Teraz szczególny rodzaj fitness zyskuje coraz większą popularność - Pilates. W przeciwieństwie do tradycyjnych fitness pilates w naszym kraju nie są znane wszystkim. Podczas pobytu za granicą technika ta jest szeroko stosowana do zupełnie innych celów. Jaka jest jego wyjątkowość i czy istnieją jakieś szczególne cechy Pilatesa na odchudzanie? Zostanie to omówione w tym artykule.

Czym są pilates?

Jak już wspomniano, Pilates to szczególny rodzaj gimnastyki, który charakteryzuje się powolnością i płynnością ruchów, szczególną koncentracją, oddychaniem i wieloma innymi. Niektórzy twierdzą nawet, że Pilates jest połączeniem fizycznych i mentalnych ćwiczeń.

Czy mogę stracić na wadze wykonując Pilates?

Odpowiedź osób zaangażowanych w Pilates: "Oczywiście, jest to możliwe!" Ale wciąż warto powiedzieć, że ten zestaw ćwiczeń nie został opracowany w ogóle dla utraty wagi, ale dla ogólnej poprawy ludzkiego ciała. Utrata nadwagi jest już niewielkim rezultatem, ale w rzeczywistości dzięki Pilates można schudnąć. Co więcej, trenerzy pilates twierdzą, że tylko 10 minut treningu dziennie wystarcza na zrzucenie wagi. Musisz przyznać, że jest to o wiele prostsze niż chodzenie na siłownię. Być może dlatego Pilates do utraty wagi nazywa się "leniwym aerobikiem".

Z powyższego czytelnik może nie rozumieć, jak to możliwe. Tylko 10 minut treningu pilates wystarczy do utraty wagi? Wygląda jak bajka, prawda? Dlatego natychmiast wyjaśnimy, że jeśli ustalisz swój cel, aby stracić zbędne kilogramy, to w tym samym czasie z treningami będziesz musiał ponownie rozważyć swoją dietę.

W jaki sposób Pilates pomaga Ci schudnąć?

Jeśli nadal wątpisz, czy Pilates pomaga Ci schudnąć, spójrzmy, jak to działa.

Pilates łączy ćwiczenia skoncentrowane na pracy mięśni środkowej części ciała. Na takich bioder, prasy, klatki piersiowej. Mianowicie, te obszary i skupia większość nadwagi. I stąd staje się jasne, jak spalana jest waga. Ponadto bardzo ważną zaletą stosowania Pilates do utraty wagi jest gładkość i stopniowość. Podczas jednego treningu twoje ciało spala średnio około 300 kilokalorii, czyli znacznie mniej niż na przykład w aerobiku lub gimnastyce tanecznej. Takie obciążenie nie sprzyja szybkiej utracie wagi. A jeśli utrata dodatkowych kilogramów pojawia się powoli, a nawet z ogólnym wzmocnieniem wszystkich mięśni ciała, to z wyjątkiem szczupłej sylwetki i dobrego zdrowia poprawiasz swoje ciało.

Ćwiczenia na odchudzanie

Pilates, jak każda inna gimnastyka wzmacniająca, nie jest ukierunkowany na żadną konkretną strefę, ale na wszystkie części ciała, bez wyjątku. Możesz oczywiście skupić się na najbardziej problematycznym obszarze, ale nie powinieneś zwracać na to uwagi.

Wszystkie ćwiczenia na pilates utrata masy ciała można podzielić na następujące grupy:

  • ćwiczenia na klatkę piersiową;
  • ćwiczenia na nogi i biodra;
  • Ćwiczenia na talię i prasę.
Помогает ли пилатес похудеть

Oprócz takiego podziału, wszystkie ćwiczenia można warunkowo podzielić na podstawie użycia pewnych atrybutów w treningu (kije gimnastyczne, fitball, symulatory itp.)

