Każda kobieta jest indywidualna, a proces przywracania miesięcznego cyklu po porodzie również jest indywidualny. Ale z reguły pierwsze miesiączki po cesarskim cięciu pojawiają się w taki sam sposób, jak po normalnej porodzie.

Przywracanie menstruacji po cięciu cesarskim zależy bardziej od tego, czy karmisz piersią, czy nie. W przypadku karmienia piersią zwykle pierwsze miesiączki pojawiają się znacznie później niż w przypadku sztucznych.

W przypadku braku laktacji miesiączka po cięciu cesarskim nie zajmie dużo czasu - pojawiają się one już 2-3 miesiące po zabiegu. Podczas naturalnego karmienia piersią cykl miesięczny jest przywracany na dłużej, w zależności od częstotliwości karmienia i innych cech fizjologicznych.

Stopa ekskrecji

Bez względu na to, kiedy miesięczne miesiączki idą po cięciu cesarskim, pierwsze wyładowanie jest zwykle dość obfite. Zasadniczo wzrost objętości wypływu obserwuje się w pierwszych kilku miesiącach od momentu odzyskania cyklu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, powinieneś zwrócić na to uwagę i skonsultować się z lekarzem.

Zmiany hormonalne w organizmie, cechy strukturalne kobiecego układu rozrodczego lub rozrost mięśniówki macicy po cesarskim cięciu mogą być przyczyną ciężkich okresów po cesarskim cięciu.

Nie lekceważ i zbyt skąpe okresy po cesarskim cięciu. W każdym przypadku lekarz-ginekolog powinien wyznaczyć określone metody badania, aw razie potrzeby zalecić leczenie.

Jeśli jesteś zaniepokojony częstotliwością pojawienia się menstruacji, czyli częściej niż raz w miesiącu, może to wskazywać na prawdopodobne naruszenie kurczliwości macicy spowodowane urazem operacyjnym i negatywnym działaniem środków przeciwbólowych.

Ale nie panikuj przed czasem. Pełny powrót do cyklu miesięcznego następuje dopiero po 3-4 miesiącach. Przed tym miesiąc może "przeskoczyć" - wtedy może rozpocząć się później, a potem może się nagle powtórzyć po 2 tygodniach. Ciało właśnie rozpoczęło proces odzyskiwania.

Miesięcznie lub lochia?

Nie mylić wyładowania natychmiast po cięciu cesarskim i miesiączce. Pierwszy (lochia) - towarzyszy każdej kobiecie, niezależnie od tego, czy poród był naturalny, czy też przeprowadzono operację.

Po porodzie w macicy następuje proces jego oczyszczenia. Każdy wie, że po łożysku pozostawia raczej dużą ranę na ścianie macicy. W procesie gojenia krwawi. Szczególnie ciężkie krwawienie obserwuje się w pierwszych dwóch lub trzech dniach po urodzeniu. W dzisiejszych czasach kobieta może dostać nawet sto mililitrów krwawienia dziennie. Ponadto zmniejsza się objętość wyładowań, zmieniają się kolory i stopniowo, gdy rana goi się, stają się żółtawobiałe i wkrótce całkowicie znikają.

Ile tak zwanych cykli miesiączkowych po cesarskim cięciu zależy również od cech ciała każdej konkretnej kobiety. Dla niektórych proces ten trwa 2-3 tygodnie, podczas gdy dla innych trwa 2 miesiące.

Po zakończeniu wypisu lekarze zalecają rutynowe badanie ginekologa-położnika, aby się upewnić menstruacja po cięciu cesarskim brak procesów zapalnych i innych problemów, a także potwierdzenie normalnego skurczu macicy i powrotu do pierwotnego stanu.

Бытует мнение, что во время месячных нельзя кормить ребенка грудью. Miesięcznie i laktacja Istnieje opinia, że ​​w ciągu miesiąca nie można karmić piersią. Ale to tylko mit. Mleko w ciągu miesiąca nie zmienia smaku i wartości odżywczej. Jedyne - pierwsze kilka dni, jego ilość może być nieco zmniejszona. Nie martw się i nie denerwuj, bo wkrótce ilość przypływów mleka zostanie przywrócona, a wszystko wpadnie na miejsce.