Oliwa z oliwek zawsze była ceniona ze względu na jej smak i właściwości kosmetyczne. Kup oliwę z oliwek dzisiaj możesz we wszystkich supermarketach, ale to prawo do wyboru i przechowywania nie może wszystkich.

Jak przedłużyć okres przydatności do spożycia oliwy z oliwek?

Bardzo ważne jest, aby produkt był tak drogi w każdym znaczeniu tego słowa. Ale nawet najbardziej doświadczone gospodynie domowe nie będą w stanie ci pomóc, jeśli wybierzesz "zły" olej. Kup dobry i świeży olej pomoże kilka wskazówek:

 • Zawsze uważnie czytaj butelkę i etykietę. Wydobycie i wyciek ropy naftowej należy przeprowadzać tylko w jednym kraju. Ponadto należy wskazać zarówno producenta, jak i firmę, która zajmowała się wyciekiem.
 • Oliwa z oliwek nie jest winem, a przez lata tylko się pogarsza. Spróbuj kupić olej, który był butelkowany nie więcej niż sześć miesięcy temu.
 • Gdzie należy przechowywać oliwę z oliwek? Najczęściej gospodynie domowe przechowują olej w oryginalnym pojemniku. Przy zakupie dokładnie przestudiuj: butelka musi być szczelnie zamknięta, nie może wpuszczać światła słonecznego. Idealną opcją jest przyciemniona butelka.
 • Nigdy nie można odróżnić koloru od jakości i smaku oliwy. Kolor zależy tylko od koloru użytego surowca. Najczęściej olej jest mieszanką ciemnych i jasnych oliwek. Okres trwałości z tego jest całkowicie niezależny.
 • Nigdy nie kupuj ropy w rezerwie. Z czasem traci swój smak i użyteczne właściwości.

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek nie stosuje się do produktów o długim składowaniu, więc spróbuj kupić tylko świeży olej. Chociaż producent określa okres przechowywania na około 24 miesiące, zaczyna tracić swoje właściwości po 9 miesiącach.

Główne punkty, na które musisz zwrócić uwagę:

 • Decydując się na przechowywanie oliwy z oliwek, pamiętaj o jej dwóch najbardziej złych "wrogach": świetle i powietrzu. Promienie słoneczne i powietrze prowadzą do szybkiego utleniania i pojawiania się zjełczałego smaku w oleju.
 • Temperatura oliwy z oliwek powinna być chłodna, a miejsce przechowywania - przyciemnione. Lepiej przechowywać oliwę z oliwek w miejscu, gdzie jest stale ciemno i sucho.
 • Wiele osób uważa, że ​​przechowywanie oliwy z oliwek prawidłowo w lodówce, ponieważ jest to najzimniejsze miejsce. To jest błędne przekonanie. W rzeczywistości przy niskich temperaturach widać opady. Te białe płatki są tylko zgrubiałymi stałymi tłuszczami. Jeśli wyciągniesz olej i utrzymasz go w temperaturze pokojowej, osad zniknie. To dobry sposób na sprawdzenie, czy olej jest prawdziwy. Ale nie trzymaj go w lodówce.
 • Mrożenie jest bardzo niebezpieczne dla oliwy z oliwek. Po rozmrożeniu olej traci swój specyficzny smak i zapach, a użyteczne właściwości praktycznie znikają.
 • Jakie potrawy powinienem przechowywać tak długo, jak to możliwe? Nie ma nic lepszego niż przyciemniona szklana butelka. Możesz użyć małej butelki "ze stali nierdzewnej". Lepiej wybrać mały pojemnik, więc będzie mniej powietrza срок хранения оливкового масла kontakt z olejem. Użyj oleju z otwartej butelki powinien być w ciągu jednego miesiąca. Jeśli utrzymasz go dłużej, olej traci swoje cechy i smak.
 • Nawet jeśli jesteś bardzo ekonomiczną gospodynią, nigdy nie używaj ponownie oleju po smażeniu. Po obróbce cieplnej w tym oleju po prostu nie pozostaje nic przydatnego. Ponadto podczas procesu smażenia powstają szkodliwe substancje, które przedostają się do organizmu.

Nie obawiaj się, że nie będziesz miał czasu na oliwę z oliwek przez miesiąc i będzie musiał zostać wyrzucony. Dzięki wyjątkowemu i specyficznemu smakowi chętnie zastąpisz je olejem roślinnym lub innym.