Proces rodzenia dziecka to nie tylko ból fizyczny i próba psychologiczna dla kobiety, ale także rodzaj stresu dla całego ciała. Duże zmiany po porodzie przechodzą waginę. To ciało jest bezpośrednio zaangażowane w narodziny Twojego dziecka, więc może być traumatyzowane. Często dochodzi do powstawania mikropęknięć w pochwie, dochodzi do rozciągania tkanek i zmniejsza się napięcie mięśni.

Zmiany pochwy po porodzie

Aby zrozumieć, jak wygląda pochwa po porodzie, wyobraź sobie, jak przeszło przez nie Twoje dziecko. Podczas gdy niektóre dzieci rodzą się do 5 kg. Wystarczy pomyśleć, jak duży jest ładunek na tym ciele. Ponadto, proces narodzin dziecka może iść z powikłaniami. Na przykład, jeśli pochwa zostanie zerwana podczas porodu, okres rekonwalescencji potrwa znacznie dłużej. W ciągu kilku miesięcy poczujesz nawet pewien dyskomfort, który dostarczają ściegi lecznicze.

Niektóre kobiety skarżą się na suchość pochwy po porodzie. Jest to spowodowane spadkiem poziomu w organizmie estrogenu. Nie ma tu nic strasznego, a aby utrzymać jakość życia seksualnego w tym okresie, zaleca się stosowanie dodatkowych smarów.

Nie martw się o upławy, które spotkałeś po porodzie. Takie wydzieliny nazywają się lochia. Lochia jest zwykle obserwowana w ciągu pierwszych 40 dni po porodzie, a następnie znika. Z reguły jest to krew, która stopniowo staje się lżejsza i zmienia się w normalne wyładowanie.

Z drugiej strony, jeśli martwisz się swędzeniem w pochwie lub jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach z krocza po porodzie, zgłoś problem swojemu lekarzowi. Takie objawy mogą mówić o procesach zapalnych w macicy.

Na szczęście, pochwa jest mięśniowym narządem, więc w końcu odzyskuje swoje dawne kształty i rozmiary. Oczywiście prawdopodobnie nie uzyskasz 100% wyniku, ale nie powinieneś się zbytnio denerwować, nie mówiąc już o panice.

Naprawa pochwy

Do chwili obecnej istnieje kilka sposobów na przywrócenie pochwy po porodzie. Nie należy natychmiast szukać pomocy chirurga, ponieważ niektóre środki mogą być podejmowane niezależnie.

Najskuteczniejsze ćwiczenia przywracające pochwę po porodzie to gimnastyka Kegel. Proste ćwiczenia pomogą przywrócić ton macicy, dzięki czemu wewnętrzne mięśnie pochwy będą elastyczne i mocne po urodzeniu dziecka. Gimnastyka to zestaw ćwiczeń, które można wykonać w dowolnym momencie: wykonywanie prac domowych, chodzenie z dzieckiem, oglądanie ulubionego filmu, a nawet w pracy. Na przykład, aby zmniejszyć pochwę po porodzie, konieczne jest napięcie mięśni narządów miednicy, starając się utrzymać je w tej pozycji przez długi czas.

Należy zauważyć, że trening mięśni miednicy przed iw czasie ciąży może uniknąć takich skutków, jak pominięcie ścian i wypadnięcie pochwy po urodzeniu dziecka.

ćwiczenia po urodzeniu pochwy

Aby rozwiązać problem dużej pochwy po porodzie, stosuje się również plastik. Ale z reguły jest to środek skrajny, który jest konieczny, gdy inne metody były nieskuteczne. Zwykle mięśnie pochwy wracają do normy w ciągu kilku miesięcy po porodzie, więc operacja nie jest wymagana.

Pamiętaj, że przygotowanie do porodu jest bardzo ważnym procesem, który obejmuje nie tylko uzdrowienie, ale także trening twojego ciała, w szczególności pochwy. Przestrzegając wszystkich zaleceń lekarza, a także uprawiając specjalną gimnastykę, można znacznie ułatwić poród nie tylko dla siebie, ale także dla dziecka.