Serwatka - produkt mleczny, pozostałość po produkcji sera. Podczas kwaszenia (naturalnie lub z dodatkiem enzymów podpuszczkowych, kwasu) białko mleka kazeinowego jest ograniczane i oddzielane od płynu - serwatki. Zakres serwatki jest dość szeroki, stosowany jest w wielu przepisach, służy jako podstawa do przygotowywania żywności dla niemowląt, ponieważ skład chemiczny jest zbliżony do mleka matki.

Skład serwatki zawiera ponad dwieście składników. Na sto gramów produktu jest tylko 18 kcal, a to 0,8 g białka, 0,2 g tłuszczu i 3,5 g węglowodan . Białka mają wysoką biodostępność i są łatwo trawione. Zawiera witaminy z grupy B, PP, C, E, H, mikro i makroelementów, kwas nikotynowy. Bogaty w wapń (w litrze - dzienna dawka i 40% normy potasu), sole magnezu i fosforu.

Korzyści z serwatki

Serum pomaga przywrócić mikroflorę jelitową po spożyciu agresywnych leków, a także błony śluzowej żołądka, eliminuje zaparcia, oczyszcza toksyny. Naruszenie równowagi wodno-solnej w ciele, usuwa nadmiar wilgoci i zmniejsza obrzęk. Cholina (witamina B4) stymuluje mózg i poprawia pamięć. Korzystne właściwości serwatki pojawiają się, gdy regularnie jeden kieliszek napoju na pusty żołądek.

Zastosowanie serwatki na diecie

Zmniejsz apetyt i zmniejsz wagę, możesz zastąpić szkodliwe napoje serwatką. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu i kalorii, serwatka tworzy uczucie sytości i jest dobrym źródłem łatwostrawnych białek i soli mineralnych dla utrzymania witalności i piękna. Do celów terapeutycznych surowica jest przydatna w wielu chorobach, gdy inne produkty są zakazane, pomaga leczyć choroby przewodu pokarmowego, wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego, eliminuje dysbakteriozę, zaburzenia skórne.

Właściwości kosmetyczne serwatki kompozycja serwatki mlecznej

Pocieranie twarzy serum ma zauważalny efekt wybielający, jeśli jest stosowany z dodatkiem niewielkiej ilości sok z cytryny .

Zaczerwienienie i wysypkę można zmniejszyć, wykonując kompres na obszarach problemowych przez 15 minut.

Spalone na słońcu, ramiona można uratować nie tylko kremem, ale także kąpielą z dodatkiem kilku litrów serum do wody. Po zabiegu skóra stanie się bardziej miękka i delikatna, nastąpi naturalne oczyszczenie martwych komórek, a wraz z nią skóra głowy zostanie nasycona elementami życiodajnymi, a mieszki włosowe ulegną wzmocnieniu.