Duszona kapusta jest smacznym, prostym i niedrogim daniem, które często można zobaczyć na naszych stołach. Uwielbiany jest za wszechstronność i dostępność, ponieważ może być serwowany zarówno jako przystawka, jak i jako przekąska, używany jako baza do sałatek i nadzień do ciasta, dodawany do mielonego mięsa itp. Jest łatwy do przygotowania, składniki można kupić w każdym sklepie, a częściej są częścią "strategicznego zapasu", który zawsze jest obecny w lodówce. W życiu codziennym jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego dania, że ​​nawet nie myślimy o korzyściach i szkodach z duszonej kapusty. Tymczasem ten produkt może być przeciwwskazany dla niektórych osób, podczas gdy inne, wręcz przeciwnie, można wyleczyć.

Czy duszona kapusta jest dla ciebie dobra?

Najczęściej stosowany do gaszenia biała kapusta , choć do tego można użyć dowolnego innego rodzaju tego warzywa: kolor, Bruksela, Pekin, brokuły. Możesz dusić nie tylko świeże warzywa, ale także mrożone, sfermentowane, konserwowe. Korzystne właściwości duszonej kapusty zależą od składu jej składników. Na przykład najbardziej przydatne będzie danie zawierające wyłącznie warzywa, grzyby i rośliny strączkowe z niewielką ilością oleju i soli. Dzięki dodaniu orzechów, mięsa lub tłuszczu, produkt stanie się bardziej pożywny, ale bardziej pożywny.

Zaletą gulaszu z kapusty jest to, że w świeżych warzywach znajdują się duże ilości cennych witamin i mikroelementów. Przedstawiono tutaj witaminy A , grupy B, C, K, PP, potas, magnez, duże ilości wapnia, pektyny, laktozy, białka. Naczynie doskonale zaspokaja głód, nie powodując ociężałości w żołądku. Może być spożywany nawet przez ludzi, którzy nie mogą jeść świeżych warzyw w dużych ilościach z powodu zwiększonej kwasowości, zapalenia żołądka lub przewlekłego wrzodu trawiennego. Ale oprócz korzyści i szkód z duszonej kapusty też. Może powodować wzdęcia, wzdęcia, zaparcia, problemy z jelitami, jeśli występuje w dużych ilościach i codziennie.

gulasz z kapusty

Dieta na duszonej kapuście

To danie jest prawie zawsze niskokaloryczne - około 100 kcal. Dlatego dietetycy zalecają stosowanie kapusty duszonej do utraty wagi, ale w rozsądnych granicach. Naczynie dietetyczne powinno być przygotowane bez tłuszczów zwierzęcych z niektórych warzyw, można również dodać chude mięso, grzyby, ziemniaki, rośliny strączkowe, ale nie za dużo.

Istotą diety jest zastąpienie obiadu i kolacji gulaszem kapustą. Na śniadanie można jeść niskotłuszczowy twarożek / jedno jajko na twardo i niesłodzoną kawę lub herbatę.

Nie ograniczaj swojej diety do jednej duszonej kapusty przez więcej niż pięć do siedmiu dni.