Jak mówią, wszystkie genialne są proste. Karmel, mimo swojej prostoty, jest jednym z tych genialnych wynalazków kulinarnych, które z biegiem czasu nie straciły na znaczeniu. Prawdopodobnie wiele osób pamięta te najbardziej uwodzicielskie koguty na patyku, bez których żaden uczciwy, czy wszyscy kochani, nie mógłby się obejść. cukierek "Monpasier". Nadal możesz kontynuować listę przysmaków, które zawdzięczają swoją popularność wynalazcom karmelu, ponieważ z czasem pojawiło się wiele deserów opartych na tym słodkim cudzie.

Ale nawet dzisiaj często stosuje się karmel w czystej postaci, zarówno płynnej, jak i twardej. Służy do ozdabiania lub uzupełniania deserów i innych potraw, a także przygotowywania słodyczy.

Poniżej szczegółowo opisujemy jak zrobić karmel w domu.

Jak zrobić karmel z cukru?

Aby uzyskać cukier z karmelu, wlej wymaganą ilość cukru do rondla lub innego naczynia o grubych dnach, włóż do kuchenki i, ciągle mieszając, trzymaj na dużym ogniu, aż słodkawe kryształy zamieni się w płynną masę. W tej chwili redukujemy ogień do minimum i nie przerywając energicznie mieszania, cukier całkowicie się topi. Po uzyskaniu jednolitego przezroczystego wyniku, natychmiast wyjmujemy naczynia z ognia i wylewamy je na formy silikonowe lub wykorzystujemy je zgodnie z przeznaczeniem. Pod koniec topienia cukru można dodać aromatyczne przyprawy, aby uzyskać dodatkowy smak karmelu.

Bardzo ważne jest ciągłe i intensywne mieszanie cukru w ​​celu uniknięcia przypalenia, a także staraj się nie przesadzać z słodką masą na ogniu. W tym przypadku dostajemy kminek, a nie ulubiony karmel każdego.

Jak zrobić solony karmel w kuchence mikrofalowej

Składniki:

 • cukier granulowany - 100 g;
 • brązowy cukier - 100 g;
 • masło - 100 g;
 • jasny syrop kukurydziany - 100 g;
 • skondensowane mleko - 125 g;
 • sól morska - 30 g

Gotowanie

Wszystkie składniki łączy się w naczyniu, nadaje się do gotowania w kuchence mikrofalowej i miesza. Utrzymaj maksymalną moc przez około sześć minut, mieszając raz na minutę i obserwując proces. Możesz potrzebować trochę mniej lub więcej czasu, ponieważ każdy ma inne urządzenia. Wynik powinien być jednorodną, ​​kremową masą bez grudek.

Gotowy wlać karmel do olejowanego pojemnika o średnicy trzydziestu centymetrów, pozostawić do schłodzenia przez piętnaście minut w temperaturze pokojowej, posypać solą morską i odmierzyć w lodówce, aż całkowicie ostygnie. Następnie pokroić w plastry, zawinąć je w papier woskowany i złożyć w dogodne naczynia do przechowywania.

Otrzymujemy oryginalny kremowy karmel o kontrastującym słono-słodkim smaku.

Jak zrobić płynny (miękki) karmel w domu?

Składniki:

 • cukier granulowany - 200 g;
 • mleko - 100 ml;
 • masło - 50 g;
 • Vanillin - do smaku;
 • sól - szczypta.

Gotowanie

Do przygotowania miękkiego karmelu potrzebujemy patelni, patelni lub innych dań o grubym dnie. Wlać do niego cukier i stopić, jak to opisano w powyższym przepisie. Najpierw ogrzewa się na dużym ogniu, gdy tylko zaczyna się topić, redukujemy go do środka i pozwalamy kryształom całkowicie stopić się w minimalnym cieple.

Zdejmij naczynia z ognia i bardzo ostrożnie wlej trochę ciepłego mleka. Uważaj na plusk, więc jak zrobić karmel w kuchence mikrofalowej jak uzyskać oparzenia gorącymi kroplami. Następnie nakładaj karmel na najmniejszy ogień i mieszając w sposób ciągły, doprowadzaj masę do jednorodności. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie karmel nie gotował się. Od zbyt wysokiej temperatury mleko może się zwijać i zamieniać w płatki.

Wyjmij gotowy, jednorodny karmel z ognia, dodaj sól, wanilinę i masło i mieszaj, aż się rozpuści.

Przy takim stosunku produktów jest dość gęsty miękki karmel. Aby uzyskać bardziej płynny wynik, należy podwoić porcję mleka.