Wszyscy wiemy, jak wygląda kasztan, podziwiamy pachnące świece kwiatostanu na wiosnę, a jesienią dzieci zbierają owoce kasztanów i ich cierniste muszle, podobne do małych jeży, do ich rzemiosła. Ale nie mówimy o kasztanowcu, którego drzewa rosną w obfitości w parkach na ulicach, ozdabiają miasto luksusową koroną, a kasztan jest jadalny.

Jadalny kasztan jest również nazywany szlachetnym, posianym, a nawet raz, nazywano go orzechami embei, ponieważ centrum jego hodowli stanowiła wyspa Eubei. Ojczyzna kasztan jadalny - Azja i Kaukaz. W odległej przeszłości górskie ludy tych terytoriów nigdy w życiu nie próbowały chleba, całkowicie zastąpiły je kasztany. Ale po tym, jak kasztany zaczęto importować do Europy, uprawiano je we Francji, Włoszech i Portugalii. Zwłaszcza ta kultura podobała się Korsykanom. Ponieważ nie sposób wyobrazić sobie Krety bez oliwek, nie sposób wyobrazić sobie Korsyki bez jadalnego kasztana.

Korzyści zdrowotne wynikające z kasztanów

Jadalny kasztan to orzech i, jak wszystkie orzechy, jest bardzo pożywny i zdrowy. Kasztany są bogate w błonnik i węglowodany, a zatem dobre dla zdrowia. A ponieważ składa się z cukrów, tłuszczów i pierwiastków śladowych, skrobi, stała się integralną częścią diety wegetariańskiej. Skład tej nakrętki obejmuje witaminy A i C, i więcej witamin z grupy B. Osobliwość jadalnego kasztana ma niską zawartość tłuszczu w porównaniu z innymi orzechami. Ten fakt, wraz z innymi przydatnymi składnikami, określa wyjątkowe korzyści jadalnego kasztana w żywieniu.

Ale nie tylko owoce jadalnego kasztana przynoszą korzyści. Drewno kasztanowe jest wysoko cenione. Kora tego drzewa ma właściwości lecznicze. Z nasion zrobić wywar, który służy do krwawienia wewnętrznego. Kora i nasiona są używane w leczeniu chorób nerek. Suche owoce i liście jadalnych kasztanów są przydatne w przypadku zapalenia migdałków. Wyciąg z owoców i liści ma działanie przeciwzapalne, dlatego jest szeroko stosowany w kosmetologii do wytwarzania kremów. Ponadto, właściwości wzmacniające tego ekstraktu są wykorzystywane do produkcji szamponów.

Korzyści i szkodliwość pieczonych kasztanów

Wiele, jeśli chodzi o jadalne kasztany, mają skojarzenia ze sprzedawcami tych prażonych orzechów na ulicach Paryża. Jesienią rozpoczyna się sezon zbiorów kasztanów, a w krajach południowej Europy całe rodziny wychodzą na wieś, aby przyrządzić swój ulubiony przysmak na otwartym ogniu. We Francji zapach ten przypomina nam, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W pracach francuskich klasyków widać, z jakim szczególnym ciepłem mieszkańcy tego kraju należą do tego smacznego i pachnącego obyczaju. Pieczone Kasztany Nie tylko bardzo smaczne, ale zdrowe i pożywne danie. Według tych kryteriów można je utożsamiać z ryżem, lub pieczone kasztany nawet ziemniaki. Kasztany są pyszne zarówno z dodatkiem cukru, jak i soli. Jedyną rzeczą, która może przyciemnić posiłek do oglądania smakoszy, jest wysoka zawartość kalorii w smażonej wersji.

Jednak kasztany mogą się nie tylko smażyć. Bardzo przydatna mąka z kasztana jadalnego. Jest szeroko stosowany w cukiernictwie i pieczeniu chleba. Mąka kasztanowa w swych właściwościach nie ustępuje pszenicy, aw niektórych przypadkach nawet ją przewyższa. Możesz również upiec kasztany, gotować, gotować zupy z nimi, nadziać ptaka tym orzechami.

Podobno jadalny kasztan jest niezwykle smacznym i użytecznym produktem. Zakres jego właściwości odżywczych i leczniczych jest bardzo szeroki. Natura zainwestowała w nią tyle dobrego, że nie możemy pomóc, ale skorzystać z takiego daru.