Ryby mleczne to ryba oceaniczna, jedyny członek rodziny ray-ray. Występuje w ciepłych wodach Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego i jest hodowany na Filipinach, a nawet jest ich symbolem narodowym. W kuchni europejskiej nie jest zbyt popularna, ale na wyspach Oceanu Spokojnego jest to bardzo popularny typ. Nazwa mleka mlecznego pochodzi od śnieżnobiałego i bardzo smacznego mięsa, druga, mniej popularna nazwa to khanos.

Korzyści i szkody dla ryb mlecznych

Ta ryba należy do odmian dietetycznych. Zawartość kalorii w rybach mlecznych wynosi około 80 kilokalorii na 100 g produktu. W przeciwieństwie do ryb rzecznych, w szczególności oceanicznych są khany, bogate w brom i jod, a także fosfor potrzebny dla naszego organizmu. Mięso ryb mlecznych zawiera witaminy z grupy B, witaminę PP i niektóre witamina C i jest doskonałym źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i D.

Jak większość innych ryb, olej mleczny zawiera olej rybny, chociaż nie jest niekochany przez dzieci od lat, ale jest to konieczne. Zawiera kwasy omega-3 i omega-6 - materiał budowlany dla mózgu i błon komórkowych. Wpływają także na funkcjonowanie układu nerwowego i normalizują krążenie krwi.

Z braku jod , który jest zawarty w mięsie ryb, cierpi na układ hormonalny, a raczej tarczycy. W 200 g Khanos zawiera dzienną dawkę jodu w łatwo przyswajalnej formie.

Spożywanie ryby jako całości niesie ze sobą korzyści, nawet jeśli jest ona nieistotna. Chodzi o to, że nie można jeść głowy w mlecznej rybie, ponieważ gromadzą się w niej wszystkie szkodliwe substancje rozpuszczone w wodzie oceanicznej. Ale jeśli odrzucisz głowę i właściwie przygotujesz chhan, korzyści płynące z ryb mlecznych są trudne do przeszacowania.