno być karmione zgodnie z harmonogramem, w ich czasie były nawet specjalne tabele, według których noworodek był karmiony. Współcześni pediatrzy uważają to za radykalnie odmienne podejście - karmienie na żądanie. Jaka jest jego przewaga? Przede wszystkim noworodek ma możliwość kontaktu z piersi matki tak samo jak Кормление грудью новорожденных trzeba. W końcu dziecko nie zawsze potrzebuje piersi do jedzenia. Dziecko wciąż musi czuć się chronione, aby poznać świat poprzez pierś matki. Drugą ważną zaletą karmienia na żądanie jest stymulacja piersi do produkcji mleka. Co z kolei jest kluczem do udanego i długotrwałego karmienia piersią noworodka i zapobiegania rakowi piersi u matki.

Jak widać, karmienie piersią noworodków to przede wszystkim zdrowie matki i dziecka, radość z komunikowania się ze sobą, poczucie bezpieczeństwa i miłości, a nie wyczerpywanie się dietą i przestrzeganiem harmonogramów.