Seler jest znany od czasów starożytnych, zawsze był wysoko ceniony ze względu na jego właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i gojące rany. Poprawia ogólny ton ciała, wzmaga aktywność umysłową i fizyczną. Również w średniowieczu wierzono, że przynosi szczęście i szczęście.

Seler jest niezwykle przydatny przy odchudzaniu, przede wszystkim dlatego, że jest to produkt o "ujemnej" wartości kalorycznej, to znaczy gdy jest trawiony, organizm zużywa więcej energii niż otrzymuje. Seler wpływa również na tempo metabolizmu i rozkład tłuszczów, ze względu na jego przeciwutleniacze, ryboflawinę, beta-karoten, flawonoidy, witaminy z grupy B, potas, cynk, żelazo i fosfor.

Seler w diecie

Seler wzmacnia smak i zapach potraw, a przy tym niskokaloryczny. To czyni go "ulubieńcem" dietetyków, którzy z reguły poświęcają smak do wykorzystania w opracowywaniu planów żywieniowych na odchudzanie. Ma również korzystne działanie na skórę, włosy, paznokcie i przywraca siłę.

Seler pomaga trawić pokarm stymulując produkcję soku żołądkowego. Dietetycy doradzają, że jest to najlepsze danie dla mięsa, ponieważ przyczynia się do rozpadu białka i wycofania z mięsa nieparamatycznych włókien mięsnych, zapobiegając pojawieniu się procesów gnilnych w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Zieleń selerowa do odchudzania

Jedz seler zgodnie z dietą dla utraty wagi może być zarówno surowy, jak i ugotowany. Seler jest uprawiany w trzech formach: seler liściowy, petiolate i root. Wykorzystywane są również nasiona selera. We wszystkich jego częściach zawiera kwas nikotynowy i glutaminowy.

W liściach witamin A, C, K, chlorofilu jest znacznie więcej niż w innych częściach selera, są one częściej używane do sałatek. Seler selerowy jest źródłem błonnika i ryboflawiny, fosfor a i potas, dlatego stosuje się go w dietetycznych koktajlach oraz zupach, sałatach i dodatkach. Korzeń zawiera największą ilość składników mineralnych i olejków eterycznych. Surowy seler do odchudzania jest z pewnością bardziej przydatny, ponieważ wiele zawartych w nim substancji aktywnych ulega zniszczeniu podczas podgrzewania.

Herbata selerowa do odchudzania

Herbata z selera ma właściwości moczopędne i przeczyszczające, co oznacza, że ​​przyspiesza usuwanie toksyn i toksyn z organizmu, eliminuje obrzęki i normalizuje przemianę materii. Najlepiej wypić tę herbatę z dodatkiem cytryny, mięty i miodu. Jeśli dodasz startego imbiru, herbata uzyska właściwości oczyszczające krew i drenaż limfatyczny. Najlepiej jest pić herbatę ciepłą, dobrze naparzoną.

Aplikacja i przeciwwskazanie

Sok z korzenia selera do utraty wagi jest po prostu niezastąpiony, biorąc tylko 2 łyżeczki przed posiłkiem, tracisz kilka kilogramów bez stosowania diety. Jeśli wymieszasz go z sokiem z marchwi i dodasz pół łyżeczki miodu, efekt znacznie wzrośnie, poprawi się stan skóry i włosów.

korzeń selera

Seler jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ oprócz substancji skutecznych w odchudzaniu, jego nasiona zawierają składniki, które powodują skurcze macicy, które mogą powodować poronienie. Osoby o wysokiej kwasowości i chorobach żołądka, lepiej stosować ostrożnie seler.

Seler to między innymi doskonały antydepresant, który pomoże Ci zachować witalność podczas każdej diety. Seler jest również jednym z najsłynniejszych afrodyzjaków, aw starożytnej Grecji sądzono, że spowalnia proces starzenia i nadaje piękno, ze względu na jego magiczne właściwości.