Zbliża się czas narodzin i każdy z nas jest zainteresowany tym, jak szybko i skutecznie, a co najważniejsze, bezboleśnie rodzi nasz skarb. Możesz być zainteresowany wszystkimi, możesz zapytać o narodziny matek i babć, przyjaciółek i zacząć czytać literaturę, oglądać filmy.

Z tła

Są takie rodzaje porodów jak: pionowe, poziome, cięcie cesarskie ... Zatrzymaj się, przestań, co oznacza pionowe narodziny? "To jest coś nowego!" - wszyscy będą mówić i myli się. Narodziny w pozycji pionowej powracają do nas od czasów starożytnych, gdzie były szeroko rozpowszechnione wśród narodów Azji Środkowej, Północnej, wielu krajów w Afryce, Azji, Meksyku, Ameryki Południowej i Chin. A co z Europą? W Holandii, Niemczech, a nawet w Rosji aktywnie wykorzystywano wertykalny poród.

Dlaczego poziomy poród horyzontalny jest dziś tak popularny? Ponieważ w XVIII wieku we Francji zmieniła się pozycja kobiety w porodzie, lekarze mogli kontrolować proces leżenia na plecach. Istnieje legenda, że ​​król-słońce Ludwik XIV zmienił pozycję kobiety, chcąc obserwować narodziny swojej kochanki.

Różnica rodzajów poziomych od pionu

Ale zobaczmy, czy pionowe porody są tak niezwykłe? Wcale nie. Na etapie ujawniania szyjki macicy, która zwykle powinna otwierać się do 10 palców, kobieta pracująca nie jest zmuszana do leżenia w łóżku podczas porodu. Wręcz przeciwnie, jej lekarze proszą o ruch, poruszają się po sali porodowej, przysiadają, wstają na czworakach, czyli robią wszystko, aby ułatwić i przyspieszyć pracę. Ponadto leżenie w łóżku jest niedopuszczalne i bezużyteczne. W związku z tym pierwszy poziom rodzajów poziomych nie różni się od pionu.

Podczas tych prób lekarze, położnicy i ginekolodzy kładą kobietę na plecach podczas pracy poziomej, a tym samym kontrolują proces porodu. W pozycji pionowej, kobieta wybiera pozycję, która jest dla niej wygodna, najczęściej chwytając specjalne krzesło za ręce i klęcząc plecami do lekarzy lub w kucki.

Zaleta dostawy pionowej

 1. Zgodnie z prawem fizyki siła grawitacji ziemi przyspiesza proces porodu, a poród jest mniej bolesny.
 2. Według ekspertów, aby poród leżał bardziej bolesny niż siedzenie.
 3. Macica podczas leżenia naciska na naczynia krwionośne biegnące wzdłuż kręgosłupa, w tym aorty. Z tego powodu normalny przepływ krwi zostaje przerwany, naczynia są ściśnięte, a do płodu nie dostarczana jest wystarczająca ilość tlenu.
 4. Próby w pozycji leżącej są bardziej bolesne i niewygodne. Po pierwsze, proces narodzin zwalnia. Po drugie, w pozycji leżącej stosuje się więcej leków stymulujących i przeciwbólowych. Oddychanie, leżące na plecach, jest również niewygodne, ponieważ kobieta w trakcie porodu sama popycha płód. Jednocześnie w przypadku ostrej konieczności w przypadku porodu pionowego położnik-ginekolog przewraca kobietę na plecy, a tym samym kontroluje proces porodu.
 5. Urodzone "pionowo" dzieci mają wyższe oceny Apgar. Mniej powszechne u tych dzieci są zespoły nerwowo-nerwowe.

Dostawa w pionie - przeciwwskazania

 1. Niestandardowa pozycja płodu w macicy.
 2. Niedopasowanie miednicy matki do głowy płodu - jeśli płód utknie w miednicy matki podczas takich porodów, nie będzie łatwo ją zdobyć.
 3. postawa podczas porodu
 4. Gestoza.
 5. Choroby sercowo-naczyniowe.
 6. Niedotlenienie płodu.
 7. Żylaki kończyn dolnych.
 8. Przedwczesna i szybka dostawa.
 9. Wskazania do pracy operacyjnej.

Przygotowanie do porodu wertykalnego

Przygotowują je do porodu wertykalnego w wyspecjalizowanych ośrodkach na specjalnych kursach, gdzie udzielają terminowych zaleceń, uczą się oddychać, czuć swoje ciało, pokazywać pozy.

Stwarzaj podczas porodu wertykalnego:

 • kucanie;
 • klęcząc twarzą do ściany;
 • półsiedzący

Te kobiety, które są silne fizycznie i są w stanie wytrzymać pionowy poród, są w stanie rodzić pionowo. W naszym kraju istnieje niewiele wyspecjalizowanych szpitali położniczych i specjalistów specjalizujących się w tej dziedzinie. Ale wszystko jest przed nami!