Na Półwyspie Bałkańskim można spotkać wiele pomników poświęconych słynnym politykom, aktorom, bohaterom-wyzwolicielom, upadłym obrońcom, pionierom itp. I Czarnogóra nie jest wyjątkiem. Trudno powiedzieć ile pomników jest dzisiaj w Czarnogórze. Zbadamy bardziej szczegółowo główne z nich i zaczniemy od tych, które pokazują kulturowy związek między Rosją i Czarnogórą:

 1. Pomnik A.S. Puszkin (Podgorica). Rzeźba ta jest rodzajem symbolu przyjaźni rosyjsko-czarnogórskiej i pokrewieństwa ludów słowiańskich jako całości. Pomnik największego rosyjskiego poety zdobi stolicę kraju. Architekt pomnika Puszkina w Czarnogórze - M. Corsi, rzeźbiarz również Aleksander Taratynov. Wielkie otwarcie kompozycji rzeźb odbyło się w 2002 roku. Przedstawia poetę wraz z żoną Natalią Gonczarową, inspirowaną jego twórczością. Na kamiennej płycie obok pomnika wyryty jest fragment wiersza "Bonaparte i Czarnogórcy".
 2. Памятник Пушкину
 3. Pomnik V. Vysotsky (Podgorica). Rzeźba znajduje się w bardzo malowniczym miejscu, gdzie płynie rzeka Moraca i rozciągają się dwa mosty - Moskwa i Millennium . Pomnik Vysotsky w Czarnogórze jest bardzo popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i naszych rodaków, którzy przyjeżdżają wycieczka w stolicy. Jak wiecie, poeta odwiedził Czarnogórę dwa razy - podczas kręcenia filmu w 1974 roku i jako część trasy w 1975 roku. Rzeźba poety wykonana jest z brązu i osadzona Podgorica w 2004 roku. Jest to pięciometrowa postać Wyszockiego na granitowym cokole. Na pomniku wyryty jest fragment wiersza "Woda wypełniona garściami ...", który autor dedykował Czarnogórze. Podobnie jak pomnik Puszkina, pomnik ten jest dziełem rąk rzeźbiarza Aleksandra Taratynova.
 4. Памятник Высоцкому
 5. Pomnik Jurija Gagarina ( Radovici ). Pomnik ten został zainstalowany bardzo niedawno, 12 kwietnia 2016 r., Z okazji 55. rocznicy pierwszego lotu załogowego. Rzeźba znajduje się we wsi Radovici we wspólnocie Tivat i jest popiersiem astronauty. Autorem pomnika Yuri Gagarina w Czarnogórze był moskiewski rzeźbiarz Vadim Kirillov, a ideologicznym inspiratorem i organizatorem instalacji oraz obchodami jubileuszowej daty jest słoweński Just Rugel.
 6. Памятник Гагарину
 7. Pomnik wyzwolicieli Bar . Rzeźba poświęcona jest bohaterom, którzy bronili swoich ojczystych ziem. Znajduje się niedaleko budynku urzędu pocztowego Nowego Baru. Pomnik jest interesujący, ponieważ opiera się na pozostałościach i fragmentach architektury dawnego miasta, wśród których można znaleźć nagrobki, herby, bramy i wiele innych. Dla samych Czarnogórców ten pomnik symbolizuje waleczność obrońców ojczyzny, obalenie tureckiej dyktatury i ustanowienie niepodległości kraju.
 8. Памятник освободителям Бара
 9. Statua "Tancerza Budva ". Jeden z najbardziej znanych i wzruszających zabytków Czarnogóry i całego Półwyspu Bałkańskiego. Posąg jest wykonany z brązu, pomiędzy Plaża Moghren i Stare Miasto otoczone skałami. Rzeźbiarzem jest Gradimir Aleksich. W Budvie wszyscy znają legendę, zgodnie z którą dziewczyna była panną młodą marynarza, który wyruszył w podróż, i co rano wychodziła, by sprawdzić, czy wróci. Minęło wiele lat, czekała, ale statek z oblubieńcem nigdy nie wylądował na brzegu. Rysunek Tancerz symbolizuje przykład prawdziwej miłości, lojalności i poświęcenia. Rzeźba nazywa się "Tancerka z Budvy", miejscowi zwykle mówią po prostu Statuetka Baleriny. A wszyscy, którzy tu przybywają szczerze wierzą, że pragnienie, poczęte wraz z tancerką, z pewnością się spełni.
 10. Статуя Балерины
 11. Statua Matki Teresy ( Ulcinj ). Jest to mała rzeźba z brązu, zainstalowana w Ulcin przed Szpitalem. Matka Teresa. Ponieważ 90% Albańczyków żyje w tym mieście, pod wieloma względami dzięki rodakom pomnik stał się znany szerokim masom.
 12. Статуя Матери Терезы
 13. Pomnik króla Nicoli (Podgorica). Nikola Petrovich-Niegosh był królem Czarnogóry przez ponad 50 lat, począwszy od 1860 roku. To dzięki jego staraniom na początku XX wieku Czarnogóra, pod względem standardu życia, wyeliminowała zaległości z rozwiniętych krajów europejskich, aw 1910 roku została ogłoszona królestwem. Rzeźba wykonana jest z brązu i jest zainstalowana w stolicy kraju.
 14. Памятник королю Николе
 15. Pomnik króla Tvrtko I ( Herceg-Novi ). Ten bośniacki król ufundował ufortyfikowane miasto Herceg Novi na Morzu Adriatyckim w 1382 roku. Rzeźba władcy skierowana jest w stronę morza, wydaje się, że spotyka i błogosławi wszystkie statki przybywające do portu morskiego miasta. Posadź pomnik w stolicy Chorwacji - Zagrzebiu, rzeźbiarzem kompozycji jest Dragan Dimitrievich. Rzeźba ta należy do dość masywnej liczby - na wysokości 5,6 m waży 1,2 t. Obok pomnika króla zainstalowano armatę austro-węgierską i kotwice.
 16. Памятник королю Твртко I
 17. Pomnik Iwana Czernowicza (Cetinje). Rzeźba jest poświęcona założycielowi kulturalnego centrum Czarnogóry - miasta Cetinje . Zostało założone w 1982 roku z okazji 500-lecia założenia miasta, na placu przed pałacem króla Nikoli. Pomnik przedstawia Iwana z mieczem i tarczą - symbolami ochrony i sprawiedliwości.
Памятник Ивану Черноевичу