Wyjeżdżając za granicę, zalecamy zapoznanie się nie tylko z różnymi miejscami odpoczynku, adresami muzeów i ciekawymi zakupami w wybranym kraju, ale także z podstawowymi zasadami zachowania w społeczeństwie, które z powodów narodowych lub religijnych radykalnie różnią się od zwykłych. Dlatego zamierzam przekroczyć granicę Liechtenstein , sugerujemy zapoznanie się z jego prawami.

Zwyczaje dają dobre

Księstwo Liechtensteinu, mimo że nie ma własnych zwyczajów, ale reguluje prawo przywozu i wywozu niektórych towarów i towarów. Zgodnie z prawem:

 1. Ilość importowanej i eksportowanej gotówki w dowolnej walucie nie jest ograniczona.
 2. Nie nakładaj cła na jedną osobę importowaną 200 papierosów, mocny alkohol nie więcej niż jeden litr, wino stołowe o sile nie większej niż 15 stopni. nie więcej niż dwa litry, przedmioty osobiste i prezenty o koszcie całkowitym nieprzekraczającym 100 franków szwajcarskich. Przy okazji, możesz wykupić cztery razy więcej, więc większość turystów nawet nie zadaje sobie pytania, co zabrać z Liechtensteinu i zatrzymać ich wybór na takie niezwykłe pamiątki.
 3. Zapas produktu można wprowadzić bezcłowo według objętości na dzień.
 4. Rzeczy osobiste, sprzęt muzyczny i sportowy, sprzęt narciarski, sprzęt do fotografowania i nagrywania filmów itp. może importować bezcłowy w ilości potrzeb osobistych jednej osoby (aparat fotograficzny może wziąć 2 sztuki na osobę).
 5. Zakazane jest przez prawo Liechtensteinu importowanie jakichkolwiek owoców i roślin z glebą (kwiat w doniczce, którą usuniesz), mięso i produkty mięsne, wszelkie skóry (zwierzęta, gady) i produkty z nich wykonane, mleko i produkty mleczne, jaja, a także miód i inne produkty zwierzęce pochodzenie.
 6. Żywność dla dzieci i leki mogą być przyjmowane codziennie.
 7. Twoje zwierzęta, oprócz świadectwa szczepienia wydanego 10 dni przed odlotem, powinny mieć chip identyfikacyjny ze szczegółowymi informacjami na temat szczepień, a także świadectwo weterynaryjne na modelu międzynarodowym.
Pić czy nie pić?

Winiarze z księstwa, podobnie jak zagraniczni hurtownicy, zaopatrują lokalne kawiarnie i restauracje w bogaty asortyment lekkich i mocnych trunków. Mieszkańcy Liechtensteinu lubią wieczorne spotkania w domu lub w licznych kawiarniach, w których można pominąć kilka kieliszków lub zostać członkiem degustacji. Ale, podobnie jak w innych krajach europejskich, spożywanie alkoholu na ulicach jest zabronione przez prawo Liechtensteinu, nawet przez wakacje . Będziesz musiał zapłacić poważną karę i być może dostać się na stację.

W przypadku kierowców stężenie alkoholu we krwi nie powinno przekraczać 0,8 ppm. Pijaństwo za kierownicą jest tutaj przestępstwem.

Palenie i dym

Lichtenstein, podobnie jak wiele cywilizowanych krajów, walczy z poważną walką z paleniem. Prawo zabrania palenia w miejscach, w których osoby niepalące mogą doznać obrażeń. Takie miejsca to:

 • przystanki publiczne;
 • publiczny transport ;
 • lokale komercyjne;
 • dowolna instytucja edukacyjna;
 • przedszkola;
 • instytucje publiczne;
 • placówki medyczne (głównie szpitale, kliniki itp.);
 • teatry, kina;
 • obiekty hotelarskie;
 • miejsca publicznego spędzania wolnego czasu i rekreacji (restauracje, bary, kawiarnie, itp.), bez względu na status wydarzenia lub osoby obecne.

W przypadku osób palących zidentyfikowano specjalne odosobnione miejsca, których prawnie zabroniono przekraczania za pomocą papierosa. Za złamanie prawa antynikotynowego grozi kara grzywny lub uwięzienie. Państwo ściśle monitoruje minimalizację biernego palenia. Na przykład paczka prostych niedrogich papierosów kosztuje około 7 €.

Zasady ruchu drogowego

Jeśli podróżujesz do Lichtensteinu samochodem, własnym lub wynajętym, powinieneś wiedzieć, że:

 • w księstwie ruch prawostronny, a praktycznie wszystkie parkingi są płatne;
 • Powinien być przymocowany nie tylko do kierowcy, ale także do wszystkich pasażerów, nawet na tylnym siedzeniu;
 • rozmawianie przez telefon bez zestawu słuchawkowego jest zabronione;
 • światła mijania są obowiązkowe w tunelach, nawet jeśli są zapalone, a podczas deszczu (dowolne);
 • w osiedlach obserwować prędkość nie większą niż 50 km / h, dotyczy to każdego transportu iz przyczepą, i bez niej;
 • Dzieci poniżej 12 roku życia włącznie muszą być przewożone tylko od tyłu;
 • Jazda z włączonymi "awaryjnymi" i światłami postojowymi jest zabroniona.
Tradycje i aspekty kulturowe

W każdym kraju istnieją pewne niepisane konwencje, których nieprzestrzeganie powoduje co najmniej zaskoczenie dotyczące Księstwa Законы в Лихтенштейне Liechtenstein również musi wiedzieć kilka rzeczy:

 1. Zgodnie z lokalnymi przepisami, wskazówka 5-10%, a czasem 15%, jest już uwzględniona w rachunku. Dotyczy to hoteli i taksówek, a także kelnerów w restauracjach, barach i kawiarniach.
 2. Obywatele Liechtensteinu bardzo cenią sobie pracę i szanują nieznajomego, nie zrozumieją, jeśli próbują targować się i mogą odmówić sprzedaży lub obsługi. Ceny tutaj są najwyższe w Europie, po prostu trzeba je zaakceptować.
 3. Możesz dostać się na stację, jeśli pozwolisz sobie na niepochlebne komentarze tradycje , zabytki lub ludzie w Liechtensteinie.