Warto powiedzieć, że Pilates obejmuje ponad 500 różnych ćwiczeń, z których każdy wykonuje swoją funkcję. Ćwiczenia są wybierane przez trenera na podstawie wyznaczonego przez ciebie celu, jak również sprawności fizycznej i dostępnych przeciwwskazań (chociaż te ostatnie są niezwykle rzadkie). Możesz to zrobić samodzielnie lub w grupach. Jednak na początku nadal warto wykonywać ćwiczenia pod nadzorem trenera. W przeciwnym razie rozciąganie, a nawet obrażenia nie są rzadkie.

Oto kilka przykładów skutecznych ćwiczeń Pilates na utratę wagi.

Ćwiczenie 1

Pozycja wyjściowa (PI): Nogi na szerokość barków, ramiona leżące na przednich nogach, ramiona rozluźnione.

Wykonanie ćwiczenia (VP): Wykonaj pochylenie do przodu, zginając kolana i delikatnie rozkładając je na boki. W tym przypadku pięty dotykają podłogi, plecy wyginają się do przodu, ramiona przesuwają się wzdłuż nóg. Gdy ćwiczenie wykonywane jest prawidłowo, klatka piersiowa znajduje się między kolanami. Wróć do pozycji wyjściowej, wykonując ugięcie plecami i wzruszając ramionami przed sobą.

Ćwiczenie 2

IP: Stopy razem, ramiona w dół.

VP: Wykonaj zgięcie do przodu, spróbuj dotknąć podłogi rękami, bez zginania kolan. Następnie, bez zmiany pozycji, wykonaj 2-3 kroki z rękami do przodu (głową w dół, pośladki pozostają powyżej). Pozostań w tej pozycji przez 10-20 sekund. Opuść pośladki na podłogę, podnieś głowę do góry (wykonaj backbend). Pozostań w tej pozycji przez 10-20 sekund. A potem robimy wszystko w odwrotnej kolejności. Podnieś pośladki, opuść głowę, ustal pozycję. Powtórz 25 razy. Po tym kroku ręce do stóp. Powoli wracaj do PI.

Ćwiczenie 3

IP: Wejdź na wszystkie cztery, kieruj się równolegle do podłogi.

VP: Podnieś prawą rękę i przytrzymaj ją przed sobą i wyprostuj lewą nogę. Zarejestrowana pozycja i zwrócona do PI. Następnie zmień ramię i nogę.

Ćwiczenie 4

IP: Połóż się na lewym boku, pociągnij lewą rękę do góry, głowa opiera się na dłoni. Podnieś nogi o 15 cm nad podłogą.

VP: Poprowadź nogi do przodu prostopadle z ciałem, rozkładając je lekko. Wróć do PI. Powtórz 25 razy. Połóż się po swojej prawej stronie i wykonaj ponownie ćwiczenie.

Ćwiczenie 5

IP: jak w 4 ćwiczeniach

Пилатес упражнения для похудения

VP: Zgnij kolana i popchnij je do przodu. Rozwiń swoje kolana, nogi wyprostuj, aby utworzyć prosty kąt z ciałem. Zegnij nogi i wróć do PI. Wykonaj 25 razy, a następnie powtórz to samo po prawej stronie.

Ćwiczenie 6

IP: Połóż się po swojej lewej stronie. Lewa noga jest zgięta w kolanie i odwinięta.

VP: Polegając na łokciu lewej ręki i prawej stopy, unieś ciało. Prawa ręka jest pociągnięta do góry. Wykonaj 15 razy, a następnie zmień położenie ciała po drugiej stronie.

Ćwiczenie 7

IP: Usiądź na fitballu, stopy na szerokość barków, odchyl się do tyłu (kąt nachylenia wynosi około 150 stopni), wyprostuj przed sobą ręce.

VP: Nie trzymając wsparcia, unieś plecy do prostopadłej pozycji. Naprawiono pozycję i ponownie odbiegałem. Powtórz 25 razy.