Halva to bardzo stary orientalny przysmak. Po raz pierwszy zaczęto go przygotowywać w Iranie, w V wieku pne. Sztuka robienia chałwy przekazywana była z ojca na syna, a mistrzowie, którzy przygotowywali ten produkt, nazywali się kandalaczi. Nawiasem mówiąc, w Turcji, chałwa Iranu i Afganistanu wciąż jest gotowana ręcznie i to jest właśnie ta chałwa uważana za najlepszą.

Na pierwszy rzut oka zasada wytwarzania tego produktu jest prosta: należy połączyć masę karmelową (miód, melasę lub cukier), bazę proteinową (najczęściej nasiona lub orzechy) i co stanowi stabilną pianę (korzeń lukrecji, żółtko jaja, korzeń mydła). Ale wszystko nie jest takie proste - trzeba przecież zgadywać nie tylko pożądane proporcje produktów, ale także czas, a także kolejność ich mieszania, aby uzyskać delikatny i delikatny smak przy wyjściu, a nie grudkowatą masę o nieatrakcyjnym wyglądzie.

Rodzaje chałwy

Chałwa wyróżnia się surowcami, z których jest wytwarzana. Istnieją:

 • sezam (tahini);
 • drzewo orzechowe;
 • orzech ziemny;
 • słonecznik;
 • chałwa na bazie mąki;
 • a nawet chałwa warzyw.

W zależności od tego, która baza jest używana, kalorii Chałwa.

Ile kalorii w chałwie słonecznikowej?

Chałwa słonecznikowa jest szczególnie popularna na terenie byłego ZSRR. Zwykle wykonuje się go w sposób przemysłowy, chociaż przygotowanie go w domu jest dość proste.

Chałwa słonecznikowa

Składniki:

 • obrane nasiona słonecznika - 500 g;
 • mąka - 250 g;
 • woda - 150 g;
 • olej słonecznikowy - 150 g;
 • cukier - 150 g.

Gotowanie

Na suchej patelni usmaż nasiona aż uzyskają złoty kolor. Nasiona peresyplem w misce. Podczas schładzania smażymy mąkę do jasnego kremowego koloru na suchej patelni. Zmiel nasiona za pomocą młynka do kawy lub młynka do mięsa. Wymieszaj je z mąką.

Następnie przygotowujemy syrop: do tego wlewamy wodę do garnka, wkładamy do ognia, dodajemy cukier. Mieszając syrop, gotuj, aż zgęstnieje. Następnie dodaj gotowy syrop i masło do mieszaniny mąki i nasion. Dobrze wymieszaj, ułóż w formie i wyślij na 5 godzin do lodówki. Deser jest gotowy.

Chałwa słonecznikowa zawiera dużo witaminy B1, a także kwas nikotynowy (witamina PP) i ryboflawinę (witamina B2). Pod względem składu mineralnego, ta słodycz jest po prostu zapisem zawartości żelaza - prawie dwa razy dziennie zapotrzebowanie człowieka na 100 g produktu. Zawiera również minerały, takie jak potas, magnez , sodu i fosforu. Chałwa słonecznikowa kaloryczna ma średnio 520 kilokalorii.

Kaloria Chałwa Orzechowa

Innym bardzo powszechnym typem chałwy jest chałwa orzechowa. I są dwie wersje tej słodyczy: chałwa tahini-orzechowa i orzeszki ziemne właściwe. Pierwszy jest przygotowany z sezamu, z dodatkiem orzeszków ziemnych, kaloryczność takiej chałwy wynosi 502 kilokalorii. W tym produkcie, jak również w chlewce słonecznikowej, zawarte są witaminy z grupy B (B1, B3), żelaza, magnezu i fosforu.

Chałwa podczas utraty wagi

Chałwa wyprodukowana wyłącznie z orzeszków ziemnych ma wysoką zawartość kaloryczną: zawiera 530 kilokalorii na 100 gramów produktu. Ta wersja orientalnej delikatności zawiera również witaminy z grupy B i żelaza, a także witaminę E. Ponadto chałwa orzechowa, podobnie jak sam orzeszek ziemny, jest doskonałym źródłem białka roślinnego. Niestety, orzeszki ziemne są silnym alergenem, więc alergicy i małe dzieci muszą bardzo ostrożnie używać chałwy.

Ponadto, pomimo bogatej w witaminy i minerały kompozycji, w każdej chałwie dużo kalorii, nie należy angażować się w nią podczas utraty wagi. Jednak od czasu do czasu możesz się rozpieszczać tym przydatnym i smacznym przysmakiem.