Nasze jedzenie jest bogate nie tylko ze wszystkimi znanymi białkami, tłuszczami i węglowodanami, ale także z witaminami, minerałami i bardzo dużą ilością mikroelementów. Wszystkie te elementy są ważne w życiowej aktywności organizmu, są bezpośrednio zaangażowane w wiele procesów. Magnez jest jednym z głównych minerałów w ludzkim ciele. Jego zawartość w ludzkim ciele wynosi około 20-30 mg, z czego 99% znajduje się w tkance kostnej.

Korzyści magnezu

Zawartość magnezu w żywności zapewnia biosyntezę białka i metabolizm węglowodanów. Działa uspokajająco, rozkurczająco i moczopędnie, uczestniczy w procesie trawienia, pracy mięśni, powstawaniu kości, tworzeniu nowych komórek, aktywuje witaminy z grupy B, itp. I to, oczywiście, mówi o wielkich korzyściach magnezu w życiu człowieka.

Niedoborowi magnezu towarzyszą zawroty głowy, konwulsje, utrata równowagi, "gwiazdki" w oczach, mgła w głowie, szybkie bicie serca, zaburzenia snu itp. Dlatego jeśli którykolwiek z tych objawów pojawia się często, należy rozważyć, czy dieta zawiera wystarczającą ilość magnezu.

Magnez może być stosowany w preparatach medycznych, ale jesteśmy bardziej zainteresowani tym, jakie produkty spożywcze zawierają magnez, ponieważ przede wszystkim należy starać się uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych z pożywienia.

Zawartość magnezu w żywności

Zawartość magnezu w różnych produktach jest różna. Oczywiście interesujące jest, które produkty mają więcej magnezu. Wiodącą pozycją na tej liście jest orzech nerkowca (270 mg), następna pozycja jest dostępna dla wszystkich gryki (258 mg), a następnie musztardy (238 mg), następujące miejsce było wspólne dla orzechów sosny i migdałów, o zawartości magnezu 234 mg. Ponadto pokarmy bogate w magnez obejmują pistacje (200 mg), orzeszki ziemne (182 mg), orzechy laskowe (172), wodorosty (170) i ​​płatki owsiane (135 mg), proso (130 mg) i orzech (120 mg). ), groch i fasola (około 105 mg).

Chlorofil zawiera duże ilości magnezu. Wszyscy pamiętają z biologii, czym jest chlorofil i dlatego nie będzie trudno odgadnąć, które pokarmy zawierają magnez. Oczywiście w produktach o zielonej barwie, takich jak zielona cebula, szpinak, brokuły, ogórki, zielona fasola itp. Jednak to nie tylko żywność zawiera magnez. Magnez znajduje się również w żywności, takiej jak otręby pszenne, mąka sojowa, słodkie migdały, groch, pszenica, wiele zbóż, morele, kapusta, itp.

Jeśli chodzi o produkty o zawartości magnezu pochodzenia zwierzęcego, warto Produkty zawierające magnez zwracaj uwagę na owoce morza - ryby morskie, kalmary, krewetki. Mięso i produkty mleczne zawierają nieznaczną ilość magnezu.

Należy również wspomnieć, w których produktach nie ma zbyt dużo magnezu. Należą do nich produkty masła, ciastka.

Należy pamiętać, że ilość magnezu w produktach spada wraz z długotrwałą obróbką cieplną. Również usuwanie magnezu z organizmu przyczynia się do picia alkoholu i kawy. Magnez jest również słabo absorbowany w chorobach tarczycy, więc jeśli w organizmie jest wystarczająca ilość magnezu, a objawy braku pozostają, sprawdź tarczycę.

Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na magnez u dorosłych wynosi od 300 do 500 mg. Niektóre osoby, na przykład z chorobami sercowo-naczyniowymi, muszą spożywać więcej magnezu dziennie. Z obniżoną odpornością, dobrze będzie również zwiększyć spożycie magnezu.