W 1920 r. Joseph Pilates zaprezentował światu unikalny zestaw ćwiczeń, który został nazwany jego imieniem i zaprojektowany specjalnie po to, by fizycznie rehabilitować ludzi dotkniętych wojną. W przeszłości przez prawie sto lat kompleks był badany pod różnymi kątami i doszedł do wniosku, że nadaje się do rozwoju ciała dla prawie każdej osoby. A ćwiczenia są tak proste, że Pilates można ćwiczyć w domu.

Pilates w domu: zasady i reguły

Lepiej poprowadzić zajęcia pilates w domu po kilku wizytach na zajęciach grupowych: to pozwala prawidłowo wykonywać ćwiczenia wyuczone i nie omijać ważnych drobiazgów, które są nieliczne. Wykonując ćwiczenia pilates, pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Przede wszystkim - ściśle wykonaj oddech. Oddychanie jest konieczne dla piersi, zwracając szczególną uwagę na szeroki otwór żeber podczas inhalacji. Podczas wydechu obserwuj skurcze mięśni brzucha.
  2. Cały czas trzeba zwracać uwagę na napięcie w prasie.
  3. Zwróć uwagę na najdrobniejsze szczegóły - wszystkie one są znaczące i to w nich leży cała esencja kompleksu.
  4. Ważne jest, abyś cały czas był używany, aby głowa była prosto wyprostowana - żadne zwoje nie są dozwolone.
  5. Przyzwyczajaj się, aby kręgosłup był przedłużony. Im większa odległość pomiędzy kręgami, tym bardziej elastyczny i mobilny tył.

Raczej trudno zrobić wszystko samodzielnie - skorzystaj z filmów szkoleniowych lub odwiedź zajęcia Pilates, gdzie ćwiczenia na plecy i inne zostaną wyjaśnione przez instruktora.

Ćwiczenia Pilates dla początkujących

Podstawą ćwiczeń Pilates są podstawowe ćwiczenia, które są ważną częścią kompleksu. Jedynie poprzez oduczenie ich implementacji możesz przejść do bardziej złożonych opcji.

  1. Skręcanie. Usiądź na podłodze, wyciągnij nogi prosto przed siebie, połóż dłonie na biodrach. Następnie ugnij kolana i zapnij nogi pod nimi. Stopy powinny stać mocno na podłodze. Powoli opadają na podłogę, wyczuwając kręgi za kręgami, a następnie powoli wstają. Głowa i szyja powinny być kontynuacją kręgosłupa, nie ma potrzeby obracania ani pochylania podbródka. Powtórz 5-6 razy bez przerw.
  2. Rozciąganie. Połóż się na plecach, ramiona luźno rozciągnięte wzdłuż ciała, nogi lekko ugięte w kolanach. Owinąć kostki rękami, podnieść nogi, przyciągając kolana do klatki piersiowej. Głowa i ramiona podciągają się podczas wydechu. Opuść nogi w dół, a jednocześnie wyciągnij ręce i skieruj je do góry, aby wykonać wdech. Powtórz 6-8 razy.
  3. Naprzemienne rozciąganie. Połóż się na plecach, ramiona luźno rozciągnięte wzdłuż ciała, nogi lekko ugięte w kolanach. Podnieś stopy, naciśnij do klatki piersiowej. Pod kolanem złap lewą nogę dłońmi i pociągnij ją do siebie, jednocześnie podnosząc prawą nogę do góry. Oderwij ramiona i przyciągnij głowę do kolana. Potem zmień nogi. Powtórz dla każdej nogi 6-8 razy.
  4. Ćwiczenia Pilates dla początkujących
  5. Kołysanie Usiądź na podłodze prosto, grzbiet jest płaski, kręgosłup jest rozciągnięty, głowa rozciąga się do góry, nogi są zgięte w kolanach, stopy są na podłodze. Zawiń nogi pod kolana, silnie wdychaj żołądek, aż poczujesz, że twój pępek zbliża się do kręgosłupa. Napinaj mięśnie grzbietu, zaokrąglaj je i powoli, ostrożnie, kręgiem za kręgiem, opadając na ramiona. Raskachivaytes w przeciwnym kierunku, ale nie kosztem bezwładności i wysiłków. Kiedy wrócisz do pozycji wyjściowej, a plecy znów wyprostują się, wyciągnij głowę do góry. Bez przerwy, powtórz 5-6 razy.

Ćwiczenia te pomogą opanować Pilates w domu. Kiedy możesz zrobić to poprawnie, będzie to oznaczało, że możesz iść do przodu i uczyć się innych kompleksów.