Skakanie na trampolinie dla większości dorosłych wydaje się być po prostu zabawą i zabawą dla dzieci, co nie jest dla ich stałych rodziców. Jednak, zdaniem ekspertów, skakanie na trampolinie ma niezaprzeczalną korzyść nie tylko dla dzieci.

Zalety trampoliny

Jakie są przydatne trampoliny według psychologów i lekarzy? Okazuje się, że tego rodzaju rozrywka i rodzaj aktywności sportowej mogą korzystnie wpływać na różne funkcjonalne układy ludzkiego ciała:

  1. Sam proces wznoszenia i opadania przyczynia się do aktywnego rozwoju endorfiny "hormonu szczęścia", która powoduje uczucie radości i emocjonalnego podniecenia.
  2. Podczas skoków dochodzi do stymulacji i treningu aparatu przedsionkowego, który może uratować człowieka przed chorobą lokomocyjną w transporcie, chorobach morskich i powietrznych.
  3. Aktywacja oddychania i poprawa krążenia krwi zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  4. Skakanie na trampolinie przydaje się do utraty wagi, ponieważ wiele grup mięśniowych działa, poprawia się metabolizm , praca przewodu żołądkowo-jelitowego jest stymulowana i następuje aktywne spalanie kalorii.
  5. Ten rodzaj rozrywki ma również efekt kosmetyczny - poprawia się elastyczność skóry, aktywuje się oddychanie skóry i procesy metaboliczne w warstwach podskórnych.

Ogólnie można powiedzieć, że skakanie na trampolinie poprawia aktywność mięśni, zwiększa napięcie i wytrzymałość organizmu oraz ma pozytywny wpływ psychologiczny i emocjonalny.

Przeciwwskazania do trampoliny

Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej i obciążenia, skakanie na trampolinie może przynieść nie tylko dobre, ale i szkodliwe skutki. Ten rodzaj sportu jest przeciwwskazany w szeregu zaburzeń zdrowotnych. W takich chorobach nie trzeba angażować się w skakanie:

  • kruchość kości, osteoporoza;
  • nadciśnienie tętnicze z tendencją do kryzysów;
  • dławica z napadami drgawek tachykardia ;
  • ciężkie postacie cukrzycy i astmy oskrzelowej.