Normalny rytm serca jest rytmem zatokowym, w którym impulsy są tworzone w węźle zatokowym, miejscu, w którym górna żyła główna znajduje się w prawym przedsionku. U zdrowej osoby tętno waha się od 60 do 80 uderzeń na minutę.

Tachykardia serca to wzrost częstości akcji serca, ponad 90 uderzeń na minutę. U niektórych osób może nie być odczuwalne, podczas gdy inni wyraźnie odczuwają zwiększone tętno.

Tachykardia zatokowa serca - wzrost liczby uderzeń serca w węźle zatokowym. Czas trwania przerw pomiędzy skurczami serca (rytm) nie ulega zmianie.

Tachykardia napadowa - napadowe kołatanie serca, w którym generator rytmu znajduje się w przedsionkach lub komorach.

Przyczyny częstoskurczu serca

Zwiększona częstość akcji serca nie zawsze wskazuje na obecność choroby. Tachykardia występuje u zdrowych osób podczas wysiłku fizycznego, stresu emocjonalnego, wysokiej temperatury powietrza, pod wpływem narkotyków, kawy, herbaty, alkoholu, z nagłą zmianą pozycji ciała itp. W tym przypadku mówimy o tachykardii fizjologicznej.

Patologiczna tachykardia rozwija się z powodu wrodzonej lub nabytej patologii serca (pozakardowej) lub innych chorób (wewnątrzsercowej).

Dodatkowy częstoskurcz zewnątrznaczyniowy może być spowodowany:

 • zaburzenia endokrynologiczne;
 • zaburzenia układu wegetatywnego;
 • nerwica;
 • anemia;
 • ostra niewydolność naczyń;
 • ostry ból, itp.

Czynniki serca związane z tachykardią:

niewydolność serca, ciężka dławica piersiowa, zapalenie mięśnia sercowego, miażdżyca itp.

Objawy Tachycardia serca

Fizjologiczny tachykardia charakteryzuje się wzrostem częstości akcji serca w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne. Po ustaniu ekspozycji częstość akcji serca stopniowo się normalizuje. W tym przypadku osoba nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych objawów.

Kołatanie serca może wskazywać na patologię w połączeniu z innymi objawami:

 • ból, uczucie ciężkości w klatce piersiowej;
 • zawroty głowy;
 • uczucie braku tchu, duszność;
 • utrata przytomności itp.

W przypadku tachykardii zatokowej występuje stopniowe wystąpienie i zakończenie, a także napadowe - nagły wzrost częstości akcji serca i ta sama nagła normalizacja.

Cechy częstoskurczu serca u dzieci

Normalne tętno u dzieci jest wyższe niż u dorosłych. Im młodsze dziecko, tym wyższa jest częstotliwość jego pulsu. Tak więc, od urodzenia do dwóch dni, normalne tętno wynosi 120-160, w wieku 6-11 miesięcy wynosi 110-170, po 5 latach 60-130, a po 12-15 latach 60-120 uderzeń na minutę. Niewielkie wahania częstości akcji serca dziecka są normalne i wskazują na dobrą zdolność serca do przystosowania się do zmieniających się potrzeb ciała.

Tachykardia zatokowa u dzieci jest zwiększeniem częstości akcji serca zgodnie z normą wieku. Jego objawy są podobne do obserwowanych u dorosłych. Przyczyn tego jest wiele:

 • podwyższona temperatura ciała w chorobach zakaźnych;
 • choroba serca;
 • zwiększona czynność tarczycy;
 • anemia i inne

U dzieci występuje przewlekły tachykardia, w której okresowo występują problemy z biciem serca. Często jest to spowodowane wrodzonymi anomaliami serca i może towarzyszyć drgawkom, uduszeniu i zmniejszeniu ciśnienia.

Tachykardia serca podczas ciąży

Tachykardia zatokowa podczas ciąży jest zazwyczaj wariantem podanej normy tachykardia zatokowa u dzieci że nie powoduje innego dyskomfortu. W czasie ciąży system sercowo-naczyniowy matki działa dla dwóch osób, zapewniając płodowi niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu zwiększa się częstość akcji serca.

Leczenie tachykardii zatokowej serca

Zasady leczenia częstoskurczów zatokowych są określane przez przyczyny ich występowania. Konieczne jest wyeliminowanie czynników przyczyniających się do zwiększenia bicia serca: wykluczyć herbatę, kawę, nikotynę, alkohol, ostre potrawy, chronić się przed emocjonalnymi i fizycznymi przeciążeniami. Zastosuj leki antyarytmiczne, aby znormalizować skurcze serca. Choroba podstawowa ustępuje w wyniku leczenia lub operacji chirurgicznej.