W wyniku silnego lub niezwykłego wysiłku fizycznego, na przykład, po pierwszym treningu, większość ludzi odczuwa nieprzyjemne pieczenie i mrowienie w mięśniach. Jest to efekt działania kwasu mlekowego po wysiłku, który gromadzi się w mięśniach właśnie w wyniku aktywności.

Objawy kwasu mlekowego w mięśniach

Ciało ludzkie jest zaprojektowane w taki sposób, że aktywność fizyczna pozbawia mięśnie aktywnego przepływu tlenu i przepływu krwi. Prowadzi to do tego, że kwas mlekowy, który jest zawsze obecny w mięśniach, nie może być natychmiast usunięty i zaczyna się kumulować. Jego duża liczba zmienia poziom pH, co powoduje charakterystyczne objawy zwiększonego kwasu mlekowego:

 • spalanie mięśni;
 • odczucia bólowe;
 • ogólne osłabienie ciała;
 • dyskomfort podczas próby ponownego zaangażowania się w sport;
 • trudności w poruszaniu się.

Jednak nie możemy powiedzieć, że kwas mlekowy jest szkodliwy. Będąc zaangażowanym przed pojawieniem się pieczenia w mięśniach, masz gwarancję stworzenia idealnych warunków dla najszybszego wzrostu mięśni, a pod warunkiem, że dodasz do diety wystarczającą ilość białka, możesz uzyskać masę mięśniową tak szybko, jak to możliwe. Jest to kwas mlekowy, który daje sportowcowi drugi wiatr i pozwala na głębszy rozwój włókien mięśniowych, co również prowadzi do pozytywnego wyniku.

Jak usunąć kwas mlekowy z mięśni?

Zanim zajmiesz się problemem kwasu mlekowego, pomyśl o celu ich treningu. Jeśli ćwiczysz, aby nadać mięśniom lekki odcień lub odchudzanie następnie rozwiąż to pytanie. Jednocześnie warto zastanowić się nad zmniejszeniem obciążenia.Jeśli celem twojego treningu jest stworzenie pięknej masy mięśniowej, to twoim głównym asystentem jest kwas mlekowy, a to uczucie pieczenia będzie głównym dowodem na to, że dałeś organizmowi wystarczająco dużo obciążenia i możesz liczyć na przyrost mięśni włókien.

Do najtańszych sposobów usuwania kwasu mlekowego z mięśni należą:

 1. Rozciąganie Natychmiast po treningu odłóż czas na mały zestaw rozciągania, zwracając szczególną uwagę na te obszary, które zostały poddane maksymalnemu obciążeniu. Wykonywanie rozciąganie po wysiłku pomagasz ciału odzyskać szybciej i zmniejszyć ból. Jest to szczególnie ważne dla osób, które trenują po długiej przerwie.
 2. Woda Zazwyczaj osoba potrzebuje około 2 litrów wody na dzień, ale w cieple i przy obciążeniach czynnych należy zwiększyć tę liczbę. Aby pomóc ciału radzić sobie z kwasem mlekowym, ilość ta powinna zostać podwojona. Staraj się pić co najmniej 1 - 1,5 filiżanki co godzinę przez 2-3 dni po treningu.
 3. Gorąca kąpiel lub gorący prysznic . Zabiegi wodne to świetny sposób na relaks i pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru kwasu mlekowego. Aby uzyskać maksymalny efekt, powinieneś leżeć w gorącej kąpieli przez 5 minut, opuścić obszar serca nad wodą, następnie zalać zimną wodą i ponownie położyć się w wannie. Powtórz 3-4 takie podejście. Nie zapominaj, że kąpiel jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży i osób o słabym sercu. W tym przypadku lepiej jest uciekać się do zwykłej kontrastującej duszy.
 4. Sauna lub wanna . Nowoczesne kluby fitness często oferują odwiedzającym saunę po treningu - i jest to świetny sposób na poradzenie sobie z nadmiarem kwasu mlekowego. Poświęć 3-5 minut w łaźni parowej, wyjdź i polej lodową wodą. Powtórz całą procedurę 3-5 razy.
 5. objawy mięśniowe kwasu mlekowego
 6. Masaż Relaksująca sesja z profesjonalnym masażystą znacznie ułatwi przekazywanie bólu po treningu. Można jednak samodzielnie masować obszary przeciążone - będzie to mniej skuteczne, ale znacznie lepsze niż brak jakichkolwiek środków.

Wielu szuka maści, która pozwala usunąć kwas mlekowy w mięśniach, jako środek pomocy doraźnej. Jeśli chcesz, możesz spróbować dowolnej opcji ocieplenia. Jeśli jednak skorzystasz z powyższych środków, łatwo poradzisz sobie z bólem bez dodatkowych środków.