Ta ryba jest również nazywana wilkiem morskim, a halo jej środowiska jest imponujące. Łowi rybaków na Morzu Barentsa, Morzu Bałtyckim, Północnym, norweskim i Pacyfiku. Często oczywiście przez przypadek, ponieważ sum nie jest rybą komercyjną.

Pomimo dość okrutnego wyglądu, ma dużą i masywną szczękę z wystającymi kłami i długim spłaszczonym ciałem, jest szeroko stosowana w nowoczesnym gotowaniu.

Istnieje kilka rodzajów sumów: węgorz, pasiasty, niebieski i cętkowany. Wszystkie mają wiele funkcji. Na przykład pasiasty sum preferuje odrodzenie w pobliżu brzegu, a skaliste dno pokryte algami nadaje się do wygodnego życia. Można go złapać w Morzu Białym i Barentsa, ale czasami można je znaleźć nawet w Zatoce Fińskiej.

W każdym przypadku, niezależnie od typu, sum ma dość imponującą masę (20-30 kg.) i zwykle osiąga długość około jednego metra, oczywiście, niektórym rybakom udało się spotkać jeszcze większe okazy.

Co to jest przydatny sum?

Pomimo dość przerażającej nazwy - sum ma raczej delikatne i soczyste mięso o średniej zawartości tłuszczu. Filet ma kolor biały. W wielu krajach jest serwowany w restauracjach jako przysmak.

Korzyści płynące z sumu, oczywiście, mają raczej bogatą kompozycję. Zawiera niezbędne kwasy: nikotynowy, pantotenowy, omega-3. Mięso jest dość łatwo przyswajane i odżywia organizm przy użyciu przydatnych minerałów i pierwiastków śladowych: cynku, jodu, żelaza, fosforu, chromu, manganu, wapnia, kobaltu. Ich pozytywne efekty są znane od dawna w medycynie. Na przykład, potas usuwa sole z organizmu, a jego regularne stosowanie pozwala uniknąć obrzęku. Również mięso sum jest nasycone i nie mniej użyteczne witaminy. A zatem witaminy A i E wzmacniają system odpornościowy, witamina D jest niezwykle potrzebna dla korzystnego stanu kości i układu nerwowego, a bez witaminy PP procesy redoks są niemożliwe w organizmie.

Oznacza to, że regularne spożywanie mięsa z suma gwarantuje człowiekowi wszystko, co niezbędne do normalnego życia. Pomaga zapobiegać wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego, zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych, ponieważ oczyszcza naczynia krwionośne z nadmiaru cholesterolu. Eksperci zalecają aktywne korzystanie z niego osobom z problemami z tarczycą.

Kobiety w ciąży i dzieci, wskazane jest również włączenie ich do swoich dieta .

Sum i jego korzystne właściwości są odnotowywane i dietetycy. Zaleca się stosować w różnych dietach do odchudzania, oczywiście, biorąc pod uwagę jego właściwe przygotowanie. Ogólnie zaleca się używanie go gotowanego lub gotowanego na parze. Smażony sum zalecany do użycia mniej.

Mięso z tej ryby jest również doskonałe do diety wysokobiałkowej: w celu uzyskania przyrostu masy ciała i regeneracji po operacji i chorobie, jest to właśnie to, czego potrzebujesz.

Sportowcy, którzy stosują dietę wzmacniającą mięśnie, mogą łatwo włączyć ją do swojej diety, sum kalorii ponieważ jego białko jest łatwo trawione.

Zawartość kalorii w sumach jest niska i wynosi 96 kcal w postaci surowej, 114 kcal w gotowanej, 137 kcal w pieczonej i suma wędzona ma około 209 kcal.

Przeciwwskazania do stosowania sumów

Pomimo tego, że mięso suma niesie dużą korzyść dla ludzkiego ciała i może również powodować szkody. Na szczęście będą go odczuwali tylko ludzie podatni na reakcje alergiczne na ryby i owoce morza.

W każdym razie, jedząc mięso sum, trzeba pamiętać, że wszystko jest w porządku z umiarem.