Przy odpowiedniej technice, bieganie to doskonałe zapobieganie wielu chorobom, ponieważ w wyniku przyspieszenia krążenia krwi do tkanek dostarczane są więcej składników odżywczych i tlenu, a procesy biochemiczne w komórkach są aktywowane. Jednak, aby zapewnić odpowiednie nasycenie tlenem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo oddychać podczas biegu.

Podstawowe zasady oddychania podczas biegania

Uważa się, że podczas biegania najlepiej "włączyć" oddech typu brzusznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, ponieważ ich brzuch nie uczestniczy w akcie oddychania. Aby zmaksymalizować wykorzystanie mięśnia przeponowego, podczas głębokiej inhalacji, delikatnie napompuj żołądek. W ten sposób wykorzystasz wszystkie części płuc w procesie wymiany gazowej.

Niektórzy początkujący biegacze nie wiedzą, jak oddychać podczas biegania w zimie. Najlepiej jest, jeśli oddech jest przenoszony przez nos, ponieważ zimne powietrze, przechodzące przez kanały nosowe, przyjmuje optymalną temperaturę, jest zwilżane, a także filtrowane z różnych cząstek bakterii i wirusów. Jeśli wdychanie następuje przez usta, to zimne powietrze natychmiast wchodzi do krtani i tchawicy, co może wywołać ostrą chorobę układu oddechowego.

Są ludzie, którzy nie mogą oddychać tylko przez nos, więc warto próbować wdychać nos i wydychać usta; lub wdychaj powietrze przez usta i wydychaj przez nos. Oddychanie w ustach pozwala szybko napełnić krew tlenem, a wydychanie przez usta zapewnia najszybszy możliwy zastrzyk dwutlenku węgla. Początkujący, którzy nie wiedzą, jak oddychać podczas biegania lub nie mogą jeszcze ćwiczyć oddychanie tylko przez nos zaleca się wdychanie przez nos i wydychanie przez usta.

Jeśli oddechy stają się wyjątkowo głębokie i istnieje potrzeba ciągłego oddychania tylko przez usta, należy nieco zwolnić, ponieważ takie objawy wskazują na poważny brak tlenu.

Obserwujemy rytm

Kolejne zalecenie dotyczące oddychania podczas biegania: Jak oddychać podczas biegania oddychanie musi być rytmiczne. Biegacze, którzy wolą trenować w średnim tempie zbliżają się do schematu "2 do 1". Oznacza to, że musisz wziąć oddech w jednym kroku i wydech na dwoje. Jeśli nie można utrzymać tego tempa oddychania, po prostu próbuj oddychać w ten sposób podczas chodzenia. Z czasem stanie się nawykiem, a podczas biegania nie będziesz musiał stale kontrolować rytmu oddychania.

Na koniec pamiętaj nie tylko o tym, jak oddychać podczas biegu, ale także o tym, co oddychać. Do joggingu najlepiej nadają się parki lub sadzonki, gdzie są drzewa, które produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale nie zakurzone pobocza.