Owce zostały udomowione przez azjatyckich nomadów około 10 tysięcy lat temu. Dzisiaj, smaczne mięso z tych zwierząt jest używane do wytwarzania wielu potraw, zwłaszcza, że ​​kaloryczna zawartość jagnięciny nie jest zbyt wysoka.

Ile kalorii jest w jagnięcinie?

Jagnię ma doskonałe właściwości odżywcze, ma wiele białek, makro i mikroelementów, zwłaszcza w tym mięsie żelaza, potasu, sodu, magnezu, fluoru, fosforu, a także witamin - B1, B2 i PP.

Najlepsze części baraniny do gotowania w postaci gotowanej to mostek, łopatka i szyja. Gotuj jagnię z przyprawami i ziołami przez 1,5-2 godziny. Wartość kaloryczna gotowana baranina wynosi 209 kcal na 100 g.

Do pieczenia baraniny zaleca się wybrać tylną nogę, część szyi lub łopatkę. Kucharze nie polecają zbyt długo smażyć mięsa, w przeciwnym razie stanie się sztywny i suchy. Zawartość kaloryczna smażonej baraniny wynosi 320 kcal na 100 g.

Jeśli nie lubisz gotowanego mięsa, ale kaloryczna zawartość smażonej jagnięciny wydaje się zbyt wysoka, spróbuj ugotować szaszłyk. Zawartość kalorii w szaszłykach z jagnięciny wynosi 287 kcal na 100 g.

Przygotowane jagnięcina dobrze łączy się z warzywami, morelami, daktylami i czerwonym winem. Odkryj smak jagnięciny i nie zwiększaj kalorii w potrawie - pomoże to przyprawom - majerankowi, tymiankowi, oregano, zira. Jako dodatek do jagnięciny, cukinia, ziemniaki, fasola, ryż zrobi.

Jagnięcina jest dość ciężka do trawienia, ale na Wschodzie jest preferowana do wszystkich innych. Istotną zaletą baraniny jest to, że zawiera niewiele cholesterol , więc potrawy z tego mięsa nie przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Jak prawidłowo wybrać baraninę?

Do przygotowania pysznych dań zaleca się wybór mięsa młodych owiec (do 2 lat) lub jagniąt. Ustal, że młode mięso na blacie może być w kolorze - powinno być jasno czerwone, a warstwa tłuszczowa - biała. Ciemniejszy kolor baraniny i żółtego tłuszczu oznacza, że ​​zwierzę było w wieku dwóch lat, takie mięso będzie sztywne i śmierdzące.