Zbliżają się święta ... Każdego dnia, aż do początku najbardziej tajemniczej chwili w życiu każdej kobiety - narodziny dziecka, przyszła mama nieustannie słucha swoich uczuć, czeka niecierpliwie iz odrobiną strachu, gdy nadejdzie czas "h". Jednym z oznak jego powstania może być zrzuty wody.

W tej sytuacji główną zasadą, którą należy kierować, jest spokój i znów spokój! Uzbrojeni w nie, nie będą zmarnowanymi siłami, które, uwierzcie mi, będą bardzo potrzebne, aby wykonać najważniejszą rzecz - dać życie nowemu człowiekowi.

Początek niestandardowy: wody zniknęły, ale nie ma skurczów

Na początek, początek procesu generycznego nie jest dość standardowy. Idealnie, przede wszystkim, pojawiają się skurcze, po których umocnieniu, na pewnym etapie porodu, pękają płodowe pęcherze, wody odpływają i następuje poród. Ale rozbieżność do ideału nie jest powodem do niepokoju, ponieważ proces ten jest wyjątkowy dla każdej kobiety pracującej. Według statystyk co dziesiąta rodząca kobieta zaczyna rodzić.

Niewiele o fizjologii

Macica podczas ciąży jest wypełniona płynem owodniowym - specyficznym płynem owodniowym, który zapewnia sterylne warunki dla płodu. W naszej sytuacji pęcherz owodniowy pęka przed rozpoczęciem pierwszych skurczów macicy.

Przyczyną pęknięcia może być nagła zmiana pozycji ciała, w tym podczas snu, napięcia mięśniowego i chorób zapalnych szyjki macicy i pochwy. Następnie pojawia się niekontrolowane wylewanie płynu, które może objawiać się w postaci silnego strumienia lub prawie niedostrzegalnego wycieku płynu owodniowego przed porodem.

Wyciek diagnostyczny

W tym ostatnim przypadku głowa dziecka zatapia się w kanale rodnym, staje się rodzajem korka i opóźnia normalny wypływ płynu owodniowego, który może zostać uwolniony w kroplach przez długi czas. Te słabe objawy wycieku, zwykle z przodu płynu owodniowego, nie mogą wywoływać podejrzeń.

Dlatego jeśli nagle kobieta ciężarna ma jakiekolwiek wątpliwości co do zwiększenia objętości wypisu, należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przeprowadzi on badanie i przepisze nieinwazyjny test do oznaczania płynu owodniowego, zdolny do odróżnienia płynu owodniowego od moczu lub wydzieliny z pochwy. Takie szybkie testy są sprzedawane w aptekach i mogą być albo w postaci specjalnych wkładek diagnostycznych, albo w postaci pasków testowych, podobnych do testów do określenia ciąży.

Procedura określania wycieku płynu owodniowego jest bardzo ważna, ponieważ zależy od wyboru taktyki porodu. Z pozytywnym wynikiem testu owodniowego, w przypadku ciąży w pełnym okresie bez oznak początku porodu, konieczne będzie stymulowanie porodu, aw przypadku przedwczesnego porodu, zestaw środków zapobiegających zakażeniu płodu i zachowaniu ciąży. Opinie lekarzy na temat tego, czy wyciek płynu owodniowego jest niebezpieczny bez szybkiej reakcji na to zjawisko, jest jednoznaczne: jest bardzo niebezpieczne, może przekształcić się w sepsę i śmierć.

Nie panikuj: dbałość o szczegóły

Tak więc, gdy woda odpływa bez paniki, zwracamy uwagę na takie ważne szczegóły, jak czas ich rozładowania, ilość, kolor, lepkość, obecność zanieczyszczeń, zapach, zachowanie dziecka i ilość jego ruchów w określonym czasie. Ta informacja jest bardzo ważna dla lekarza, który przyjmie dostawę. skurcze po odprowadzeniu wód

Odmianą normy jest woda o przezroczystym kolorze z domieszką białych płatków (oryginalny środek smarny) o słodkawym zapachu. Mętne wydzielanie innych kolorów może wskazywać na niedotlenienie lub inne zagrożenie dla dziecka, aw niektórych przypadkach na poród, na przykład z powodu zatoru płynu owodniowego.

Należy również zauważyć, że istnieje bezpośredni związek: im dłużej trwa okres "bezwodny", tym większe prawdopodobieństwo komplikacji porodu, ponieważ w takiej sytuacji ryzyko zakażenia płodu staje się większe. Z tych wszystkich powodów kolejnym etapem naszych działań jest przygotowanie wszystkich rzeczy przygotowanych wcześniej w szpitalu położniczym i natychmiastowe udanie się tam samodzielnie lub wezwanie pogotowia.

Mierzymy ryzyko

W większości przypadków skurcze po wypuszczeniu wody powinny rozpocząć się w ciągu 12 godzin, w niektórych sytuacjach - w ciągu najbliższych 12 godzin. Według statystyk światowych, u 95% kobiet, po wypuszczeniu wody, niezależny proces dostarczania rozpoczyna się w ciągu 48 godzin, ponieważ pęknięcie błony płodowej "napędza" mechanizm dojrzewania płuc u płodu i powoduje narodziny.

Ale nasi krajowi lekarze, w sytuacji, gdy wody zniknęły, ale nie ma skurczów, są uważane za niedopuszczalne, by czekać tak długo, ponieważ ryzyko niedorozwoju płuc u dziecka, które może być "sztucznie opracowane" sztucznie, nie jest współmierne do wysokiego ryzyka zakażenia dziecka, a czasami zakażenia krwi u matki . Niebezpieczeństwo polega również na tym, że brak płynu owodniowego, zmniejszający rozmiar macicy, może prowadzić do przemieszczenia jej ścian w stosunku do łożyska, istnieje ryzyko jego oderwania. Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na opiekę położniczą to okres nie dłuższy niż 4 godziny po wycofaniu się wody, a skurcze jeszcze się nie rozpoczęły.

Stymulacja pomoże urodzić

W zależności od gotowości ciała kobiety do porodu, stopnia otwarcia szyjki macicy, lekarz podejmuje decyzję o sztucznym pobudzeniu porodu lub stymulacji, jej metoda dobierana jest indywidualnie. W tej sytuacji można zastosować następujące metody stymulacji pracy:

  • metody wpływające na szyjkę macicy - zastosowanie hormonów prostaglandyn poprzez wprowadzenie żeli i czopków do pochwy lub kanału szyjki macicy;
  • metody stymulacji pracy
  • metody wpływające na czynności skurczowe macicy - dożylne podawanie hormonu oksytocyny.

Stymulacja nie jest wykonywana, jeśli płód nie jest ustawiony prawidłowo; monitor serca pokazuje zły stan zdrowia dziecka; kobieta ma wąską miednicę lub problemy zdrowotne itp. W sytuacji, gdy niemożliwe jest zastosowanie metod stymulacji, położnictwo będzie wykonywane przy użyciu cięcia cesarskiego.

Zatem, całkowicie zaufaj guru medycyny. Jeszcze tylko trochę czasu, a spotkasz się ze swoim długo wyczekiwanym dzieckiem ...