Marmolada - uczta, która przyszła do nas z Portugalii. Pierwsze próbki tej słodyczy pojawiły się właśnie tam i zostały wykonane z pigwy (która po portugalsku nazywa się "marmelo").

W 1797 r. Marmolada została "wynaleziona" w Szkocji, kiedy lokalny warzywniak chciał pozbyć się zbyt gorzkich pomarańczy. Jego żona chciała ugotować z nich dżem, ale przesyciła naczynie na małym ogniu - w końcu zyskała słodycz, popularną teraz na całym świecie.

Według New York Times, kulinarni specjaliści wciąż próbują znaleźć dokładnie gorzką odmianę pomarańczy do wyrobu domowej marmolady.

Korzyści z marmolady

Pektyna jest naturalnym środkiem żelującym stosowanym do produkcji marmolady. Pektyna może złagodzić zaparcia i ból gardła, zgodnie z danymi Brytyjskiego Instytutu Badań Żywności (Institute of Food Research, Wielka Brytania), prowadzonego przez dr Rebecca Foster. Ponadto stwierdzono, że pektyna spowalnia wzrost guzów w ciele.

Marmolada zawiera inne użyteczne substancje: wapń niezbędne dla naszych kości, zębów i zdrowia serca; żelazo, które zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i poprawia ogólny stan zdrowia.

Korzyści i szkoda z żucia marmolady

Marmolada do żucia może pomóc w walce ze złym nawykiem: wystarczy zastąpić je zwykłą gumą do żucia. Oprócz użytecznych pektyn i włókien owocowych zawiera około 10% wosku pszczelego. Tak więc marmolada do żucia do pewnego stopnia dezynfekuje jamę ustną. Można go połknąć bez szkody dla zdrowia.

Szkodliwość marmolady do żucia dotyczy głównie dodatków stosowanych przez jej producentów. Nadal nie ma dokładnych badań wskazujących stopień ich niebezpieczeństwa. Odpowiedź na pytanie, czy marmolada jest szkodliwa, czy raczej negatywna, polega na tym, że jej zastosowanie jest o wiele bardziej pozytywne niż nieokreślonych minusów.

wyszczuplająca marmolada

Dietetycy doradzają, aby wybrać naturalne odmiany marmolady lub spróbować ugotować ją w domu.

Czy jest możliwa marmolada podczas diety?

Kolejna zaleta tego przysmaku: marmolada jest neutralna dla utraty wagi, może być używana nawet jeśli Twoja dieta jest ograniczony. Niska zawartość cukru i zdolność do bycia "naturalnym antydepresantem" sprawiają, że marmolada jest bezpiecznym i przyjemnym dodatkiem do menu, niestety wiele słodyczy traktuje z uprzedzeniem, nie próbując zrozumieć ich składu i właściwości. Ale teraz, kiedy przeczytaliście ten artykuł, rozumiecie, że spożywanie marmolady jest znacznie bardziej użyteczne niż szkoda lub inne negatywne konsekwencje.