Właściwe składowanie żywności jest jednym z najważniejszych elementów oszczędnego i właściwego wydatkowania tej części budżetu przeznaczonej na żywność. Regularnie dokonujemy przeglądu zasad przechowywania najbardziej zróżnicowanych produktów, a dzisiaj są ryby w linii.

Jak przechowywać ryby w lodówce?

Analiza problemu powinna rozpocząć się od punktu, w którym należy przechowywać świeże ryby. Tak, nawet to pozornie znajome i codzienne działanie ma swoje własne zasady.

Tusze świeżych ryb muszą być oczyszczone natychmiast po powrocie do domu z wag i wnętrzności, a następnie dokładnie przemyte, ponieważ podroby i śluz na skórze ryb są idealnym podłożem do rozwoju patogenów. Z tego powodu świeżej ryby nie należy przechowywać w lodówce dłużej niż dwa dni, aby przedłużyć jej okres przydatności do spożycia, lepiej umieścić umytą i wysuszoną tuszę w szczelnie zamkniętej torebce i umieścić ją w zamrażarce. Mrożone ryby pozostają świeże przez okres do 3 miesięcy, ale należy pamiętać, że nie należy ich ponownie zamrażać, ponieważ procedura ta nie tylko pozbawia miazgi smaku, ale także stanowi zagrożenie dla zdrowia. Idealna temperatura przechowywania świeżych ryb wynosi od 3 do 5 stopni.

Nie zapominaj, że surowe ryby nie są najcudowniej pachnącym produktem, dlatego lepiej przechowywać je w hermetycznym pojemniku, unikając bezpośredniego kontaktu z mięsem i produktami mlecznymi, a tym bardziej deserów.

Odrębny punkt dotyczy przechowywania czerwonej solonej ryby. Sama sól jest środkiem konserwującym, ale nie oznacza to, że solone plastry ryb mogą być przechowywane tygodniami - mają one taki sam okres trwałości jak świeże ryby, ale ich metody przechowywania są różne. Oczywiście możesz zamrozić solony filet w szczelnym opakowaniu, ale wygodniej jest przechowywać plasterki solona ryba w słoiku, rafinowanej zatoce naftowej. W ciągu 3 miesięcy dla ich bezpieczeństwa nie musisz się martwić.

Jak przechowywać ryby wędzone?

Tuszki rybne wędzone na gorąco są mniej odporne na przechowywanie, a zatem są w stanie utrzymać świeżość przez 30 dni w temperaturze przechowywania nie większej niż 8 stopni. Możesz wydłużyć okres przydatności do spożycia, zamrażając. Jak przechowywać ryby wędzone na gorąco? To bardzo proste. Można go owinąć grubym papierem lub umieścić w hermetycznym pojemniku, aby nie "zamazać" całej pozostałej zawartości komory lodówki.

Produkty wędzone na zimno pozostają świeże przez okres do 60 dni w temperaturze przechowywania od -2 do -5 stopni.

Osobnym pytaniem jest, jak przechowywać rybę, ponieważ produkty Balyk nie zawierają skóry, która zazwyczaj chroni miąższ przed szybkim zepsuciem. Pozostań świeży Balyk może przez okres dwóch tygodni w temperaturze przechowywania od -2 do -5 stopni.

Jeśli ryba pokryta jest kleistym lub białawym nalotem, wydziela nieprzyjemny, kwaśny zapach - naruszono warunki przechowywania lub technologię przygotowania. W przypadku tego produktu lepiej nie eksperymentować, ale natychmiast wysłać go do kosza.

Jak przechowywać suszone ryby?

Głównym punktem przechowywania suszonych ryb jest stała i właściwa wilgotność, do której nie dochodzi jak przechowywać suszone ryby nasycenie produktów cieczą i ich późniejsze formowanie. Aby jeść suszone ryby tak długo, jak to możliwe, lepiej owijać tuszki rybne grubym (lub lepiej odpornym na wilgoć) papierem lub papierem rzemieślniczym z powlekaną folią spożywczą. Zawinięte i związane sznurkiem mogą pozostać świeże przez rok w ciemnym i chłodnym miejscu o wilgotności względnej nie większej niż 70%. Naruszenie zasad przechowywania doprowadzi do rozwoju pleśni, utleniania tłuszczu w rybach i ciemnienia miazgi.

O tym, jak przechowywać suszone ryby Możesz również przeczytać na naszej stronie internetowej.