Lecho - danie kuchni węgierskiej, popularne również w wielu innych krajach (jest to rodzaj ratatouille), pochodzi z kulinarnych tradycji pasterzy i wieśniaków.

Niezmiennymi i obowiązkowymi składnikami węgierskiego lecho są słodka papryka, cebula i pomidory. Czasami lecho jest gotowane z jajami (są one mieszane w gorącym lecho), bekonie i innych produktach mięsnych. Klasyczne węgierskie lecho można podawać jako osobne danie z białym chlebem. Często lecho podawane jest do różnych potraw mięsnych, rybnych i warzywnych itp.

W Rosji i innych krajach poradzieckiej przestrzeni, lechosy są przygotowywane i konserwowane na zimę według, w pewien sposób, zmienionych receptur, które od dawna stały się tradycyjne. Cukinia, bakłażany i marchew są często dodawane do głównego asortymentu produktów. Lecho w takich wariantach jest gęściej i satysfakcjonująco, dobrze zachowane na zimę. Takie preparaty warzywne stanowią przyjemną i zdrową odmianę w menu zimnej pory roku.

Ostre pikantne lecho z pieprzem, pomidorem i cukinią z bekonem

Składniki:

 • słodka papryka (najlepiej czerwona lub żółta) - 4-5 sztuk.
 • cebula - 1-2 szt .;
 • Cukinia (smaczniejsza niż młoda) - 1 szt. średnia wielkość;
 • pomidory - 4-5 sztuk lub pasta pomidorowa - 2-5 st. łyżki;
 • boczek wieprzowy - około 200 g i kawałek boczku;
 • gorąca czerwona papryka i / lub papryka;
 • czosnek - 2-5 ząbków;
 • świeże zioła (pietruszka, bazylia, kolendra, rozmaryn, po prostu nie koper).

Gotowanie

Będziemy potrzebować głębokiej, grubościennej miski, najlepiej ze żeliwa, aluminium lub stali bez powłoki lub z powłoką ceramiczną (można ją ugotować w kotle lub na patelni). Kawałek boczku pokroić w skwarki i stopić tłuszcz z nich na patelni. Na średnim ogniu delikatnie podsmażamy cebulę, posiekamy na ćwiartki pierścieni i bekon, pokroimy na średnie, cienkie paski. Zmniejsz temperaturę i dodaj cukinię pokruszoną na małe kawałki (kostki lub kostki).

Wyjmiemy go, przykrywamy pokrywą, mieszając od czasu do czasu łopatką, przez 20 minut, a następnie dodajemy pokrojoną krótką słomkę słodka papryka i gotować przez kolejne 8 minut. Teraz wkładamy blanszowane, drobno pokrojone pomidory lub koncentrat pomidorowy (można go nieco rozcieńczyć wodą). Gulasz lecho przez 3-5 minut i dopraw do ciepłej czerwonej papryki i / lub papryki. Wyłącz ogień i poczekaj 8-10 minut. Dodaj posiekane warzywa i czosnek, wymieszaj. Gotowe lecho może być podawane jako osobne danie. Możesz podawać lecho i schładzać. Do wina lecho najlepiej wybrać różowy stół lub biały, można podać brandy owocowe, rakiyu, nalewki jagodowe.

Zgodnie z tą samą receptą możesz przygotować lecho z bakłażanem i cukinią. Wystarczy dodać do składu lecho 1-2 oberżyny (pokroić w taki sam sposób jak cukinię i ułożyć razem). Możesz namoczyć pokrojone bakłażany w zimnej wodzie przez 10 minut, ale nie jest to konieczne. Ten przepis lecho nie służy do konserwacji.

Lecho z cukinii na zimę

Składniki:

 • słodka czerwona papryka;
 • cebula bulwiasta;
 • dojrzałe czerwone pomidory;
 • cukinia (puszka i bakłażan);
 • ostra czerwona ostra papryka;
 • olej roślinny.

Gotowanie

Gotowanie w oleju roślinnym. Pokrój wszystkie składniki w ten sam sposób, jak opisano w poprzednim przepisie (patrz wyżej). Podczas gotowania kładziemy posiekane warzywa w tej samej kolejności. Gulasz lecho z Lecho z dyni i pieprzu Dodając ostrą paprykę do czasu ugotowania i umieszczając je w sterylizowanych słoikach na samą górę.

Możesz zrobić to inaczej: smażyć cukinię z bakłażanem i cebulą z pieprzem w osobnych patelniach, ułożyć w słoikach w warstwach i zalać wrzącą pulpetką pomidorową (pomidory, mielone lub ubijane w blenderze). Pokrywamy banki sterylizowanymi pokrywami i zakładamy klipsy. Umieść słoiki w misce z wodą i sterylizuj przez 20-40 minut, a następnie zwiń i przewróć. Pokrywamy starym kocem, aby całkowicie się ochłodzić. Przechowuj słoiki za pomocą lecho Konieczne przy dodatniej niskiej temperaturze (piwnica, przeszklona loggia lub weranda).