To niesamowite, jak silny jest wpływ chemikaliów na zdrowie, nastrój, życie w ogóle! W naszym organizmie są bardzo małe dawki substancji, których czasami nawet nie podejrzewamy. A tymczasem kondycja fizyczna, samopoczucie, a nawet długowieczność często zależą od nich.

Taka substancja jak wapń , nie można nazwać mało znanym i nieistotnym. Nawet ludzie, którzy nie znają się na medycynie, wiedzą, że wapń jest w produktach mlecznych, zależy to od siły kości i zębów. Na tej wiedzy zwykle jest wyczerpany. Tymczasem każda osoba, która chce żyć długo i szczęśliwie, jest po prostu zobowiązana do monitorowania zawartości wapnia w swoim ciele.

Rola wapnia w naszym ciele

Rola wapnia jest ogromna, bez niego ludzie po prostu nie mogą żyć ani się poruszać. Około półtora kilograma wapnia to wapń w kościach i zębach, jeden procent tej substancji znajduje się we krwi, a także dostarcza ją do tkanek i narządów. Wapń znajduje się również w komórkach, płynie międzykomórkowym i niektórych narządach.

Funkcje wapnia w organizmie:

  • wspomaga przekazywanie impulsów nerwowych, przez co pozytywnie wpływa na układ nerwowy;
  • jest budulcem do tworzenia zębów i kości;
  • kontroluje wzrost i podział komórek;
  • wspomaga metabolizm;
  • przyczynia się do dobrej pracy serca, gruczołów dokrewnych, bierze udział w skurczu mięśni.
Co jest niebezpieczne z powodu braku wapnia w ludzkim ciele?

Wiele osób uważa, że ​​brak tego pierwiastka śladowego może wystąpić tylko u osób w podeszłym wieku. Ale tak nie jest, ponieważ dzisiaj, nawet jedząc w pełni i poprawnie, można otrzymywać mniej cenne substancje, w tym wapń. Przyczyny braku wapnia w organizmie są różne, ale często to pozbawieni skrupułów producenci produkują niezupełnie prawdziwe produkty mleczne (rozcieńczone mleko, kefir z substancjami chemicznymi, masło z tłuszczami roślinnymi), warzywa z herbicydami i tak dalej. Z tego powodu nawet zdrowe, świeże produkty spożywcze zawierają znacznie mniej narzędzi niż powinny. Oznaki braku wapnia w organizmie powinny wiedzieć wszystko.

Objawy niedoboru wapnia w organizmie

  • ból w kościach i stawach, łamliwość kości;
  • znaczące łamliwe włosy, paznokcie, problemy z zębami (mogą boleć, kruszą);
  • drażliwość, zmęczenie, niepokój, blues;
  • nawracające drgawki, nadciśnienie, wczesne siwe włosy.

Aby skutecznie nasycić organizm wapniem, musisz działać rozważnie, pamiętając, że wapń jest słabo wchłaniany.

Mleko ze sklepu nie pomaga, ponieważ jest to głównie proszek oznaki braku wapnia w organizmie pochodzenie. Jeśli chcesz rozwiązać problem z mlekiem, spróbuj znaleźć prawdziwy domowy twarożek, mleko i śmietanę. Ser pomoże wyeliminować niedobór wapnia z produktów spożywczych w sklepie (większość z nich jest w solidnych gatunkach tej substancji).

Ponadto istnieje wiele produktów zawierających wapń, ale nie pochodzenia mleka, takich jak: szpinak, migdały, jajka, nasiona sezamu i masło, zielony warzywa .

Jeśli chcesz szybko i rady uporać się z niedoborem wapnia, pomoże Ci glukonian wapnia z apteki, najlepiej używać go z kwaśną treścią, więc strawność będzie większa.